Aktifinde Gayrimenkul Kaydı Bulunan İşyeri Kapanırsa!!!

Merhaba, kolaylıklar diliyorum.
Yılbaşında yeni gelen mükellefin aktifinde "işyeri" bulunmaktadır. İşyeri kapanışında; bu işyeri için fatura kesme durumu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Saygılar...

Merhaba, kolaylıklar diliyorum.
Yılbaşında yeni gelen mükellefin aktifinde "işyeri" bulunmaktadır. İşyeri kapanışında; bu işyeri için fatura kesme durumu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Saygılar...

Sayın şinasi

İşyeri kapanışında; bu işyeri için fatura kesilmesi ve % 18 kdv hesaplanıp beyan edilmesi gerekir. Burada herhangi bir istisnadan yaralanılması söz konusu değildir.

Ayrıca fatura kesilirken rakamın düşük bedel ile değil belediyenin rayiç bedeline dikkat edilmelidir..

Sayın sinasiyigit,

Belediye rayiç bedeli ile bilanço değerinin ikisini de kontrol edin. Elde bulundurma süresine bakmadan KDV konusunda birşey söylemek mümkün değil.

soruyu soran arkadaş mükellefin hukuki durumunu belirtmemiş,sermaye şirketimi,şahıs şirketimi,şahıs firmasımı,adi şirketmi belirtmemiş, bu kapsamda verilen cevaplarda sağlıklı olmayabilir,kurumlar vergisi mükellefi ise sermaye şirketi ise zaten bu taşınmazı tasfiyede elinden çıkarmalıdır ve nakite çevirmelidir,bu kapsamda KVK.nunu 5.madde istisnasından zaten yararlanamaz orda anlatılan diğer şartları taşımadığı duruma düşeceğinden ama KDV istisnasından yararlanabilir eğer 2 tam yıl aktifte kaldı ise taşınmaz,sermaye şirketi dışındakiler için zaten böyle bir KV'si ve KDV istisnası avantajı yok,kolay gelsin.

Değerli meslektaşlar kolay gelsin,
Mükellefiyetimiz Şahıs Bilanço. Bende araştırdım, G.V. mükellefi olduğumuz için KDV istisnası göremedim. İşletme kapanırsa belediye rayiç bedeli üzerine %18 kdv ekleyip faturalamak gerekiyor.
Sayın Simkeşyan, sayın Bulduk, sayın Göçen ve sayın Ferhat beylere, değerli görüşleri için teşekkür ediyorum. Saygılar...

benzer durum bende de var.mükellef basit usulden deftere geçmiş daha sonra işletme ve bilanço.açılış maddesini yapan meslektaş işyeri diye hesap açmış.işyeri toplamda 3 adet tapulu yazılan bedel örtüşmüyor.tapunun birini devretmiş.fatura kesip kesmeme hususunda kararsız kaldım.

Son düzenleme: