300 banka kredisi 180?

aday

Katkı Sunan Üye
iş görüşmesine giden kişiye sordukları sonu 36 ay vadeli 1.000.000 TL kredi kullanıyoruz 180-280 vb. hesapları nasıl kullandığını tahahkkuk ve ödeme kayıtlarını gösterirmisin diye soruyorlar ama 180 ve 280 numaralı hesapları sadece sigorta poliçelerinde kullandım 780 finansmanı kullanıyorum diyor sizce bu sorunun cevabı ne olmalıdır 180 ve 280 nasıl kullanılır?

Ynt: 300 banka kredisi 180?

Bu bilgiler ile bu soru cevaplanamaz. Faiz oranı ne, faiz peşin mi ödenmiş, vade sonunda mı ödenecek, yoksa her ay ödeme planına göre anapara ve faiz kısım kısım mı ödenecek? Ayrıca geçici hesapları kullanmak gerekse bile 180-280 değil 181 ve 281'in kullanılması gerekir ki o da ayrı bir mesele.

Tahakkuk Kaydı
______________ _______________________
102 Anapara
180 Kullanıldığı Yıla Ait Faiz
280 Sonraki Yıllara Ait Faiz

300 Kullanıldığı Yıla Ait Anapara+Faiz
400 Sonraki Yıllara Ait Anapara+Faiz
__________________ ___________________

Ödendiğinde

__________________ ___________________
780

180
_________________ ___________________

Dönem Sonlarında
_________________ ____________________
400
180
300
280
_________________ ____________________

Döviz Bazlı Kredi İse

Değerleme kaydını yaparken ilgili hesapların alacağı değere göre 646/656 hesaplar çalıştırılır.
Kredi karşılığında bir iktisadi kıymet alınmışsa 180 hesaplar ilk yıl için maliyete intikal edilebilir.

şirketin banka hesabından ödenen ve şirket üstüne kredi kartı var. kart ile yapılan alışları (araç mazotu vs) 300 hesaba işliyorum. doğrumu sizce?

Şirket kredi kartlarının hangi hesapta takip edileceği forumda çok tartışıldı.Uygulama birliği yok.Ben şahsen 300 lü hesapta takip ediyorum.Bence yaptığınız yanlış değil.
Ama başka bir arkadaşımız çıkıp en doğrusu bu değildir diyebilir.

300 altında bir alt hesp açıp . Şirket kredi kartları , hatta birden fazla ise a bankası b bankası diye izlemeniz yanlış değildir.

şirket kredi kartları 309 nolu hesapta şirketin pos hesabına 108 nolu hesapta izlenmelidir en uygunu bu hesaplardır çoğu firma bu hesaplarda işler ve konu hakkında çeşitli makaleler vardır.

Şirket kredi kartı şirketin geçici de olsa bankadan kullandığı bir kredidir. Ben 309 un doğru hesap olduğuna katılmıyorum. Bu diğer mali borçlardır. Neler olduğu tarif edilmiştir. Ancak kullanılırsa kimse miye bunu kullandın demez.

ben şirket kredi kartlarını 329 hesapta takip ediyorum.

300/309 meselesi tartışılabilir, genel uygulama 309'ta takip etmek. Ancak kanaatimce 329 asla olmaz.

329. DİĞER TİCARİ BORÇLAR

Yukarıdaki hesap kalemlerinin hiç birinin kapsamına alınamayan ticari borçların izlendiği hesaptır.

Banka ile aramızda ticari ilişkiden doğan bir borç yok, bankaya mal veya hizmet alıp satmıyoruz, banka ile aramızda kredi ilişkisine dayalı mali bir borç-alacak ilişkisi mevcut.

Bizde şirket kredi kartını 300 nolu hesapta takip ediyoruz.
309 no'lu hesap dediğin zaman çok genel bir tabir oluyor. Yine de tartışmaya açık.
Ancak ymm raporlarında 300 nolu hesapta takip edilmesi gerektiği belirtiliyor.

KREDİ KARTI İŞLEMLERİ NASIL MUHASEBELEŞTİRİLMELİDİR?

Tarih: 06/02/2007

GİRİŞ

Ödeme yapmada büyük kolaylık sağlaması, fazla nakit taşımayı gereksiz kılması, nakit paranın olmadığı durumlarda ikame edici özelliğinin bulunması, tahsilat problemlerinin yaşanmaması ve hemen hemen tüm işyerlerinde kullanılıyor olması kredi kartlarının kullanımını gün geçtikçe arttırmaktadır. İstatistiksel veriler de kredi kartı ile yapılan işlemlerin her geçen gün arttığını göstermektedir.

Türkiye?de Tekdüzen Muhasebe Sistemi?nin (THP) oluşturulduğu yıllarda kredi kartı işlemleri çok az olduğundan hesap planında buna ilişkin bir ana hesap oluşturulması gerekli görülmemiştir. İşletmeler kredi kartına ilişkin işlemleri genelde 108 Diğer Hazır Değerler hesabında takip etmektedirler. Ancak günümüzde kredi kartı işlemleri toplam faaliyet içerisinde önemli bir noktaya geldiğinden, bu işlemlerin ?Diğer? başlığındaki hesaplarda takip edilmesi yeterli olmamaktadır.

Bankalar arası kart merkezi verilerine göre yaklaşık 30 milyon civarında kredi kartı bulunmaktadır. Bu kredi kartları ile 2005 yılında toplam 86.494 milyon YTL tutarında harcama yapılmıştır. Ülkemizde kredi kartı harcamalarındaki artış dünya ortalamasının da üstündedir. Örneğin Dünya?da kart kullanımı, 2005 yılı ilk yarısında yüzde 71,4 ile en fazla Türkiye?de artış göstermiştir.

KREDİ KARTI İŞLEMLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ

İşlet kredi kartını satış faaliyetinde tahsilat aracı olarak kullanabilir. Uygulamada bu tür alacaklar genelde 108 Diğer Hazır Değerler hesabında izlenmektedir. Ancak kredi kartından doğan alacakların 12 Ticari Alacaklar hesap sınıfında takip edilmesi THP?na daha uygun olacaktır. Bu alacaklar 123 Kredi Kartından Alacaklar adında ayrı bir hesapta takip edilebilir. Söz konusu satışlar taksitlendirildiğinde sonraki yıla ilişkin kredi kartından doğan ticari alacak, dönemsellik kavramı gereği duran varlık grubunda açılacak 223 Kredi Kartından Alacaklar hesabında takip edilmelidir.

Bazen işletmeler kendilerine ait bir kredi kartı çıkartmakta ve bunu bir ödeme aracı olarak kullanmaktadır. Kredi kartlarının ticari mal alışlarında ödeme aracı olarak kullanılması durumunda, karta ilişkin borç bankaya ödenmesi gereken bir borç olsa da ticari borç niteliğindedir. Bu borçlar 323 Kredi Kartından Borçlar/423 Kredi Kartından Borçlar hesaplarında takip edilmelidir.

Dönem sonunda kredi kartı işlemlerinden doğan vadeli alacak ve borçların da reeskonta tabi tutulması gerekmektedir.

İşletme aynı zamanda kredi kartını vadesi gelen bir borcunun finansmanında kullanabilir. Örneğin, bir borç senedi ödemesi veya herhangi bir fatura ödemesi kredi kartı ile yapılabilir. Bu durumda ilgili kredi kartıyla yapılan ödeme bankadan kullanılan bir kredi niteliğini taşır. Bu durumda kredi kartı borç tutarı 309 Diğer Mali Borçlar/409 Diğer Mali Borçlar hesaplarında izlenmelidir.

"Bazen işletmeler kendilerine ait bir kredi kartı çıkartmakta ve bunu bir ödeme aracı olarak kullanmaktadır. Kredi kartlarının ticari mal alışlarında ödeme aracı olarak kullanılması durumunda, karta ilişkin borç bankaya ödenmesi gereken bir borç olsa da ticari borç niteliğindedir. Bu borçlar 323 Kredi Kartından Borçlar/423 Kredi Kartından Borçlar hesaplarında takip edilmelidir"
Bu görüşe katılmıyorum.

O zaman bankadan kredi kullanrak ödediğimiz tüm faturalar için 12 kullanmak gerekir. Dayanağı yok bence.
309 normaldir. 409 da olmaz çünkü kredi kartı hiçbirzaman uzun vadeli değildir. Azami 30-40 gündür.