Gelecek Aylara Ve Yıllara Ait Hesapların Doğru Kullanımı

Iceman

Katkı Sunan Üye
Forumlarda gelecek aylara ve yillara ait gelir / gider hesaplari ile ilgili olarak yapilan yorumlarda surekli denk geldigim icin ayri baslik olarak yazmak istedim.

Hem VUK hem de TFRS (IFRS) ye gore bilanco tarihi itibari ile 12 aylik doneme (kimi yayinlarda 1 yil olarak da gecer) ait olan gelir veya giderler gelecek aylar hesabina, 12 aydan sonraki donemlere ait olanlar ise gelecek yillara ait olan hesaplarda izlenir. Her donem sonu vadesi 12 ayin altina dusenler gelecek yillara ait hesaplardan alinarak gelecek aylara ait hesaplara virmanlanir.

Ornek vermek gerekirse 01.10.2021 tarihinde gelen 1 senelik bir sigorta policesinin tamami 30.09.2021 tarihli bilanco’da 180 hesaba gider. 3 ayi 180 hesaba atilip, kalanlari 280 hesaba atilmamalidir. 280 hesap sadece bilanco tarihinden baslayarak 1 senenin uzerinde giderlesecek kalemler icin kullanilir.

Yine ayni sekilde 31.12.2021 tarihi ile bilanconuzdaki
- 180 hesap 01.01.2022-31.12.2022 donemini temsil eder.
- 280 hesap ise 01.01.2023 ve sonraki donemleri temsil eder.

@Iceman ben de bu konuyu soru olarak açmayı düşüyordum, bahsettiğiniz durum hemen hemen tüm kısa vadeli ve uzun vadeli ayrımında geçerli değil mi? Dönen-duran varlık veya kısa-uzun vade ayrımında bilanço tarihi itibariyle ifadesi var THP'de hep, bu da 31.12 bilançosu sanırım, bunun sonucu olarak vadesi iki tam yılın altındaki her hesap likit veya kısa vadeli olarak değerlendirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum, öte yandan eğer cari yılda isek dönen-kvyk değil ise duran-uvyk olarak hesaplara işleme nedense daha kolay geliyor hemen herkes için, konu için teşekkürler

@Iceman,

"Hem VUK hem de TFRS (IFRS) ye gore bilanco tarihi itibari ile 12 aylik doneme"

Referanslarınız bu olunca yorumlar da açıklamalar da yanlış olmuş. Öncelikle Hesap planı ile ilgili yapacağınız her işlemin temel kaynağı TDHP'dır. Bunun dışında bir kaynağınız olamaz. VUK bu konuyla hiç ilgilenmiyor, yani TDHP usulü ile ilgili değil. TFRS (IFRS) ise bir kayıt değil raporlama ve yeniden hesaplama tekniği olduğu için bunların da referans alınması mümkün değil.

Gelelim TDHP açıklamalarına;

C – HESAP PLANI AÇIKLAMALARI
180. GELECEK AYLARA AİT GİDERLER
Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek döneme ait giderleri izlemek için kullanılır.

İşleyişi :
Gelecek aylarda ilgili gider ve maliyet hesaplarına borç kaydedilecek peşin olarak ödenen giderler, bu hesabın borcuna kaydedilir. Gelecek aylarda bu hesaba alacak verilmek suretiyle ilgili gider hesabına aktarılır.

280. GELECEK YILLARA AİT GİDERLER
Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek yıllara ait giderleri izlemek için kullanılır.

İşleyişi :
Gelecek yıllarla ilgili gider ve maliyet hesaplarına borç kaydedilecek olan peşin ödenen giderler bu hesabın borcuna kaydedilir. ilgili hesap dönemlerinde bu hesabın alacağı karşılığında dönen varlıklardaki "Gelecek Aylara Ait Giderler" hesabına gerekli aktarmalar yapılır.

180 hesap için "CARİ DÖNEM" yani Bilanço Döneminden bahsediyor hiç 12 aylık dönem demiyor. 280 hesap için ise "GELECEK YILLAR". Yani bilanço dönemini takip eden yıllar.

Daha fazla açıklama yazmam gerekmiyor sanırım.

@Iceman ben de bu konuyu soru olarak açmayı düşüyordum, bahsettiğiniz durum hemen hemen tüm kısa vadeli ve uzun vadeli ayrımında geçerli değil mi? Dönen-duran varlık veya kısa-uzun vade ayrımında bilanço tarihi itibariyle ifadesi var THP'de hep, bu da 31.12 bilançosu sanırım, bunun sonucu olarak vadesi iki tam yılın altındaki her hesap likit veya kısa vadeli olarak değerlendirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum, öte yandan eğer cari yılda isek dönen-kvyk değil ise duran-uvyk olarak hesaplara işleme nedense daha kolay geliyor hemen herkes için, konu için teşekkürl
@Iceman,

"Hem VUK hem de TFRS (IFRS) ye gore bilanco tarihi itibari ile 12 aylik doneme"

Referanslarınız bu olunca yorumlar da açıklamalar da yanlış olmuş. Öncelikle Hesap planı ile ilgili yapacağınız her işlemin temel kaynağı TDHP'dır. Bunun dışında bir kaynağınız olamaz. VUK bu konuyla hiç ilgilenmiyor, yani TDHP usulü ile ilgili değil. TFRS (IFRS) ise bir kayıt değil raporlama ve yeniden hesaplama tekniği olduğu için bunların da referans alınması mümkün değil.

Gelelim TDHP açıklamalarına;

Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek döneme ait giderleri izlemek için kullanılır.

İşleyişi :
Gelecek aylarda ilgili gider ve maliyet hesaplarına borç kaydedilecek peşin olarak ödenen giderler, bu hesabın borcuna kaydedilir. Gelecek aylarda bu hesaba alacak verilmek suretiyle ilgili gider hesabına aktarılır.

Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek yıllara ait giderleri izlemek için kullanılır.

İşleyişi :
Gelecek yıllarla ilgili gider ve maliyet hesaplarına borç kaydedilecek olan peşin ödenen giderler bu hesabın borcuna kaydedilir. ilgili hesap dönemlerinde bu hesabın alacağı karşılığında dönen varlıklardaki "Gelecek Aylara Ait Giderler" hesabına gerekli aktarmalar yapılır.

180 hesap için "CARİ DÖNEM" yani Bilanço Döneminden bahsediyor hiç 12 aylık dönem demiyor. 280 hesap için ise "GELECEK YILLAR". Yani bilanço dönemini takip eden yıllar.

Daha fazla açıklama yazmam gerekmiyor sanırım.

Kaynagimiz zaten TDHP, yorumlarda yazan terminler ise yine GIB deki sizin de belirttiginiz dokumandan ve konu ile ilgili kitaplardan alintidir.

Benim zamanimda Google ve CTRL+F opsiyonlari olmadigi icin maalesef kitaplari ve yazilari bastan sona okumamiz gerekirdi. Biraz uzun olmakla beraber konunun tamamini anlamiza yardimci oluyordu.

Ayni zamanda birseyi net anlamak icin once onun hangi amacla yapildigini anlamak gerekir. Nedenini ogrenmeden birseyi gercekten ogrenmeniz mumkun degil. Fakat buna gelmeden once sizin yukarida belirttiginiz ve GIB den alinan kisma gelelim,

"1. DÖNEN VARLIKLAR
Bu ana hesap grubu; nakit olarak elde ve bankada tutulan varlıklar ile normal koşullarda en fazla bir yıl veya işletmenin normal faaliyet dönemi içinde paraya çevrilmesi veya tüketilmesi öngörülen varlık unsurlarını kapsar.

Dönen Varlıklar; hazır değerler menkul kıymetler, ticari alacaklar, diğer kısa vadeli alacaklar, stoklar, gelecek döneme ait giderler ve gelir tahakkukları ile diğer dönen varlıklar şeklinde bölümlenir."

2. DURAN VARLIKLAR

Bu ana hesap grubu; bir yıldan veya bir normal faaliyet döneminden daha uzun sürelerle, işletme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için kullanılmak amacıyla elde edilen ve ilke olarak bir yılda veya normal faaliyet dönemi içinde paraya çevrilmesi veya tüketilmesi öngörülmeyen varlıkları kapsar. Duran Varlıklar, Ticari Alacaklar, Diğer Alacaklar, Mali Duran Varlıklar, Maddi Duran Varlıklar, Maddi Olmayan Duran Varlıklar, Özel Tükenmeye Tabi Varlıklar, Gelecek Yıllara Ait Giderler ve Gelir Tahakkukları ve Diğer Duran Varlıklar olarak bölümlenir.

TDHP'na gore hesaplar likiditeye gore siniflanmistir ve donen varliklar grubunun calisma sekli yine acik ve net sekilde belirtilmistir. Ayni sekilde duran varlik grubunun da tanimlamasi yapilmistir. Yukarida yazilanlari her grup icin ayri ayri tekrar belirtmek veya belirtmemek yazarin takdiridir ancak gerekli degildir. 180 hesap donen varliklar grubunda, 280 hesap ise duran varliklar grubunda yer alir ve yer aldiklari grubun ozelliklerini tasir.

Bu donemsellik sadece 180 / 280 icin degil, benzer ozellik tasiyan her grup icin gecerlidir. 120 / 220, 121 / 221, 181/281, 380/480, 320/420 vb. Sizin gonderdiginiz metnin devaminda yazar 12 li hesap grubunu tanimini verirken tekrar "1 yil icinde" konusuna vurgu yapmis ancak 120 ve 121 hesaplari anlatirken buna deginmemistir. Bu 120 ve 121 hesaplar icin zaman kistasi olmamasini degil gostermez. Zaten ana hesap grubuna ait olan donemsellik ilkesi burada da gecerlidir. Ayricana belirtmeye gerek bulunmamaktadir.

"12. TİCARİ ALACAKLAR

Bir yıl içinde paraya dönüşmesi öngörülen ve işletmenin ticari ilişkisi nedeniyle ortaya çıkan senetli ve senetsiz alacaklar bu hesap grubunda gösterilir. Ticari ilişkilerden dolayı ana kuruluş, iştirak ve bağlı ortaklıklardan olan alacaklar varsa, bu grupda ki ilgili hesapların ayrıntılarında açıkça gösterilir. Bu grupta aşağıdaki hesaplar yer alır.

120. ALICILAR

Bu hesap, işletmenin faaliyet konusunu oluşturan mal ve hizmet satışlarından kaynaklanan senetsiz alacaklarının izlenmesi için kullanılır.

İşleyişi :

Senetsiz alacağın doğması ile bu hesaba borç, tahsil edilmesi halinde (ödemeler, aktarmalar ve hesaben mahsuplar dahil) alacak kaydedilir.

121. ALACAK SENETLERİ

Bu hesap, işletmenin faaliyet konusunu oluşturan mal ve hizmet satışlarından kaynaklanan senede bağlanmış alacaklarını kapsar."

13. DİĞER ALACAKLAR

Bu hesap grubu; herhangi bir ticari nedene dayanmadan meydana gelmiş ve en çok bir yıl içinde tahsil edilmesi düşünülen senetli, senetsiz alacaklar ile bu gruba ait şüpheli alacak ve şüpheli alacak karşılığının izlenmesini sağlar. Bu grup aşağıdaki hesaplardan oluşur.

23. DİĞER ALACAKLAR

Herhangi bir ticari işleme dayanmadan meydana gelmiş ve bir yıldan uzun sürede tahsil edilmesi düşünülen alacakları kapsar. Vadesi bir yılın altına düşenler dönen varlıklar içerisindeki ilgili hesaplarına aktarılır. Bu grupta aşağıdaki hesaplar yer alır.

Asagida 180 ve 181 hesaplarda gelecek donemler olarak bahsetmis ancak 281 hesabin aciklamasinda tekrardan bir yil veya sonrasi diye vurgu yapmis. Zaten basta Donen ve Duran varlik tanimlamalarinda bu hesaplarin nasil calistigini anlattiktan sonra her hesap icin sifirdan ayni seyleri yazmanin pek bir anlami bulunmuyor. 180/280 ve 181/281 hesaplarin donemsellik bakimindan calisma mantiklarinda hicbir fark bulunmamaktadir.

İşleyişi :

181. GELİR TAHAKKUKLARI

Üçüncü kişilerden tahsili ya da bunlar hesabına kesin borç kaydı hesap döneminden sonra yapılacak gelirlerin, içinde bulunan döneme ait olan kısımlarının izlendiği hesaptır.

İşleyişi :

281. GELİR TAHAKKUKLARI

Üçüncü kişilerden tahsili ya da bunlar hesabına kesin borç kaydı bir yıl veya daha sonraki yıllarda yapılacak gelirlerin içinde bulunulan döneme ait olan kısımlarının, ilgili gelir hesabı karşılığında borç kaydedileceği hesaptır.

Ayni kural Kisa - Uzun vadeli hesaplar icin de gecerlidir. Yine GIB deki yazidan asagiya birakiyorum. Hesap planini anlamak icin asagidan yukariya degil yukaridan asagiya dogru okumaniz gerekir.

1'li hesap grubu : Donen Varliklar
12'li hesap grubu : Ticari alacaklar
120'li hesap grubu : Alicilar

Bu sekilde okunmadiginda 320'ye kayit edilmis ve terste duran tutarlari 159 hesaba virmanlayanlari da gorursunuz. 320 deki bakiye eger stok alimi icin pesin odenmis ise bu dogru bir islem kabul edilebilir ancak siz bir pazarlama faturasini 320 ye kayit etmisseniz (dogrulugu tartisilir) buradaki ters bakiye hesabin adi "Verilen Siparis Avanslari" diye buraya atamazsiniz. 159 hesabi stoklara grubuna aittir ve o grubun ozelliklerini tasir. Dolayisi ile sondan basa dogru degil, bastan sona dogru okuma yapilir. (Donemsellik ile ilgili degil ancak hesap planinin nasil okunmasi gerektigi ile ilgili bir ornek)

3. KISA VADELİ YABANCI KAYNAKLAR

Kısa vadeli yabancı kaynaklar, dönen varlıkların ayrılmasında kullanılan ölçüye uygun olarak, en çok bir yıl veya işletmenin normal faaliyet dönemi sonunda ödenecek yabancı kaynakları kapsar.

Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar, Mali Borçlar, Ticari Borçlar, Diğer Borçlar, Alınan Avanslar, Ödenecek Vergi ve Diğer Yükümlülükler, Borç ve Gider Karşılıkları, Gelecek Aylara Ait Gelirler ve Gider Tahakkukları ile Diğer Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar şeklinde bölümlenir.

4. UZUN VADELİ YABANCI KAYNAKLAR

Kredi kurumlarından, sermaye piyasasından ve işletmenin ilişkide bulunduğu üçüncü kişilerden sağlanan ve bir yıldan fazla vadeli olan işletme borçlarını kapsar.

Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar, Mali Borçlar, Ticari Borçlar, Diğer Borçlar, Alınan Avanslar, Ödenecek Vergi ve Diğer Yükümlülükler, Borç ve Gider Karşılıkları, Gelecek Yıllara Ait Gelirler ve Gider Tahakkukları ile Diğer Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar şeklinde bölümlenir.

Okumak isterseniz konu ile ilgili benzer bir yazi:

Dipnotlar
i - Bu arada TDHP yurtdisindan alinip Turkiye sartlarina uyarlanan bir hesap planidir ve bir cok ulkedeki benzer normlara gore hazirlanmistir.
ii- Rapor uretebilmek icin kayit atmaniz gerekir, belli bir buyuklukte iseniz ve kimi sartlari sagliyorsaniz kayitlarinizi TFRS'ye gore tutabilirisiniz. Eger sartlari saglamiyorsaniz ve TFRS kullanmak isterseniz ya cift defter tutarsiniz, veya duzeltme kayitlari atarsiniz (Ufak capli bir firma iseniz belki excel ile bunlari yapabilirsiniz).

Kaynak: Muhasebeciler. com.tr

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben bir yıldan veya daha fazla dönemle ilgili giderlerin 31.12. ye kadar olan kısmını 180 hesaba, diğer yıla sarkanları ise 280 hesaba alıyorum.
Böylece 180 hesaba baktığımda yıl içerisinde gider yazılabilecek tutarları görebiliyorum.
31.12 de ise 280 hesaptaki tutarların vadesi bir yılın altında olanları 180 hesaba virmanlıyorum.

Merhaba
Bende,gider yapıldığı anda,ilgili cari yıla ait olanları 180 hesabında,sonraki yıla ait olanları 280 hesabında takip ederim.
Yıl sonu bilançosunda 180 hesaplar kapanır,280 hesaplar aynen kalır.Çünkü 31/12/.... itibariyle onlar halen sonraki yıl giderleridir. Açılış fişinin akabinde 280'leri (o yıla ait) 180'e virmanlar devam ederim.

@Iceman,

Bunca yazıyı aktarmanıza gerek yoktu, TDHP konusunu bilirim. Öncelikle hesap planının tekniği likiditeye göre değil "Finansal Muhasebe Tekniği" ne göre hazırlanmıştır, Yurtdışından alınıp uyarlanmamış, IAS 23 alınarak uygulanmıştır.

Ana hesap guruplarının genel ilkeleri ile özellik arzeden hesap guruplarının temel ilkeleri ayrı ayrı açıklanmış ve bunların nedenleri olarak da "MUHASEBENİN TEMEL KAVRAMLARI" açıklanmıştır.

180 / 280 ile 181 / 281 hesapları ise tamamen yanlış anlamışsınız. 180 / 280 gerçekleşme 181 / 281 tahmini hesaplardır. Gelirin elde etme prensibi ile giderin gerçekleşme esasları tamamen birbirinden farklıdır.

Bu çerçevede 120 ve 180 (örnek hesaplar) aynı teknikle değerlendirilmez. Yine 300 hesaplar ile 320 hesaplar gibi.

Bu konu hakkında daha fazla yazmayı uygun görmem, TDHP sistemini gerçekleştiren kişilerle doğrudan ilişkisi ve görşmeleri olan biri olarak yazdıklarımı tekrar kendi kuralları içinde gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Not: Ben bu mesleğin mensuplarından biri olarak hiç " kayıt atmadım" "madde yazdım", biryere "bişey bırakmadım", "alıntıladım".

Sn.Simkeşyan,
Bir örnek kayıt yapsanızda hepimiz doğrusunu öğrensek nasıl olur.

@bulent249

180 / 280 içinse buyrun,

10.08.2021 Tarihinde yenilenen bir sigorta poliçesinin kayıt örneği, anlaşılır olduğunu umarım.

DÖNEMLER
30.09.2021​
31.12.2021​
31.03.2022​
30.06.2022​
10.08.2022​
POLİÇE BİLGİLERİ
POLİÇE BEDELİGÜNGÜNLÜK
51​
92​
90​
91​
41​
365​
1928,71​
365​
5,28​
269,49​
486,14​
475,57​
480,86​
216,65​
1.928,71​
Başlangıç
10.08.2021​
KASKO
1928,71​
365​
5,28​
269,49​
486,14​
475,57​
480,86​
216,65​
1.928,71​
30.09.2021​
51​
31.12.2021​
92​
31.03.2022​
90​
30.06.2022​
91​
10.08.2022​
41​
Hesaplar
770.401.001​
180.401.004​
280.401.001​
280.401.002​
280.401.003​
365​

2012 de böyle birşey paylaşmışız

Tartışmanın tam olarak hangi noktada olduğunu anlamamakla birlikte THP'de hesap gruplarının açıklamalarında bazen bir yıl içinde bazen de bilanço tarihi itibariyle ifadeleri beni tereddüde düşüren şey. Bahse konu açıklamaların gerekçesinin mutlaka olduğunu düşünüyorum.

Ek olarak tek tek kontrol etmedim ama bilanço tarihi itibariyle ifadesi daha çok uzun vadeli gruplarda, yanlış değerlendirmeyi engellemek amacıyla metne eklenmiş gibi geliyor.

2012 de böyle birşey paylaşmışız

Tahsincim,
Bu kayıt ödemelerle ilgili görünüyor biraz peşinat ve 6 taksit ödeme gibi.

Merhaba
Bende,gider yapıldığı anda,ilgili cari yıla ait olanları 180 hesabında,sonraki yıla ait olanları 280 hesabında takip ederim.
Yıl sonu bilançosunda 180 hesaplar kapanır,280 hesaplar aynen kalır.Çünkü 31/12/.... itibariyle onlar halen sonraki yıl giderleridir. Açılış fişinin akabinde 280'leri (o yıla ait) 180'e virmanlar devam ederim.
merhaba
öncelikle herkesin cevapları için teşekkürler.
2021 yılında olan 280 hesabını 31/12/2021 yılında 180 hesabına virmanlıyorum, bu doğru mudur ?aynısı kredi hesapları içinde geçerli midir ? 400 hesabını 303 hesabına 2022 yılı açılış fişinden sonra mı virmanlamak gerekiyor ?

merhaba
öncelikle herkesin cevapları için teşekkürler.
2021 yılında olan 280 hesabını 31/12/2021 yılında 180 hesabına virmanlıyorum, bu doğru mudur ?aynısı kredi hesapları içinde geçerli midir ? 400 hesabını 303 hesabına 2022 yılı açılış fişinden sonra mı virmanlamak gerekiyor ?

2022 yılında nakillerin yapılması daha doğrudur.

@Iceman,

Bunca yazıyı aktarmanıza gerek yoktu, TDHP konusunu bilirim. Öncelikle hesap planının tekniği likiditeye göre değil "Finansal Muhasebe Tekniği" ne göre hazırlanmıştır, Yurtdışından alınıp uyarlanmamış, IAS 23 alınarak uygulanmıştır.

Ana hesap guruplarının genel ilkeleri ile özellik arzeden hesap guruplarının temel ilkeleri ayrı ayrı açıklanmış ve bunların nedenleri olarak da "MUHASEBENİN TEMEL KAVRAMLARI" açıklanmıştır.

180 / 280 ile 181 / 281 hesapları ise tamamen yanlış anlamışsınız. 180 / 280 gerçekleşme 181 / 281 tahmini hesaplardır. Gelirin elde etme prensibi ile giderin gerçekleşme esasları tamamen birbirinden farklıdır.

Bu çerçevede 120 ve 180 (örnek hesaplar) aynı teknikle değerlendirilmez. Yine 300 hesaplar ile 320 hesaplar gibi.

Bu konu hakkında daha fazla yazmayı uygun görmem, TDHP sistemini gerçekleştiren kişilerle doğrudan ilişkisi ve görşmeleri olan biri olarak yazdıklarımı tekrar kendi kuralları içinde gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Not: Ben bu mesleğin mensuplarından biri olarak hiç " kayıt atmadım" "madde yazdım", biryere "bişey bırakmadım", "alıntıladım".
Merhaba,

Kusura bakmayin ancak yazdiklariniz alakasiz ve gerceklikten uzak. IAS 23 unde ne oldugunu bile bildiginizden suphe ediyorum ama yine de yazim hatasi yapmis oldugunuz ihtimaline inanmak istiyorum.

Turkiye deki muhasebe tarihini merak ediyorsniz asagidaki linkten okuyabilirsiniz

Bu surec sirasinda TMS'leri de, uygulanan bilanco ve gelir tablosu yapilarini da yurtdisindaki belli basli ulkelerdeki uygulamalari inceleyerek Turkiye'ye uyarlamislardir. O yuzdendir ki, TDHP hem IFRS hesap planina nispeten yakindir (ciktigi yil baz alindiginda), hem de diger ulke hesap planlari ile ciddi benzerlikler gostermektedir. (Vergisel hesaplar haric)

Likidite'ye gore siralanmistir. Bilanco tarihinden itibaren 1 sene icerisinde nakte donusmesi beklenen donen varliklar ile baslar. Bu kategori altinda sirasi ile hazir degerler, menkul kiymetler, ticari alacaklar, cesitli alacaklar, stoklar vs diye devam eder. 1 sene veya sonrasinda nakde donusebilecek kalemler Duran Varliklar basligi altinda siralanmistir. Bu siralama nakde donusme kolayligina gore belirlenmistir. Sadece Turkiye'de degil, bircok baska ulkenin hesap planinda da ayni / benzer sekildedir. Son kullanici acisindan kolaylik olmasi acisindan donen ve duran / uzun ve kisa varliklar hesap kodlari ayni kategoriler icin genelde benzer tutulmustur. 120 / 220, 180 / 280, 181 / 281, 320 / 420 vs diye gider. Bu donemsellik islemleri sirasinda son kullaniciya yardimci olmak icindir.

Bilanco tarihinden itibaren 1 sene icinde demek ile sene sonuna kadar demek degildir. Turkce gibi esnek bir dil icin bile oldukca zorlama ve yanlis bir okumadir.

Ikinci mesajimda acikogretim de okutulan muhasebe ders kitabindan alinti var. Bakarsiniz Mayis ayinda gelen senelik pesin odenen gideri nasil kayit etmis diye. Ucuncu mesajimda benzer bir makale daha paylasmistim ancak moderator direk linki kaldirarak sitenin adresini yazmis. (Belki forum kurallari geregi) Bu siteden "Tekdüzen Hesap Planı : 180 Gelecek Aylara Ait Giderler Hesabının İşleyişi" diye aratabilirsiniz. (Referans: Ahmet Faruk Ozdemir tarafindan kaleme alinmis.)

31.12.2021 tarihli bilanconuzda 180 hesapta yer alan bakiyeler 01.01.2022 - 31.12.2022 periyodunu, 280 hesapta olanlar ise 01.01.2023 ve sonrasini temsil eder. Siz eger 280 hesaplarda Ocak 2022 de giderlesecek bir kalemi raporluyorsaniz, TDHP ye uygun kayit atmiyorsunuz ve son kullaniciyi yanlis bilgilendiriyorsunuz demektir. 180 / 280 burada sadece bir ornektir, bu benzeri (donemsellik acisindan) her hesabi kapsar.

Zaten finansal analizlerde TDHP nin dogru izlendigi dusunulerek hesaplanir. Siz bu kayitlar ile dogru duzgun bir cari oran ile hesaplayamazsiniz.

Kayitlari ve donemselliklerini keyfi olarak kullanamazsiniz. Bunu dogru olmadigini bilerek ancak pratik oldugu icin yapiyorsanuz ukalalik yapmam. Sadece vergi beyan etmek icin defter tutuyorsaniz, harcadiginiz emege degmeyebilir. Ancak bunun dogru oldugunu dusunuyorsaniz, kusura bakmayin. Dogru bir uygulama degil.

"Eger ilk mesajimdaki

"180 / 280 ile 181 / 281 hesapları ise tamamen yanlış anlamışsınız. 180 / 280 gerçekleşme 181 / 281 tahmini hesaplardır. Gelirin elde etme prensibi ile giderin gerçekleşme esasları tamamen birbirinden farklıdır.
Bu çerçevede 120 ve 180 (örnek hesaplar) aynı teknikle değerlendirilmez. Yine 300 hesaplar ile 320 hesaplar gibi."

Diyecek soz bulamiyorum, neyi dusunerek yazdiginiz, ne tekniginden bahsediyorsunuz, konu ile ne alakasi var gercekten hakkinda en ufak bir fikrim yok. Bunlar vadelerine gore donen ve duran varliklar hesap gruplarinda nasil siniflandigini, aralarindaki iliskiyi (180 ile 280, 181 ile 281, 120 ile 220 arasindaki iliski yoksa 180 ile 120 vs degil) anlatmak icin verilen yerinde orneklerdir. Bilanco tarihi itibari ile bu hesaplardan vadesi 1 senenin altina dusenler 1'li hesap grubunda, vadesi 1 senenin uzerinde olanlar ise 2'li hesap grubunda gosterilir. Ayni kural kisa ve uzun vadeli yabanci kaynaklar icinde gecerlidir. Yine daha once belirttigim gibi bilanco tarihinden itibaren 1 sene icinde demek ile sene sonuna kadar demek degildir

TDHP sistemini gerceklestiren kisilerden tanidiklarinizi da ivedilikle degistirin derim. Yurtdisinda bu sistemleri inceleyip bu dokumanlari Turkce'ye ve Turkiye'ye uyarlayan insanlar ile tanismaniz dilegi ile.

Ilk yazida belirtmisim ancak yazmadan birakmisim, bilanco ve gelir tablosu son okuyucu icin olusturulur amac onlara sirketin / isletmenin gidisati hakkinda bilgi vermektir. Bunlar hazirlandiktan sonra is bitmez, bu baslangictir. Uzerinden finansal analizler yapilir, yorumlanip ilgili kisilere sunulur. Finansal analiz oranlarinin dogru hesaplanabilmesi icin, bilanconun son okuyucu tarafindan dogru okunabilmesi icin hesaplarin ve donemlerinin dogru kullanilmasi esastir.

Kaynak:
1 SIRA NO' LU MUHASEBE SİSTEMİ UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ / Resmi Gazete No 21447 (M) / Resmi Gazete Tarihi 26/12/1992

"C – TEMEL MALİ TABLOLARIN DÜZENLENME İLKELERİ :
2. BİLANÇO İLKELERİ
a) Varlıklara İlişkin İlkeler :

1. İşletmenin bir yıl veya normal faaliyet dönemi içinde paraya dönüşebilecek varlıkları, bilançoda dönen varlıklar grubu içinde gösterilir.
2. İşletmenin bir yıl veya normal faaliyet dönemi içinde paraya dönüşemeyen, hizmetlerinden bir hesap döneminden daha uzun süre yararlanılan uzun vadeli varlıkları, bilançoda duran varlıklar grubu içinde gösterilir. Dönem sonu bilanço gününde bu grupta yer alan hesaplardan vadeleri bir yılın altında kalanlar dönen varlıklar grubunda ilgili hesaplara aktarılır."

"IV – MALİ TABLOLARIN DÜZENLENMESİ VE SUNULMASI
A – TEMEL MALİ TABLOLARIN DÜZENLENMESİ VE SUNULMASI

Bu bölüm, temel mali tabloları oluşturan bilanço ve gelir tablosunun düzenlenmesi ve sunulması esaslarını içerir.
"1. BİLANÇO :
a) BİLANÇO TANIMI :

Bilanço, bir işletmenin belli bir tarihte sahip olduğu varlıklar ile bu varlıkların sağladığı kaynakları gösteren mali tablodur.
b) BİLANÇO DÜZENLEME KURALLARI :
Bilançonun düzenlenmesinde, mali tablolar ilkelerinde verilmiş açıklamalar esas alınır.
Bilançonun aktifinde yer alan varlıklar, paraya dönüşme hızlarına göre en çok likitten en az likit değere doğru, pasifinde yer alan kaynaklar ise en kısa vadeli kaynaktan en uzun vadeli kaynağa doğru sıralanırlar."

Bilanco hazirlarken daha en temel kurallari es gecemezsiniz, yorumlamaya tepeden asagiya dogru baslamaniz gerekir. Sadece hesap isimlerine bakarak yorumlama yaptiginiz takdirde yanlis yapma ihtimaliniz artar. Finansal analiz oranlari ve diger surecler mali tablolarin yukarida belirtilen ilkeler isiginda hazirlanmasina gore belirlenmistir. Bunlara uymadiginiz takdirde cari orani bile dogru hesaplayamazsiniz. (Formulu yazip bir sonuc alirsiniz ancak dogru sonuc olmaz)

@Iceman

Yazdıklarınız için tekrar yorumda bulunmam anlamsız olacak. Size bir önerim bulabilirseniz "Prof. Dr. NALAN AKDOĞAN" "Tek Düzen Muhasebe Sistem ve Uygulaması" ile "Bülent Üstünel" "Tek Düzen Hesap Planı Uygulaması" eserlerini edinin her ikisi de bu sistemin mimarlarıdır. Sistemin oluşturulmasını sağlayan gurubun içinde yer alırlar. Bülent Üstüneli yakın tanırım.

Tarihçeye gelince İİTİA mezunu biri olarak emin olun sizden daha iyi bilirim.