Ayrılmayan Amortisman Tutarların Kaydı Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Yıl içerisinde amortisman ayrılmak istemediğimiz zaman, bu tutarları kanun kabul edilmeyen giderlere kayıt etmek gerekir mi? Yoksa amortisman ayrılmıyorsa olduğu gibi kalır, ne gider kaydı yapılır ne de kkeg kaydı mı yapılır?

Merhaba,
Sn.ZİNDAN,
yıl içinde eğer örneğin; 1.dönem amortisman ayırdınız, 2. ve 3.dönemlere ayırmadınız, 4.döneme; hem 2., hem 3., hemde 4.dönem olarak amortisman ayırabilirsiniz (9 aylık). KKEG olmaz o; 2. ve 3.dönemler.
Ayrılmayan Amortisman tutarı ancak Şu şekilde KKEG yazılır; örneğin 2014 döneminde ilk 3 aylık amortisman hesapladınız; geri kalan dönemler olan 9 aylık amortisman hesaplamadınız. 2014 te amortisman ayrılmasını istemediğiniz 9 aylık amortisman tutarını 2015 te; 2015 amortisman tutarları ile birlilkte dikkate alırsanız; o zaman KKEG olur. Dikkate almadığınız sürece o ayrılmayan amortismanlara işlem yapılmaz.
Aynı yıl içerisinde de ne gider ne de KKEG kaydı yapılır.

Aslında Bir tezdi.

Eğer bu yıl ayırmadığımız amortismanı seneye ayıramıyor ayırsak bile K.K.E.G olarak ayırıyorsak. Satış sırasında ilk önce amortisman değerlemesine tutup onsan sonra satışını yapmalıyız diye.

Başta Kevork,Zeynep Elif ve Bülent olmak üzere Amortisman ayırmanın ihtiyatlılık gereği olduğundan amortisman ayrılmayan sene için amortismanın aktif değerinin düşmeyeceği hakkında sağolsunlar baya bir aydınlattılar.

Konuda buydu;

Yıl içerisinde amortisman ayrılmak istemediğimiz zaman, bu tutarları kanun kabul edilmeyen giderlere kayıt etmek gerekir mi? Yoksa amortisman ayrılmıyorsa olduğu gibi kalır, ne gider kaydı yapılır ne de kkeg kaydı mı yapılır?

Sn Zindan,

Amortisman ayırmak isteğe bağlıdır (eski dille ihtiyari) . Yani ayırmak zorunluğu yoktur. Mali idare amortisman olanağı sunmuştur mükellefe. Seçim yöneticinindir.
Gelelim ayırmazsa ne olura;
1-Bir dönem ayırdınız yani toplamın1/4 ü, diğerlerini ayırmadınız. Sorun yok ayırdığınız kadar yazarsınız.
2-Ayırmadığınız dönemi /veya tüm yılı/ ertesi yıl ayırmak isterseniz KKEG yaparsınız.
3-İsterseniz hiç ayırmazsınız bu durumda hiç amortisman kaydı yapmazsınız. O yıl için birikmiş amortismanlar tutarı artmaz.

Selamlar
Herkes doğruyu söylüyor.Amortisman ayırmak ihtiyaridir.
Ancak şunları ek not olark söyleyebilirim.
1- Amortisman tablosunu düzgün bir şekilde takip etmiyorsanız,hangi yıl/dönem ayrıldı ayrılmadı sorunu yaşayacağınıza inanıyorsanız,mütemadiyen ayırın.Ayırmadıklarınızı sonraki yıl KKEG yapın,yine ayırın.
2- Düzgün bir takip tablonuz varsa,hiç bu derde düşmeyin.Ayrılmayanlar öylece kalsın.(ben böyle yapıyorum)
3- Ayrılmayanları sonraki yıl ayırmaya karar verdiğinizde,bu rakamda kkeg sayılacağından (ben kkeg'nin fazla şişirilmemesi taraftarıyım) beyannamede kkeg rakamı fazla görünecektir.(ben bunu pek olumlu bulmuyorum) Şahsi düşüncem kkeg ile çok fazla oynayıp,beyannamde bu rakamı uçurmamaktır.
Son olarak önerim,ayrılmayan amortismanlara dokunmayın,öylece kalsın...
Saygılar

Sayın Arkadaşlar,

Yukardaki açıklamalar doğru ancak geçici vergi dönemlerinde ayrılan amortismanlar hakkında küçük bir ayrıntı var. Yıl içindeki GV dönemlerinden herhangi bir dönemde amortisman ayırmazsanız aslında "amortisman oranı" değişmiş olur. Kullandığınız amortisman tekniği yada oranında değişiklik yaparsanız iki yıl arka arkaya bu değişikliğe sadık kalmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle eğer amortisman ayırmaktan vazgeçecekseniz o yılki geçici vergi dönemlerinde ayırdığınız tüm amortismanları iptal edin tavsiye ederim. ( Eğer bunlarla ilgili yevmiye kayıtlarını yapıyorsanız)

Daha önceki yıllara ait amortismanları ayrılacağı yılın Kkeg'sine kayıt etmek, hem de bunun hesaplamasını yapmak çok zor. Yani 2011, 2012, 2013 yıllarında amortisman ayrılmamış bir araç için 2014 yılında amortisman ayırmaya kalkışıldığında tüm bu yılların amortismanları tutarı 2014 Kkeg'in de yer alacak, bu durumda 2014 yılı Kkeg'sini şişirecektir.

Bunu yapmaktansa 2011, 2012, 2013 yıllarında amortisman ayırmayacaksam, bu tutarları ilgili kendi yılında Kkeg yapmak daha doğru geliyor bana. Ayırmıyorsam nasıl olsa ilerde Kkeg yapacağım veya satış zamanına kadar bu şekilde gidecek, hiç ayırmayacağım. Bu şekilde demirbaşların net aktif değeri de bilanço da doğru şekilde yer alacaktır. Bir üstadın da düşüncesi doğrultusunda bu şekilde yaptım.

Yani kısaca daha önceden ayrılmayan yılların amortismanlarını ayırmaya başlandığı yılda değil, kendi yıllarında ayırarak Kkeg yaptım, buna mevzuatta engel olacak bir bilgiye de rastlamadım.

Teşekkürler.

Daha yasal amort. ayırma süresi dolmadan kkeg yazmak hatalı olur. Yıl geçtikten sonra ancak kkeg olabilir.

Daha yasal amort. ayırma süresi dolmadan kkeg yazmak hatalı olur. Yıl geçtikten sonra ancak kkeg olabilir.

Amortisman ayırıp ayırmamak ihtiyari ise, ayırmayacağımı biliyorsam, yazılabilir diye düşünüyorum. İnternet üzerinden çok araştırdım ancak, bunun ile ilgili de net bir bilgiye ulaşamadım. Varsa bu konu ile ilgili arkadaşların elinde bir mevzuat bilgisi veya dayanak paylaşırsa sevinirim.

Bu konu çok tartışıldı. Ayrılmayan amortismanların kkeg yazılması söz konusu değil. 1.000 TL.kıymetindeki bir demirbaşa 800 TL. ayrılmışsa, satılması halinde kar zarar hesaplamasında amortisman 800 TL. olarak alınacaktır.

Faydalı ömrü 5 yıl 10.000 TL değerinde bir demirbaş aldınız 2014 aralık ayında ve sizin dediğiniz usulde KKEG'e attınız amortismanı.
2015 Mayıs ayında 10.000 TL'ye sattığınızda 2000 TL fiktif kar oluşur.

Şirketlerde geçici ve kurum beyanında kkeg ile ilgili detay yazılıyor. Yasal olarak henüz kkeg niteliği kazanmamış bu gideri orada nasıl göstereceksiniz? Diyeceksiniz ki vergi artırıcı bir eylem yapıyorum devletin yararına ama malum memurların sağı solu hiç belli olmuyor. Bir bakarsınız sırf sizi yormak için düzeltme beyanı isteyebilir.

Şirketlerde geçici ve kurum beyanında kkeg ile ilgili detay yazılıyor. Yasal olarak henüz kkeg niteliği kazanmamış bu gideri orada nasıl göstereceksiniz? Diyeceksiniz ki vergi artırıcı bir eylem yapıyorum devletin yararına ama malum memurların sağı solu hiç belli olmuyor. Bir bakarsınız sırf sizi yormak için düzeltme beyanı isteyebilir.

Sayın merkür2, yazmış olduğunuz şeyler doğru olmakla beraber, küçük bir rahatsızlık oluşturdu bende, memur ses çıkarmasa da hatalı işlem hatalı işlemdir.

Bir önceki yazım hatalı olacağını sonrakinde hatalı olmasına rağmen yapılır ise başınıza ne gelebileceği ile ilgilidir.