2016 Asgari Ücret Soru

Çıkan kanuna göre uzun vadeli sigortalılara uygulanıyor. Yani sgdp ye tabi çalışanları kapsamiyor.

arkadaşlar mesela 2015 ocak şubat aylarında çalışan yok mart ayında 9işçi var
2016 ocak ayı için 2015 mart ayı karşılaştırılacak
9+1 = 10 işçi destekten yararlanacak
Doğru mu sizce ?

Doğru mu sizce ?

b) 2016 yılı içinde ilk defa bu Kanun kapsamına alınan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının
2016 yılı Ocak ila Aralık ayları/dönemleri için günlük 3,33 TL (aylık 100 TL) ile çarpımı sonucu bulunacak tutar,
yani ocakta kaç çalışan varsa günlük 85 TL altı hepsi için toplam gün sayısı x 3,33

Doğru mu sizce ?

9+1 diye birşey yok. Kişileri değil prim ödeme gününü baz alacaksınız.

Ocak 2016 döneminin bildirgesini yapıyorsanız eğer ve 2015'te ocak şubatta çalışan yoksa mart ayında varsa ilk çalışan o zaman mart ayına bakacaksınız. Mart ayında brüt 85 tl altında çalışan kişileri tespit edip bunlara kaç gün prim ödendiğini bulacaksınız. Diyelim hepsi 30ar gün gelmiş. 9*30=270 gün oluyor. 270*3,33 tl=899,10 tl çıkıyor. Ocak 2016 bildirgesinde 899,10 tl indirim yapacaksınız.

2016 da yeni açılan dosyalarda 2015 yılına hiç bakılmayacak. 2016 yılında açılan dosyada kaç kişi varsa onların prim gününü toplayıp yine gerekli hesabı yapıp ona göre indirim yapacaksınız. Tabi emeklileri katmadan.

10 kişi altı çalıştıran işyerleri teşvikten yararlanamayacak mı ? yasa da ben öyle birşey okumadım.

On kişinin altında çalıştırılan işyerinde, işveren payı indiriminden faydalanmadığı için, %5 indirim düşüldükten sonra 385,87 TL+%3 işsizlik 49,41 TL= 435,28 TL ödeyecek. (Paragrafta işsizlik prim payları görmezden gelinmiş.)

Bu cevabı gördüm de

Arkadasin sordugu soruya paralel ocak subat 2015 calisan yok dolayisi ile mart ayini baz aldik. Peki subat 2016 bordrosunda hangi ay baz alinacak. Nisan mi?

Arkadasin sordugu soruya paralel ocak subat 2015 calisan yok dolayisi ile mart ayini baz aldik. Peki subat 2016 bordrosunda hangi ay baz alinacak. Nisan mi?

Şubat'ı yaparken de 2015 mart ayını baz alacaksınız. Mart 2016 yı yaparken yine mart 2015 i baz alacaksınız. Nisan 2016 yı yaparken nisan 2015i baz alacaksınız.

Bizde 18 sigortalı çalışan var. Deneme amaçlı olarak 10 tanesinin aylık ücretini 1.647 TL asgari brüt ücret yapıp SGK'nın sitesinden beyannameyi gönderdim ama onaylamadım. Çıkan onaylanmamış tahakkukta "05510 SAYILI KANUNDAN DOGAN INDIRIM" dışında herhangi başka bir indirim yapılmamış.

Bizde 18 sigortalı çalışan var. Deneme amaçlı olarak 10 tanesinin aylık ücretini 1.647 TL asgari brüt ücret yapıp SGK'nın sitesinden beyannameyi gönderdim ama onaylamadım. Çıkan onaylanmamış tahakkukta "05510 SAYILI KANUNDAN DOGAN INDIRIM" dışında herhangi başka bir indirim yapılmamış.

SN pn21 siz 2015 / 12 döneminden bahsediyorsunuz sanırım sistem kabul ediyor mu Ocak ayını göndermemizi Ocak ayı bitmeden ??

Daha durun bakalım! Kanun bugün resmileşti. Daha SGK uygulamanın nasıl olacağına dair tebliğ vs çıkaracak. Sistemlerinde yeni kanuna uyarlama yapacak. Belki şubat ayı ilk haftası sonuna yetişir belki de daha uzun sürer.

SN pn21 siz 2015 / 12 döneminden bahsediyorsunuz sanırım sistem kabul ediyor mu Ocak ayını göndermemizi Ocak ayı bitmeden ??

Normalde Ocak ayı içinde ay bitmeden ocak bildirgesini gönderebilirsiniz. Diyelim işyerini 20 ocakta kapattınız. Çıkışları yaparak ocak ayının bitmesini beklemeden 20 ocaktan sonra ocak bildirgesini gönderebilirsiniz.

Ancak merkür2 ninde söylediği gibi daha sistemde güncelleme olmadı uygulama için. Biraz beklememiz gerekiyor.

Ocak ayı bildirgesini yükledim, sistem herhangi bir uyarı vermeden kabul etti.

Yine deneme amaçlı olarak asgari brüt ücreti 1.646,99 TL yapıp beyannameyi tekrar gönderdim, 1.647 TL'nin altında diye beyannameyi kabul etmedi.

Ama hazine indirimi diye birşey çıkmıyor tahakkuk fişinde.

Bildirge 10 kişi üzerinde mi ?

Ocak ayı bildirgesini yükledim, sistem herhangi bir uyarı vermeden kabul etti.

Yine deneme amaçlı olarak asgari brüt ücreti 1.646,99 TL yapıp beyannameyi tekrar gönderdim, 1.647 TL'nin altında diye beyannameyi kabul etmedi.

Ama hazine indirimi diye birşey çıkmıyor tahakkuk fişinde.

ben de 19 sgk işyeri var, 4 kişi olan yerin borcunu erken ödettirip, ocak bildirgesini onay ekranına aldım, aylık kazançlar kriterlere uygun, bende de durum aynı ek indirim yok şuan için.

ama sanırım 10 kişi altına asgari ücret teşviği yok ?

Aceleniz ne! Daha sgk bilgi işlemcilerine neyin nasıl olacağı anlatılacak, onlarda programlarında değişiklikleri yapacaklar, test edecekler vs vs. İnşallah 23/02 önce bitirirler.

mümkündür, umarız yetişir. ancak atladığımız nokta, mükellefiyet terk, vb nedenlerle ay içinde bildirge göndermesi zaruri hale gelecekler için süreç nasıl işleyecek onuda merak ediyorum. gerçi ayda bitti.

Son düzenleme: