Yurtdışında Verilen Organizasyon ( hizmet ) İşinde Kdv Durumu

merhaba
çalıştığım firma organizasyon faaliyetleri yapıyor. Türkiyedeki bir devlet kurumuna yurtdışında düzenlenecek kongrenin organizasyon faaliyetleri yapılacak.
hizmet yurtdışında verilecek ancak hizmeti alan Türkiyede.
bu durumda kdv hesaplanacak mı yoksa hesaplanmayacak mı konusunda tereddütte kaldım.
yardımlarınızı bekliyorum.
teşekkürler.

Hizmet vereceğiniz firmanın Türk firması olmasından çok hizmeti yapacağınız yer önemlidir.
Türk firması için yurtdışında yararlanacağı bir iş yapacağınızdan bu hizmet ihracına girer
Dolayısıyla kdv ye tabi olmaz.

Hizmet vereceğiniz firmanın Türk firması olmasından çok hizmeti yapacağınız yer önemlidir.
Türk firması için yurtdışında yararlanacağı bir iş yapacağınızdan bu hizmet ihracına girer
Dolayısıyla kdv ye tabi olmaz.

Bazen acele cevap vermek yanılgılara sebeb olabiliyor.
Hizmet yurt dışında veriliyor. Ancak hizmeti alan firma yurt içinde. Hizmet ihracı olabilmesi için 1, koşul faturanın yurt dışına kesilmesi ve bedelinin yurt dışından gelmesidir. Bu nedenle kesinlikle bu hizmet ihracı değildir.

Bu tam anlamıyla aslında " hizmet ithalidir" Bu hizmetten yurt içinde yararlanılacaktır. Yapılacak işlem şöyledir:

1-Yurt dışından alınan fatura KDV içermez.
2-Bu fatura için kdv 2 stopajı yapılacak ve ödenecek
3-Bu tutar kdv 1 beyanı ile mahsup edilecek
4-Firmaya normal toplam kdvli tutar fatura kesilecektir.

Türkiyedeki bir devlet kurumuna yurtdışında düzenlenecek kongrenin organizasyon faaliyetleri yapılacak.
bu durumda kdv hesaplanacak mı yoksa hesaplanmayacak mı konusunda tereddütte kaldım.
teşekkürler.

Hizmet yurt dışında veriliyor. Ancak hizmeti alan firma yurt içinde. Hizmet ihracı olabilmesi için 1, koşul faturanın yurt dışına kesilmesi ve bedelinin yurt dışından gelmesidir. Bu nedenle kesinlikle bu hizmet ihracı değildir.

Bu tam anlamıyla aslında " hizmet ithalidir" Bu hizmetten yurt içinde yararlanılacaktır. Yapılacak işlem şöyledir:

Sayın Nizam Güroy,

Ufak ve çok önemli olan bir ayrıntıyı eklemek istiyorum.Soruda kongre organizasyon hizmeti verileceği tarafın devlet kurumu olduğu belirtilmiş sanırım 5018 sayılı kanunun ek'li cetvelinde bulunan idareler.

:) Can alıcı nokta düzenlenecek faturanın tevkifatlı olarak 5/10 oranında düzenlenmesi gerekmektedir.

İyi Günler.

Katkı doğrudur. Sn Demiral ; Ben sadece firma olarak düşündüm. Devlet Kurumu tevkifat gerekir.

Evet haklısınız acele cevap verdim özür dilerim.
Deadlıne06 nickli üye arkadaş nguroy un dedikleri doğrudur.

Sn Yaşar;

Özür dilenecek birşey yok . Hepimiz yapıyoruz bu tip hatalar. Hele ben ne kadar çok yapıyorum bir bilseniz. Elbette yaş da kemale erdi.:)

Kolay Gelsin...
Portatif Raf Sistemleri alım-satımıyla uğraşan bir mükellefim cezaevine mal satışında bulundu. Satış tutarı 5.000 tl civarındadır. Bu durumda faturayı tevkifatlı mı kesmesi gerekir?

Kolay Gelsin...
Portatif Raf Sistemleri alım-satımıyla uğraşan bir mükellefim cezaevine mal satışında bulundu. Satış tutarı 5.000 tl civarındadır. Bu durumda faturayı tevkifatlı mı kesmesi gerekir?

Sayın smmm.kus,

Mal satışını yaptığınız idare 5018 sayılı kanunun ek'li cetvel listesinde bulunan alıcılardan fakat satmış olduğunuz mal tevkifat kapsamına girmemektedir.

İyi Günler.

teşekkür ediyorum.
neden kdv 2 stopajı yapılması gerektiğini de açıklayabilir misiniz ?

Sayın Nizam Güroy,

Cevabınızı tekrar okuduğumda bir konuyu kaçırdığımı gördüm şöyle cevaplayayım,
Yurtdışından alınan fatura KDV içermez doğru fakat soruyu tekrar okuduğumuzda hizmetin yurtdışında verildiğinden bahsedilmiş yani örnek olarak şu şekilde vereyim.
Türkiye bulunan devlet kurumuna yine Türkiye'de yerleşik tam mükellef bir işletme yurtdışında hizmet sağlıyor,sağladığı bu hizmeti ise yurtdışındaki firmalardan alacağı destekler ile birlikte yürütüleceği bariz en azından konaklama-kongre alanının kiralanması vb.
Bu durumda bu hizmetleri yurtdışında bir firmadan alacağı ve alacağı bu hizmeti yine yurtdışında faydalanacağı aşikar.

Bu durumda [FONT=Tahoma, Arial, Helvetica][h=1]15 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ'ne bakmamız gerekecektir.[/h]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]C _ YURT DIŞINDAN SAĞLANAN HİZMETLER:
Katma Değer Vergisi Kanununun 1. maddesine göre işlemler Türkiye'de yapıldıkları takdirde vergiye tabi tutulabilecektir. Aynı Kanunun 6/b maddesine göre, Türkiye'de yapılan, değerlendirilen veya faydalanılan hizmetler Türkiye'de ifa edilmiş sayılacaktır. Yurt dışındaki firmalara yaptırılan hizmetlerden bu kapsama girenlerin vergiye tabi olacağı açıktır. Bu gibi hizmet ifalarında mükellef esas olarak yurt dışındaki firma olmakla birlikte, fırmanın Türkiye'de ikametgahı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmaması halinde vergi, sözü edilen Kanunun 9. maddesi gereğince hizmetten faydalanan yurt içindeki muhatap tarafından bağlı bulunulan vergi dairesine sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödenecektir.

Görüleceği gibi 2 no'lu KDV beyannamesi ile yurtdışından alınan hizmetin Türkiye'de faydalanması durumunda söz edebiliriz fakat soruda görüleceği gibi hizmet yurtdışında faydalanıyor her ne kadar Devlet Kurumu Türkiye'de yerleşik olsa dahi bu durumu değiştirmez.

GVK 7.maddesinde ticari kazançlarla ilgili hükmü bulunmamaktadır. Yurtdışındaki mukim kişi ve/veya kuruluşara yapılan organizasyonun idame ettrilmesi için yapılan ödemeler 'ticari' nitelikli olduğundan stopaj kapsamına girmemektedir.

Gelir Vergisi Kanunu madde 94 kapsamına giren ödemelerde ve iki ülke arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması olması gerekir,
Kurumlar Vergisi Kanunu madde 30 kapsamına giren ödemelerde ve iki ülke arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması olması gerekir,

Bu durumda yurtdışındaki kişi ve/veya kurumlardan alınan hizmetler yine yurtdışındaki organizasyonda kullanıcağı hizmetin yurtdışında faydalanılacağı ve GVK madde 94 ve KVK madde 30'da belirtilen ödemeler olmadığından stopaj kapsamına girmemektedir.

Sonuç olarak ücret,serbest meslek,sair kazanç ve iratlar stopaja tabi tutulması gerekir. Hizmetin konusu 'ticari' kazaç ise stopaja tabi tutulması gerekir.

İyi Günler,

[/FONT]
[/FONT]

merhaba
çalıştığım firma organizasyon faaliyetleri yapıyor. Türkiyedeki bir devlet kurumuna yurtdışında düzenlenecek kongrenin organizasyon faaliyetleri yapılacak.
teşekkürler.

Sayın arkadaşlar,

Yazılan yorumları okudum ancak sanki dikkatten kaçan bir şey var. Soruyu soran arkadaşımız hizmeti verecek kurumun yurtiçindemi Yurtdışındamı olduğunu söylememiş. Bana kalırsa bir devlet kurumu yurtiçinde bunca kurum varken neden yurtdışına gitsin. Eğer öyleyse hiçbir istisna kapsamında olmadan zaten KDV'li fatura kesilecektir ve ancak bu şartlarda tevkifat yapılabilir.

Sayın arkadaşlar,

Yazılan yorumları okudum ancak sanki dikkatten kaçan bir şey var. Soruyu soran arkadaşımız hizmeti verecek kurumun yurtiçindemi Yurtdışındamı olduğunu söylememiş. Bana kalırsa bir devlet kurumu yurtiçinde bunca kurum varken neden yurtdışına gitsin. Eğer öyleyse hiçbir istisna kapsamında olmadan zaten KDV'li fatura kesilecektir ve ancak bu şartlarda tevkifat yapılabilir.

Sayın Kevork Simkeşyan,

Kusura bakmayın isminize yazmak bir hayli zor yanlış yazmamak için kontrol ediyorum her defasında.

Sorudan anladığım Devlet Kurumu'na Türkiye'de yerleşik tam mükellef firma yurtdışında Devlet Kurumu'na organizasyon hizmeti verecek fatura ise Türkiye'de Devlet Kurumu'na düzenlecek bu durumda Türkiye'de yerleşik tam mükellef firma Devlet Kurumu'na düzenleyeceği faturayı tevkifatlı düzenlemesi gerekecek burada sıkıntı yok.

Hizmeti organize eden Türkiye'de yerleşik tam mükellef firma yurtdışından organiza edilecek iş için alacağı hizmetleri yurtdışındaki firmadan alır ise ve bu hizmeti organizasyonu gerçekleştireceği yurtdışında faydalanır ise yurtdışından işi organiza eden Türkiye'de yerleşik tam mükellef firmaya düzenlenecek faturada KDV olmayacağı gibi Türkiye'de yerleşik tam mükellef firma stopaj hesaplamasına yani almış olduğu yurtdışı faturaları için 2 no'lu KDV beyannamesi hazırlaması gerek bulunmamaktadır. Nedenleri ise 13 no'lu mesajlarımda belirtmiştim.

Sanırım şimdi tamam oldu.

İyi Günler.

Kolay Gelsin...

Sayın smmm.kus,

Cezaevleri 5108 sayılı yasanın ekli listesinde yer alıyor. Yaptığınız işlem ise KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 117) nin "3.2.3. MAKİNE, TEÇHİZAT, DEMİRBAŞ VE TAŞITLARA AİT TADİL, BAKIM VE ONARIM HİZMETLERİ" kapsamında olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm. İdarelerin büyük bir bölümü haber vermeksizin faturanıza kendiliklerinden tevkifat uyguluyorlar ve siz bundan ancak ödeme geldiğinde haberdar olabiliyorsunuz. Uyarmak istedim.

merhaba
teşekkürler.

sayın deadline06,

kdvk md 1/1'de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin KDV konusuna girdiği;
kdvk md 1/2'de her türlü mal ve hizmet ithalatının da KDV'nin konusuna girdiği;
kdvk md 4'te, hizmetin teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olduğu; bu işlemlerin ise bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek...... gibi şekillerde gerçekleştiği;
kdvk md 5'te hizmet sayılan hallerin vergiye tabi bir hizmetten, işletme sahibinin, işletme personelinin veya diğer şahısların karşılıksız yararlandırılması olduğu;
kdvk md 1'in son fıkralarında;
"Ticari, sınaî, ziraî faaliyet ile serbest meslek faaliyetinin devamlılığı, kapsamı ve niteliği Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre; Gelir Vergisi Kanununda açıklık bulunmadığı hallerde, Türk Ticaret Kanunu ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre tayin ve tespit edilir.
Bu faaliyetlerin kanunların veya resmî makamların gösterdiği gerek üzerine yapılması, bunları yapanların hukukî statü ve kişilikleri, Türk tabiyetinde bulunup bulunmamaları, ikametgâh veya işyerlerinin yahut kanunî merkez veya iş merkezlerinin Türkiye'de olup olmaması işlemlerin mahiyetini değiştirmez ve vergilendirmeye mani teşkil etmez.
İthalatın kamu sektörü, özel sektör veya herhangi bir gerçek veya tüzelkişi tarafından yapılması veya herhangi bir şekil ve surette gerçekleştirilmesi, özellik taşıması vergilendirmeye tesir etmez." denilmektedir.
kdvk md 6/1-b bendinde ise işlemlerin Türkiye'de yapılmasının; hizmetin Türkiye'de yapılmasını veya hizmetten türkiye'de faydalanılmasını ifade ettiği
hükme bağlanmıştır.

yukarıdaki hükümler gereği vermiş olduğunuz hizmet kdv'nin konusuna girmekle birlikte KDV'ye tabi olması için hizmetin TR'de yapılması veya TR'de faydalanılması gerekmektedir.
şirketinizin KDV mükellefi olup olmaması, yabancı bir şirket ya da türk şirketi olması, hizmeti alanın firma, kişi ya da kamu kurumu olması, veyahut yabancı ya da türk olması vergilendirmeye tesir etmeyecektir.

bu hizmet tr'de yapılmadığına göre tr'de faydalanılmış mı ona bakmak gerekir. kdvk md 1/2'de sözü geçen hizmet ithali de aslında TR'de yapılmamış bir hizmetten TR'de faydalanılması durumunu göstermekte olup bu ikisi tamamen aynı kavramlardır.
Verdiğiniz kongre hizmeti yurtdışında verilmekte olup türkiye'de faydalanma diye bir durum söz konusu değildir. Hizmeti alan kişi ya da kurumun türkiye'de olup olmaması durumu değiştirmez. kamu kurumu yurtdışında düzenleyeceği bir kongre için tarafınızdan hizmet alıyor, kongre yurtdışında düzenleniyor ve yurtdışında sona eriyor. tr'de faydalanma diye bir şey yoktur. dolayısıyla verdiğiniz hizmet KDV'ye tabi değildir. faturada kdv hesaplanması ya da stopaj gibi durumlar söz konusu değildir.
ödemenin türkiye'de yapılıp yapılmaması da durumu değiştirmemektedir. KDVK md 6/1-b'nin 2000 yılında değişmeden önceki hali şöyleydi:
"Hizmetin TR'de yapılması, değerlendirilmesi veya hizmetten TR'de faydalanılmasını, (değerlendirme GVK'nun 7. md.sine göre tayin olunur."
GVK 7. md'de ise değerlendirmeden maksadın ödemenin TR'de yapılması veya ödeme yabancı memlekette yapılmışsa, TR'de ödeyenin veya nam veya hesabına yapılanın hesaplarına intikal ettirilmesi veya karından ayrılmasıdır.
yani bu faaliyeti 2000 yılından önce yapsaydınız ödemenin TR'de yapılmasıyla hizmetiniz KDV'ye tabi olacaktı.
Fakat şu anda böyle bir durum söz konusu değildir.
saygılar.

Hizmeti organize eden Türkiye'de yerleşik tam mükellef firma yurtdışından organiza edilecek iş için alacağı hizmetleri yurtdışındaki firmadan alır ise ve bu hizmeti organizasyonu gerçekleştireceği yurtdışında faydalanır ise yurtdışından işi organiza eden Türkiye'de yerleşik tam mükellef firmaya düzenlenecek faturada KDV olmayacağı gibi Türkiye'de yerleşik tam mükellef firma stopaj hesaplamasına yani almış olduğu yurtdışı faturaları için 2 no'lu KDV beyannamesi hazırlaması gerek bulunmamaktadır. Nedenleri ise 13 no'lu mesajlarımda belirtmiştim.

İyi Günler.

Diğerinde zaten mutabıktık. Bu bölüme de mutabıkım tabi eğer bunu sordularsa.

Sayın ovmaygad,

Gerçekten amantanrım. Her iki firmada Türkiyede yerleşik, ve KDV kanunu madde 11 dikkate alınmadan yaptığınız yorum ve bunca yazıyla çok yanlış yönlendirme olmuş. Kongreyi düzenleyen firma değil konuyu katılanlar açısından değerlendirimeniz ise başka hata. Bence konuyu daha önce yazılmış olan yorumları da gözönüne alarak yeniden gözden geçirin.

Sayın ovmaygad,

Gerçekten amantanrım. Her iki firmada Türkiyede yerleşik, ve KDV kanunu madde 11 dikkate alınmadan yaptığınız yorum ve bunca yazıyla çok yanlış yönlendirme olmuş. Kongreyi düzenleyen firma değil konuyu katılanlar açısından değerlendirimeniz ise başka hata. Bence konuyu daha önce yazılmış olan yorumları da gözönüne alarak yeniden gözden geçirin.

sayın ksimkesyan,
yukarıda anlattığım gibi her iki firmanın Türkiye'de yerleşik olması durumu değiştirmemektedir. KDV kanunu mal teslimi ve hizmet ifalarını vergiler. işlemi esas alır yani.
KDVK madde 11 ile is ne demek istediğiniz anlamadım. Madde 11 mal ve hizmet ihracatıyla ilgili bir madde çünkü.
burada ise bir hizmet ithali var mı yok mu veya KDVK'na hizmetten Türkiye'de faydalanılmış mı o söz konusu.
bu hizmetten Türkiye'de faydalanılmadığını is yukarıda anlattım.
saygılar.