Avukatlık Vekalet Ücreti Prime Tabi midir?

Üyelik
21 Tem 2005
Mesajlar
240
Konum
istanbul
merhabalar;
işyeri avukatımızın takip etmiş olduğu davalar neticesinde 3 ncü kişiler tarafından kendisine ödenen vekalet ücreti sigorta primine tabi midir?
ilginize teşekkürler
 
Üyelik
21 Tem 2005
Mesajlar
240
Konum
istanbul
mesned

cevabınız için teşekkürler
bu konu ile ilgili bir kaynak gösterebilir misiniz bizlere??
 
T

turk_bey

Ziyaretçi
!!!

Sayın Coksen


Sorunuzdan çıkardığım anlama göre firmanız bünyesinde hizmet akdine bağlı Bordrolu avukat çalıştırmaktasınız.

Nguroy arkadaşımızın vermiş olduğu cevaba kaynak olarak 506 sayılı kanunun 2.maddesini gösterebiliriz.

2.madde "Bir hizmet akdine dayanarak bir veya birkaç işveren tarafından çalıştırılanlar bu kanuna göre sigortalı sayılırlar" denmektedir.

sorunuzdan çıkardığım yorum avukatınızın üçüncü kişilerle iş ilişkisi hizmet akdi değil vekalet akdidir. Bu durumda 506 sayılı kanun gereği ssk primi kesintisine gerek yoktur. Ayrıca üçüncü kişilerle iş ilişkisi Serbest meslek kazancı olarak değelendirileceğinden vergi mükellefiyeti tesis edilmiş olmalıdır.


selamlar.
 

Benzer konular

Üst