Ar-Ge Merkezi Teşvikleri ve Personel Ücretleri Hakkında

Merhaba. Size bir konuyu danışmak istiyorum. Ar-Ge personeli olmaya uygun kişiler belirlenip 50 tam zamanlı Ar-Ge personeli belirleniyor. Buna 5 destek personeli de dahil. Merkez kurulduktan sonra Ar-Ge merkezlerinde çalışan personele avantaj sağlaması açısından gelir vergisi stopajının %80'i hesaplanıyor. %20 si ödeniyor. Ve bu şekilde devam eden bir süreç.

Sorum şu:

Gelir vergisi kesintisi hangi oranda olursa olsun, personelden kesilmeyen Brüt Ücret*%15*%80 lik pay personele verilmeyebilir mi? Şirket tarafından brüt ücretleri aşağıya çekme gibi bir talepte bulunulabilir mi?

Kısa sürede bu konuda bilginiz varsa cevap verebilirseniz memnun olurum.

Ynt: Ar-Ge Merkezi Teşvikleri ve Personel Ücretleri Hakkında

gaga ' Alıntı:
Merhaba. Size bir konuyu danışmak istiyorum. Ar-Ge personeli olmaya uygun kişiler belirlenip 50 tam zamanlı Ar-Ge personeli belirleniyor. Buna 5 destek personeli de dahil. Merkez kurulduktan sonra Ar-Ge merkezlerinde çalışan personele avantaj sağlaması açısından gelir vergisi stopajının %80'i hesaplanıyor. %20 si ödeniyor. Ve bu şekilde devam eden bir süreç.

Sorum şu:

Gelir vergisi kesintisi hangi oranda olursa olsun, personelden kesilmeyen Brüt Ücret*%15*%80 lik pay personele verilmeyebilir mi? Şirket tarafından brüt ücretleri aşağıya çekme gibi bir talepte bulunulabilir mi?

Kısa sürede bu konuda bilginiz varsa cevap verebilirseniz memnun olurum.

Sayın formdaş gaga

Gelir vergisi kesintisi hangi oranda olursa olsun, personelden kesilmeyen Brüt Ücret*%15*%80 lik pay personele verilmeyebilir mi?

Bu zaten mümkün değil siz bordroyu yaptıktan sonra muhtasar beyanname üzerinde Arge indirimini hesaplıyorsunuz.(tabi bunu yazarken herkesin gerçek maaşı bordroda gösteriliyorsa çoğu zaman insanların maaşı farklı, bordrodaki farklı oluyor).

Şirket tarafından brüt ücretleri aşağıya çekme gibi bir talepte bulunulabilir mi?

Buda mümkün değil bu Brüt Ücret çalışanları korumak için devlet tarafından konmuştur.Bunun altında gösterdiğiniz zaman SSK bordronuzunda aynı olması lazım onuda internetten verdiğiniz için Aylık Prim Hizmet Belgesini yanlış yapmış olursunuz.Ceza yersiniz.

ferhat

Sayın formdaş gaga

Gelir vergisi kesintisi hangi oranda olursa olsun, personelden kesilmeyen Brüt Ücret*%15*%80 lik pay personele verilmeyebilir mi?

Bu zaten mümkün değil siz bordroyu yaptıktan sonra muhtasar beyanname üzerinde Arge indirimini hesaplıyorsunuz.(tabi bunu yazarken herkesin gerçek maaşı bordroda gösteriliyorsa çoğu zaman insanların maaşı farklı, bordrodaki farklı oluyor).

Şirket tarafından brüt ücretleri aşağıya çekme gibi bir talepte bulunulabilir mi?

Buda mümkün değil bu Brüt Ücret çalışanları korumak için devlet tarafından konmuştur.Bunun altında gösterdiğiniz zaman SSK bordronuzunda aynı olması lazım onuda internetten verdiğiniz için Aylık Prim Hizmet Belgesini yanlış yapmış olursunuz.Ceza yersiniz.

ferhat

Ferhat Bey merhaba,
Yukarıda vermiş olduğunuz cevaba binayen size bir soru yöneltmek istiyorum,

Ar-Ge merkezi belgesi olan devletten bu konuda her türlü teşviği alan özel bir şirkette lisans mezunu Ar-Ge merkezi araştırmacı statüsü ile çalışıyorum.

5746 sayılı kanuna göre benim brüt X %15 X %80 lik vergimi devlet karşılıyor ama kanunda açık kalan bir nokta var gibi.
Bu kanunu araştırdığımda devletin almadığı verginin aslında çalışana mı teşvik yoksa şirkete mi teşvik olduğu net bir şekilde açıklanmamış. Şirket şuan ki uygulamasında bordromda vergi ödüyormuşum gibi kesinti gösteriyor ve devletin almadığı verginin ödemesini bana yapmıyor. Sizden istirhamım şu, bu parayı ben mi almalıyım şirket mi almalı? yasa benim bu hakkımı koruma altına alıyor mu alıyorsa bunun yazılı kanunu nedir?

Bu konuda bilginiz varsa bana yardımcı olmanızı dileyeceğim...

Şimdiden teşekkürler...

Esas itibarıyla şirket açısından maaş brüttür. Gelir vergisini şirket sorumlu sıfatıyla yani vergiyi ödeyen çalışandır.
Dolayısıyla, sizin vergiyi az ödemeniz demek maaştan daha az vergi kesmeniz demektir. Yani, ödenmeyen vergi çalışanındır.
Maalesef fiiliyatta uygulama böyle değil, bu nedenle de ar-ge merkezleri, teknokentlerde çalışanlar genelde net maaş üzerinden anlaşırlar.