117 Seri Nolu Kdv Tebliği

Ynt: 117 Seri Nolu Kdv Tebliği

Özellikle aynı gün içerisinde kesilen faturaları bir bütün olarak değerlendirip, toplamda 1.000.-TL'yi geçerse tevkifatlı fatura kesilmesini tavsiye ediyorum.

Baskı işleri 3.2.1.b kapsamındakilere yapılırsa tevkifat var. Soruda "iyi bir firma" diye belirtilen firmanın özel kurum olduğu, bu yüzden tevkifata tabi olmadığı anlaşılıyor.

Sayın Pera belki de iyi firmadan kast edilen İMKB'ye kote olan bir şirkettir veya bankadır, o zamanda 3.2.1.b kapsamına giriyor çok açık olarak.

Arkadaşlar İŞ GÜCÜ TEMİN HİZMETİ tam olarak kapsamı nedir ?
Mesela; yangın merdiveni vs. sistemleri kuran firma dışarıdan montaj için montaj işi işçilik faturası alıyor.. Bu durumda TEVKİFAT uygulanacak mı ?
Saygılar..

KDV Genel Tebliği 3.2.5.2 bölümü

"Bu tür hizmetler, esas itibariyle, temin edilen elemanların, hizmeti alan işletmenin bilfiil sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılabilmesinin mümkün bulunduğu durumlarda tevkifat kapsamına girmektedir.

Bu şekilde ortaya çıkan hizmetlerde aşağıdaki şartların varlığı halinde tevkifat uygulanacaktır.

- Temin edilen elemanların, hizmeti alana ücretli statüsünde hizmet akdiyle bağlı olmaması gerekmektedir.

- Temin edilen elemanların, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması gerekmektedir. Elemanların işletmenin mal ve hizmet üretimi safhalarından herhangi birinde çalıştırılması halinde, sevk, idare ve kontrolün hizmeti alan işletmede olduğu kabul edilecektir.

Dolayısıyla işgücü temin hizmetinin varlığının tespitinde; hizmetin ifasında kullanılan elemanların işgücü temin hizmetini veren firmanın bünyesinde bulunması ve ona hizmet akdiyle bağlı olması, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması gibi karineler göz önünde bulundurulacak, bu hususların varlığı, taraflar arasında bir sözleşme yapılmışsa bu sözleşmedeki hükümler veya sözleşmeye bağlı teknik şartnamedeki açıklamalar da dikkate alınarak tespit edilecektir."

Sizin sorunuzdaki montaj işçileri alt işverene hizmet akdiyle bağlı, ancak bizzat hizmeti alan firmanın sevk ve idaresi altında çalıştığı için tevkifat yapılması gerekir.

Koray bey, teşekkür ederim..

3.2.5. İŞGÜCÜ TEMİN HİZMETLERİ
....
3.2.5.2. Kapsam
.....
- Temin edilen elemanların, hizmeti alana ücretli statüsünde hizmet akdiyle bağlı olmaması gerekmektedir.

- Temin edilen elemanların, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması gerekmektedir. Elemanların işletmenin mal ve hizmet üretimi safhalarından herhangi birinde çalıştırılması halinde, sevk, idare ve kontrolün hizmeti alan işletmede olduğu kabul edilecektir.

Sizce Yurtiçi,Aras vs gibi Kargo şirketlerinin acenteleri işgücü temin hizmetleri'ne girer mi? Çünkü bu acenteler sözleşmeye dayalı olarak anafirmanın ticari işlerini yürütüyor ve yapmış olduğu işten komisyon alıyor.
Yorumlarınızı rica ediyorum,saygılarımla.

Benim görüşüme göre girmez, çünkü acente kargo operasyonu ile ilgili bir aracılık yapmasına rağmen, kurye ve diğer elemanlar acentenin sevk idaresi altında, kargo şirketinin değil.

koraykarakaya ' Alıntı:
Benim görüşüme göre girmez, çünkü acente kargo operasyonu ile ilgili bir aracılık yapmasına rağmen, kurye ve diğer elemanlar acentenin sevk idaresi altında, kargo şirketinin değil.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim;konuyla ilgili bir kaç açıklama daha yapmak istiyorum.
1)Temel anlamda acente değil,ticari vekil olarak geçiyor.
2)Kurye ve diğer elemanların işe alınışı,eğitimleri,giydiği kıyafetler,dağıtım bölgeleri ve aklımıza gelebilecek herşey şirket tarafından belirlenmiş durumda.
3)İşyerinin kira kontratı,elektrik,su abonelikleri,telefon abonelikleri gibi tüm sözleşmeler anafirma adına düzenlenmektedir.Acente veya ticari vekil olarak adlandırdığımız mükelleflerin işyerini kapatma hakkı bile bulunmamaktadır.Her ne kadar vergi mükellefiyeti olsa da bu işle iştigal edenler,sadece vergi mükellefiyetlerini sonlandırabilmekte,kendi adına kayıtlı olan taşıt ve demirbaşlarını alarak ticari işletmeden ayrılmaktadırlar.Ana firma ise böyle bir durumda,yeni bir ticari vekil bulana kadar bu bölgenin idaresini genel müdürlükten yapacağı bir atamayla bir çalışanına vermektedir.

Bu durumda tamamen ana firmaya bağımlı hareket edilmektedir.Görüşlerinizi tekrar rica ederim.
Kolay gelsin.

Hmmm, bahsettiğiniz yeni bilgiler durumu çok değiştirdi. Zaten bildiğiniz üzere acente bağımsız tacir yardımcısı, ticari vekil ise bağımlı tacir yardımcısıdır. Verdiğiniz bilgilere göre ana firmanın çalışanlar üzerinde mutlak hakimiyeti var, bu durumda iş gücü hizmeti temini olarak değerlendirip tevkifat yapılması daha uygun olur.

koraykarakaya ' Alıntı:
Hmmm, bahsettiğiniz yeni bilgiler durumu çok değiştirdi. Zaten bildiğiniz üzere acente bağımsız tacir yardımcısı, ticari vekil ise bağımlı tacir yardımcısıdır. Verdiğiniz bilgilere göre ana firmanın çalışanlar üzerinde mutlak hakimiyeti var, bu durumda iş gücü hizmeti temini olarak değerlendirip tevkifat yapılması daha uygun olur.

Bende aynı fikirdeyim.Sorumu ilk olarak sorarken ağız alışkanlığı olarak "acente" kavramını kullandım sevhen.Ama kargo sektöründe genelde "ticari vekillik" esası geçerlidir.Benim bu durumda yapmam gereken ilk olarak firmayla ticari vekilin sözleşmelerini dataylı olarak incelemek.Olmadı bir görüş isteriz.İlginiz için teşekkür ederim.

herkese merhaba.117 nolu tebliğe göre alüminyum bakır ve çinkonun genel anlamda üretici ve ithalatcı dışındaki tüm teslimlerde 7/10 tevkifat uygulanıyor.eğer bu ürün ve metaller işlenmişse (kesme biçme vb şekilde) tevkifat uygulanmıyor. diyelim ki firma alüminyum çatı kaplama işi yapıyor.yani faturasını alüminyum çatı işçiliği diye kesiyor. şimdi çatının alüminyum ile kaplanması durumunda bir mal teslimi var.alüminyum levha ya da profil şekilde gelmesine rağmen vidayla montaj edilip ya da kesilerek veya bükülerek çatının ebatlarına uyduruluyor.bu durumda tevkifat olmaması lazım.ama alüminyum rulo şeklinde geliyor ve sadece çatıyı kaplıyorsak tevkifata tabi olacak mı? tevkifata tabi ise bu işlemi yapmak için yaptığımız işçilikde tevkifata tabi midir?

merhabalar bir şirketimiz alüminyum eloksal (boyama) işiyle iştigal etmektedir.firmamızın alış faturaları aluminyum levha aluminyum profil şeklindedir. ve 01.05.2012 den sonra artık bize tevkifatlı faturalar gelmektedir. ancak biz aluminyum levhaları alarak boyamaktayız ve kestiğimiz faturalarda aluminyum eloksal kaplama şeklinde kesmekteyiz. burada bizimde tevkifat uygulamamız gereklimidir. diğer bir sorum almış olduğumuz aluminyum levhaları eloksal (boyama) kaplama yapmaktayız. burada bir işçilik doğmaktadır. maliyeti olan aluminyum levhaları düşütkten sonra kalan eloksal işçilik tevkifata dahilmidir teşekkürler

Merhabalar, konuyla alakalı bir sorum olacak;

İl özel idaredesine oparatörüyle beraber kiralalan iş makinesinde tevkifat ne şekilde uygulanacak acaba; oparatörün ve iş makinesinin sevk idaresi il özel idaresine ait, oparatör kiralama işlemini yapan firmanın sigortalı personeli, bu durumda tam tevkifatmı uygulanacak yoksa işgücü temini olarakmı düşünülecek, yada ayrı faturamı düzenlenecek.

teşekkürler, saygılarımla

Ferruh Bey;

Benim görüşüme göre burada iki ayrı hizmet var. Birincisi iş makinesinin kiraya verilmesi, ikincisi il özel idaresine işgücü hizmeti temin edilmesi.

1-İş makinesinin kiralanmasına her hangi bir tevkifat olmayacak, makineyi aktifinde bulunduran şirket normal KDV'li kiralama faturası düzenleyecek il özel idaresine. Çünkü kiraya veren şirket KDV mükellefi ve tebliğin 2.3.1 maddesine göre kiralama işlemlerinde KDV tevkifatı yapılabilmesi için kiraya verenin başka faaliyetleri nedeniyle KDV mükellefiyetinin bulunmaması gerekmektedir.

2-Operatörün ücretine isabet eden kısım ise 3.2.5 bölümü uyarınca 9/10 oranında tevkifata tabi olacaktır. Bunun için ayrı bir fatura düzenlenmesi uygun olacaktır.

Koray bey, teşekkür ederim sağolun.
Kolay gelsin.

"merhabalar bir şirketimiz alüminyum eloksal (boyama) işiyle iştigal etmektedir.firmamızın alış faturaları aluminyum levha aluminyum profil şeklindedir. ve 01.05.2012 den sonra artık bize tevkifatlı faturalar gelmektedir. ancak biz aluminyum levhaları alarak boyamaktayız ve kestiğimiz faturalarda aluminyum eloksal kaplama şeklinde kesmekteyiz. burada bizimde tevkifat uygulamamız gereklimidir. diğer bir sorum almış olduğumuz aluminyum levhaları eloksal (boyama) kaplama yapmaktayız. burada bir işçilik doğmaktadır. maliyeti olan aluminyum levhaları düşütkten sonra kalan eloksal işçilik tevkifata dahilmidir teşekkürler"

tebliğe göre eloksal işçilikli mal teslimlerinde işçiliğe tevkifat uygulanmazken, alüminyumun tesliminde 7/10 tevkifat söz konusu olacaktır. saygılarımla

sayın çturan " tebliğe göre eloksal işçilikli mal teslimlerinde işçiliğe tevkifat uygulanmazken, alüminyumun tesliminde 7/10 tevkifat söz konusu olacaktır. " şeklinde cevabınız için tşk. aşağıda sıralamış olduğum açıklamaların doğru olup olmadığı hakkında değerli görüşlerinize ihtiyacım var şimididen tş ederim.
1-aluminyum levha satımında 7/10 oranında tevkifata tabi tutuluyoruz bu konuda bir sorun yok
2-faturamızda eloksallı(boyanmış anlamında ) aluminyum levha şeklinde yazılması durumunda; eloksal işlemi işçilik ancak yine levha satışı olması sebebiyle tebliğe göre yine 7/10 oranında tevkifata tabi tutulmalıdır. (işçilik ayrıştırması yapmadan demek istedim.)
3-bize sadece fason olarak aluminyum boyaması adı altında iş gelmesi durumunda (aluminyum levha satışı yok sadece boyama var) işgücü tevfikatına tabi olup 9/10 oranında tevkifata tutulması gerekir.

koraykarakaya ' Alıntı:
Burada özellikle 117 Nolu KDV Genel Tebliğinin 3.2.2 bölümümü çerçevesinde SMMM ve YMM'lerin verdikleri hizmetlerde KDV tevkifatı uygulamasını tartışmaya açmak istiyorum. Tebliğin 3.2.2 bölümüne bakalım önce;

"3.2.2. ETÜT, PLAN-PROJE, DANIŞMANLIK, DENETİM VE BENZERİ HİZMETLER

3.2.2.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı

Tebliğin (3.1.2/b) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen etüt, plan-proje, danışmanlık, denetim ve benzeri hizmetlerde alıcılar tarafından (9/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.

3.2.2.2. Kapsam

3.2.2.2.1. Bu bölüm kapsamına;

- Piyasa etüt-araştırma,

- Ekspertiz,

- Plan-proje,

- Teknik, ekonomik, mali ve hukuki alanda sunulan danışmanlık, müşavirlik, denetim

ve benzeri hizmetler girmektedir.

Genel tebliğ metninde mali ve hukuki alanda sunulan danışmanlık,müşavirlik hizmetleri ile denetim hizmetleri belirtilmiş.

Bu noktadan sonra YMM ve SMMM'lerin uygulamadaki durumuna ayrı ayrı bakalım.

SMMM defter tutma,danışmanlık, beyanname gönderme v.s hizmetler veriyor. Bu durumda benim anladığım defter tutma tevkifata tabi değil, ancak danışmalık ücreti tevkifata tabi.

YMMlerin ise hep tam tasdik hizmetleri (aslında bu bir denetim hizmeti) hem de danışmanlık hizmetleri KDV'ye tabi olacak. YMM'ler için tevkifattan kaçış yok yok gibi görünüyor.

Bağımsız denetçilerin verdikleri hizmetler de KDV tevkifatına tabi olacak.

Elbette bu söylediklerim 3.2.1.b ayrımında yer alan alıcılar için geçerli,3.2.1a için geçerli değil.

Sizin yorumlarınız nelerdir?

3568 Madde 12 "Yeminli malî müşavirler gerçek ve tüzelkişilerin veya bunların teşebbüs ve işletmelerinin mali tablolarının ve beyannamelerinin mevzuat hükümleri, muhasebe prensipleri ile muhasebe standartlarına uygunluğunu ve hesapların denetim standartlarına göre incelediğini tasdik ederler."
ye göre, 117 sayılı KDV Genel tebliğinde 3.1.2.b bölümünde belirtilen alıcılar tarafından bu işlemlerde göre KDV tevkifatı uygulamalıdır.

SAYIN ULTRAASLAN tebliğde " Temin edilen elemanların, hizmeti alana ücretli statüsünde hizmet akdiyle bağlı olmaması gerekmektedir.
- Temin edilen elemanların, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması gerekmektedir. Elemanların işletmenin mal ve hizmet üretimi safhalarından herhangi birinde çalıştırılması halinde, sevk, idare ve kontrolün hizmeti alan işletmede olduğu kabul edilecektir."
hükümleri söz konusudur.buna göre sizin yaptığınız işçiliklerin tevkifata tabi olmayacağını düşünüyorum.saygılarımla