21.Maddeyle Feshin Bozulması Halinde İşe Dönmem Şart mı Ve İşsizlik Maaşı Bağlanır mı ?

Merhaba, kısaca özetleyecek olursak mesele şu:

Çalışmak için işyerime gittim. İşveren temsilcisiyle özel bir konuda (uygunsuz bir konu değil kısa geçmek için detaya girmiyorum) tartıştık ve kendisi benim istifamı istedi. Ben de istifamı vermeyerek oradan ayrıldım. Ardından işveren de 3 gün devamsızlık sebebiyle ve 25/II maddesinden (Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymamak maddesi gösterilerek) beni işten çıkarttığını noter aracılığıyla yolladığı ihbarname ile tebliğ etti. Yasal süre içinde karşılık verip, o gün gerçekleşen durumun böyle olmadığını, kendilerinin beni sebepsiz olarak işten çıkarttıklarını ve eğer 25/II’de ısrar ederlerse, 21. maddeye dayanarak (geçersiz sebeple fesih) kendilerine dava açacağımı ihtaren bildirdim. Ardından 25/II’den ve onun karşılığı olan 29 kod ile beni işten çıkarttılar.

Yolladıkları ihtarnamede benim işe mazeret bildirmeden hiç gitmediğim, kendilerinin beni defalarca aradıkları ancak ulaşamadıkları bu sebeple de iş akdimi 25/2den haklı sebeple feshettikleri yazıyor. Bense o gün işyerime çalışmak için gittiğimi ve kendilerinin aslında o gün gerçekleşen konuşmamızdan dolayı beni işten çıkarttıklarını ispat edebilirim.

9 Aylık bir personeldim, kayda değer bir alacağım yok zaten. Bununla beraber her ne kadar beni 29 kod ile işten çıkartmış olsalar dahi hesabıma tazminatım kadar para yatıracaklarını da biliyorum. Tek istediğim şey kodun düzeltilerek hakkımda sonraki başvuracağım yerlerde yanlış bir yargıya kapılmalarını önlemek ve iş bulana kadarki zamanda da işsizlik maaşı alabilmek. 29 kod ile çıkartıldığım için işsizlik maaşı alamayacağım.

Şimdi sorum şu: 21. Maddeye (geçersiz fesih maddesine) dayanarak dava açmam ya da özel hakeme başvurmam halinde illa işe iademi mi istemem gerek? Ben 29 kodun düzeltilip 4 yani işveren tarafından sebep bildirmeksizin feshin gerçekleşmesini talep edemez miyim? Çünkü alsalar dahi, bu sebeple orada onlarla beraber çalışmak istemiyorum.

Şimdiden çok teşekkürler...