2016 Asgari Ücret Soru

Ben dün kendi işyeriminkini denedim, tahakkuk üzerinde herhangi bir indirim çıkmıyor... Bekleyeceğiz gibi...

Bu kadar muaallkta kanul yazılmazki 2 konu var belli olmayan
Hadi 2015 i hesaplamasını anladık
1-2016 da kimlere bu teşvik uygulanabilir ?(ki bence burda bir sınırlama yok olsa herhalde kanunda belirtilirdi)
2-Uygulanacak teşvik vergi no bazında genelmi yoksa ssk sicil no üzerindemi yüreyecek ,10 tane sicil no var bizim (bence buda sicil no üzerinden yürüyecek)

1-2015'te uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenen kişiler baz alınacak. Yani 01-tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışanların prim günleri hesaba katılacak. SGDP olanlar kapsam dışı.
2-Teşvik dosya bazında uygulanacak. Yani 10 tane sicil no varsa 10 tane dosyaya ayrı ayrı uygulanacak.

85 TL'ye kadar. Yani, 85,01 olsa, destek gün hesaplamasına dahil olmuyor. SGK genelge çıkartıncaya kadar bekleyeceğiz.

2-Teşvik dosya bazında uygulanacak. Yani 10 tane sicil no varsa 10 tane dosyaya ayrı ayrı uygulanacak.

2015 Ocak ayında 18 çalışanın 7 tanesini bir fabrika inşaatı için işveren tarafından açılan geçici dosyanın altına elektrik alt yüklenicisi olarak transfer edildi. İşe giriş çıkış beyannemelerinde "16 Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli" kodu kullanıldı. 2015 Aralık'ta da iş tamamlanınca asıl işveren dosyasına aynı şekilde geri nakil yapıldı. Sizce burada teşvik açısından nasıl bir uygulama olacak? Sonuçta işçilerin işvereni hep aynı firma ama dosya ve SGK ödemesi yapılan sicil no farklı. İş bittiği için de geçici dosya artık yok.

Son düzenleme:
Her şey maliye b. onayı iler çıkacak sgk tebliğine/yönetmeliğine bağlı. Eğer "işveren dosya nosu bazında değerlendirilecek" derlerse ilgili dosya nonuna göre geçmişe bakmanız gerekir.

Merhaba,

teşvikten faydalanmak için bir başvuru, dilekçe vb yapılması gerekiyor mu, gerekiyorsa nasıl yapılmalı, teşekkür ederim.

Evet, bir o eksikti, kesin yaparlar ama, şartları zorlaştıralım ki, kimse teşvik almasın diye, teşvikten yararlanmak için dilekçe isterler, hatta en önemli evrak olan ikametgah ilmühaberi de isteyebilirler :D

Merhaba,

teşvikten faydalanmak için bir başvuru, dilekçe vb yapılması gerekiyor mu, gerekiyorsa nasıl yapılmalı, teşekkür ederim.

Sn. Zindan espriyle yaklaşmış :)

Bir başvuru gerekeceğine dair açıklama yapılmadı hiç bugüne kadar. İsteneceğini sanmıyorum. Bir başvuru yapmaksızın gerekli şartları sağlayan tüm işyerleri yararlanacak.

Ben bugün bir tane onayladım belki onaylamadığım için sistem göstermiyordur diye ama maalesef indirim falan yok. Bu ay yetiştirirlermi bilemiyorum ama bizim işlerimiz aksıyor.

13 iş günü kaldı ve hala güncelleme yapmadılar. Ne kadar gecikirse kardır diye düşünülüyor sanırım. Zaten geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırma gibi sakat bir kıstasla doğdu.ö Öyle böyle derken kalan 11 ayı da bitirirler, oldu bitti. Hiç yapmasalardı daha iyiydi, herkes işine bakardı.

Güncelleme falan olmaz devlet teşvik verince bunun alınmaması için ne gerekiyorsa yapar. bknz mesleki yaterlilik belgesi teşviği.Bu teşvikten yararlanan varmı acaba koyulan şartlarda

Tek tek herkesin tahahkkuğudan düşün der xml transferi yapamazsın bodro prg güncelleme yapana kadar sene biter geçmiş olsun

Güncelleme falan olmaz devlet teşvik verince bunun alınmaması için ne gerekiyorsa yapar. bknz mesleki yaterlilik belgesi teşviği.Bu teşvikten yararlanan varmı acaba koyulan şartlarda

Tek tek herkesin tahahkkuğudan düşün der xml transferi yapamazsın bodro prg güncelleme yapana kadar sene biter geçmiş olsun
öyle deme haksızlık ediyorsun. ben daha geçen gün 6486 sayılı kanun 10 personel ve üzeri çalışan bakımından geçmişe dönük 2,5 yıl indirim aldım.

sn ayguhh34 6486 sayılı kanun indirimi İstanbul için geçerli değil dimi? Yani listede yok ama yine de benim bilmediğim birşey var mı diye soruyorum..