Anonim Şirketin Ortakları

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,871
Konum
ADANA
Kayıtlı oldukları ticaret veya sanayi odasından "firma ortakları belgesi" alabilirsiniz.
 
Üyelik
16 May 2014
Mesajlar
40
Konum
istanbul
anonim şirketlerde hisse devrinin tescil şartı olmadığından ortaklık yapısını ticaret sicilden görememekteyiz.
ancak yönetim kurulu üyeleri görülebilir.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,516
Konum
İstanbul
Sayın Arkadaşlar,

1. İTO'da Ortak ve YK üyesi ile ada göre arama yapabilirsiniz. buradan elde ettiğiniz bilgilerle sicil kayıtlarına ulaşabilirsiniz.
2. İTO'dan belge almak için şirketle ilginizin yada yetkinizin olması gerekir. Şeffaflıktan bahsedilirken belgeler herkese verilmez.

Sayın kayrak,

"anonim şirketlerde hisse devrinin tescil şartı olmadığından ortaklık yapısını ticaret sicilden görememekteyiz. ancak yönetim kurulu üyeleri görülebilir."

Bu bilgi çok yanlış.

Ortakların tescili zorunludur, ancak yöntem farklıdır. Pay defteri bilgileri her genel kurulda hazirun cetveli olarak imzalandıktan sonra GK kararları ile birlikte Sicil Gazetesinde yayınlanır. Gazeteden bu bilgiyi internet üzerinden görebilirsiniz.
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,871
Konum
ADANA
Sn.Simkeşyan, hazirun cetveli, gk kararları ile birlikte ticaret siciline verilir ancak hazirun cetvelindeki ortakların isimleri gazetede yayımlanmaz.
 
Üyelik
9 Tem 2013
Mesajlar
134
Konum
es es
Arkadaşlar şu linkteki internet sayfasına üye olup 'tsg.tobb.org.tr' şirketlerinizin ticaret sicil gazetelerini sorgulayabilirsiniz. Soruyu soran arkadaşım ulaşmıştır sanırım ortak bilgilerine. Ulaşamamışsa yukarıda bu bilgiyi bildiğini varsayarak kısa yazmıştım, bu adresten sorgulayabilirsiniz. Ticaret sicilde ilan edilmediyse en son kurumlar vergisi beyannamesine bakabilirsiniz. Oradaki tarihten sonra bir değişiklik var ise hazirun cetveline ulaşmanız lazım. Bütün bunlar yapılamıyorsa şirketin bağlı olduğu odaya gidip ortaklık belgesi almanız ve öğrenmeniz gerekir...
 
Üst