A.Ş Hisse devrinde hissedar Yönetim Kurulu üyesinin durumu

Herkeze iyi günler,

Siz arkadaşlarımdan bir hususta bilgi almak istiyorum.Şirketimizin A.Ş hisselerini devir edeceğiz.Ancak bu devir neticesinde Yönetim kurulu üyesi devredenin tüm hisseleri devredilmiş olacak.Yönetim kurulu üyesinin kanunen en az 1 pay sahibi olması kuralından yola çıkılarak bu durumda Yönetim kurulu üyesi eski hissedarın bu Yönetim kurulu üyeliği görevi kendiliğinden sonamı erecek,yada bir sonraki genel kurulda yeni YK secilinceye kadar bu görevde kalacakmı?

Hepinize çok teşekkür ederim,
Saygılarımla
Özgür Kurucuk

Ynt: A.Ş Hisse devrinde hissedar Yönetim Kurulu üyesinin durumu

Türk Ticaret Yasasının 315. maddesi hükümlerine göre yönetim kurulu üyeleri arasında herhangi bir sebeple bir boşalma olduğu takdirde, yönetim kurulu, yönetim kurulu üyeliğine Yasal şartlara haiz bir kişiyi atamak mecburiyetindedir.

Yeni atanan üye, ayrılan üyenin görev süresini tamamlamak durumundadır. Yönetim kurulu tarafından atanan bu yeni üye ilk toplanacak genel kurulun onayına sunulacaktır.

İsmail bey ilginize ve kısa sürede verdiğiniz cevaba çok teşekkür ederim.Peki bu kişinin YK üyeliğinin sona ermesi neticesinde kalan YK üyeleri en az 3 kişi ise bu kişinin yerine yeni bir YK üyesi atamadan mevcut Yönetim Kurulu ile Genel kurula girebilirlermi?
Teşekkür ederim
Özgür

yönetim kurulu, bir üyeliğin boşalması ile karar yeter sayısını kaybetmiyorsa, boşalan üyeliğe atama yapması zorunlu değildir. Yönetim kurulu, kalan üyelerle de varlık ve çalışmasını sürdürebilir.

Çok teşekkür ederim değerli bilgileriz için,sağolun....