% 50 Adi Ortaklığın Tek Kişiye Düşmesi

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
İki şahıs % 50 şer hisse ile adi ortaklık kurdu
aradan 3 yıl geçti ortaklardan biri diğerinin tüm hissesini aldı bu durumda ortak bir kişili adi ortaklık oldu
Bu durumda ne yapılmalıdır? Vergi dairesinde ne işlemi yapmalıyız?Teşekkürler

Merhaba ;

Adi ortaklık olarak faaliyette bulunmakta iken ortaklardan birinin ayrılması ile ortaklığın sona ermesi sonucunu doğuran hisse devir işlemleri KDV'ye tabi olacak, ortaklığın sona ermesi sonucunu doğurmayan hisse devir işlemleri ise KDV'ye tabi olmayacaktır.

Yapılan işin niteliğine göre ve de kalan ortağın yalnız devam etmek yada yanına eş,kardeş vs.. gibi ortak alıp almamasına göre KDV yi düşünerek ilerlemek gerekir. Tabi ki burada adi ortaklığı sona erdirme tarihi de önemlidir.

Sizin yazınızda hiç bir açıklama olmadığı için ( yapılan iş, sona erme tarihi vs. ..) hemen söylenmesi gereken "adi ortaklık kalan şahısa devir faturası keserek ortaklıktan ayrılabilir. Vergi dairesine de hem ayrı ayrı hem de ortaklık adına durumu açıklayan dilekçe ile bilgi verilebilir " demek olacaktır.

Ama ilk paragraf oldukça önemlidir.

Son düzenleme:
Merhaba ;

Adi ortaklık olarak faaliyette bulunmakta iken ortaklardan birinin ayrılması ile ortaklığın sona ermesi sonucunu doğuran hisse devir işlemleri KDV’ye tabi olacak, ortaklığın sona ermesi sonucunu doğurmayan hisse devir işlemleri ise KDV'ye tabi olmayacaktır.

Yapılan işin niteliğine göre ve de kalan ortağın yalnız devam etmek yada yanına eş,kardeş vs.. gibi ortak alıp almamasına göre KDV yi düşünerek ilerlemek gerekir. Tabi ki burada adi ortaklığı sona erdirme tarihi de önemlidir.

Sizin yazınızda hiç bir açıklama olmadığı için ( yapılan iş, sona erme tarihi vs. ..) hemen söylenmesi gereken "adi ortaklık kalan şahısa devir faturası keserek ortaklıktan ayrılabilir. Vergi dairesine de hem ayrı ayrı hem de ortaklık adına durumu açıklayan dilekçe ile bilgi verilebilir " demek olacaktır.

Ama ilk paragraf oldukça önemlidir.

Ancak bu tek kalan ortağın ayrıca başka bir faaliyetten ötürü şahıs işletmesi mevcut zaten
Ayrıca adi ortaklık bilanço usulüne tabi idi ancak ortağın diğer şahıs işletmesi işletme defteri olarak devam ediyordu?

Merhaba ;

1.sınıf olarak faaliyet gösteren adi ortaklık iştigal konusu ? Yeni yılda hiç işlem yapıldı mı ? Defter tasdikleri ? Terk tarihinin 31.12. olması sizlere çok kolaylık sağlayacaktır.Çıkan ortağın yerine ortak alması adi ortaklığı KDV den kurtaracaktır. Yeni yıla sarkması demek geçici vergi,yıllık vergi vs vs..

2.sınıf iştigal konusu ? Birleştirilebilir mi ? gibi aklıma gelen bir sürü soru var ama veriler neden kısıtlı anlayamıyorum.

Abdullah abi selam.
Fatura kesilecek ve kdv hesaplanacak demişsiniz ya; faturanın içeriği ne olacak,neyi fatura edecek?

Merhaba ;
Ortaklıkça, devralan ortağa toplam mal üzerinden fatura kesilecek ve ortaklığın son KDV si olarak beyan edilecektir.
Eğer ayrılan ortak ayrıca mükellefiyetini devam ettirecekse KDV yi indirim konusu yapacağı tabiidir.

Senin sorunun içerisindeki "neyi fatura edecek " in cevabını mevcut bilgilerle şu an ben de bilemiyorum. Stok mal,demirbaşlar ,nakil vasıtaları vs vs...

Merhaba ;
Ortaklıkça, devralan ortağa toplam mal üzerinden fatura kesilecek ve ortaklığın son KDV si olarak beyan edilecektir.
Eğer ayrılan ortak ayrıca mükellefiyetini devam ettirecekse KDV yi indirim konusu yapacağı tabiidir.

Senin sorunun içerisindeki "neyi fatura edecek " in cevabını mevcut bilgilerle şu an ben de bilemiyorum. Stok mal,demirbaşlar ,nakil vasıtaları vs vs...

Bunu araştıralım.Hiç karşılaşmadım ama karşılaştığımızda ne yapılması gerektiğini bilmek lazım.Tşk.ederim.

Merhaba Arkadaşlar;
İnternet üzerinden çok araştırdım lakin bulamadım bana bu konu hakkında yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

KONU:başlıktada belirttiğim üzere abime ait 2015 yılında kurulan kuaför salonu işletmesi,noterden onaylı adi ortaklık sözleşmesi ve vergi kaydı ile abim dahil 3 ortak 1/3 hisse sahipleri olarak hala faliyette lakin işlerin iyi gitmediğinden ötürü ortaklığı bitirmek istiyorlar.abim diğer 2 ortağın hisselerini satın almak istiyor. Bu hisse devri durumundan dolayı diğer 2 ortağın hisse bedeli üzerinden ayrı ayrı abim adına ortaklık faturası üzerinden fatura düzenlenmesi gerekiyormuş ortaklık sona erdiği için bu vesile ile (örnek; 20,000 TL Hisse bedeli + %18 kdv = 23,600 TL )olarak fatura edilecekmiş.daha sonra ortaklık adına olan son beyannameye eklenip son ödeme tarihinde ödenip ortaklık sona ermiş olacakmış.
SORUM:Buradaki hisse devrinden dolayı son beyannameye yansıyan toplam kdv tutarı için (3600×2=7200 TL) abim ödeme yapmak zorundamı.?
Zorunda ise diğer ortakların hisseleri yani ortaklığa katılım payları ile makine teçhisat ve demirbaş ürünleri alındığı için haklarına düşen kdv dahil (20,000 TL) tutar
kdv hariç mi değerlendirilmelidir. Çünkü makina teçhisat kdv dahil alındı.(Örnek:20,000 - %18 kdv =16,950 TL) gibi ,ayrıca makina teçhisat ve demirmaşlar için 3 Yıllık yıpranma göz önünde bulundurularak,diğer 2 ortaklardan yıpranma payı talep edebilirmiyiz.
cevaplarınızı bekliyorum saygılar.