Belgeyi aldıktan sonra ücreti artanlar.?

• Konbuyu başlatan kemalkaya
  • Başlangıç tarihi
K

kemalkaya

Ziyaretçi
Arkadaşlar ruhsatı aldıktan sonra çalıştığınız yerde ücret, prim, sosyal haklarınızda bir değişiklik oldu mu?

Paylaşımlarınız için teşekkürler..

Saygılar.

Ynt: Belgeyi aldıktan sonra ücreti artanlar.?

Belgeyi alan 4-5 arkasaşın hiçbirinin ücreti artmadı.

Fakat belge masrafları karşılananlar oldu.

Bunların dışında belgeyi alıp direkt ayrılıp farklı işe geçenlerin ücretleri belli seviyelere yükseldi....;)

Kimse cevap verme gereği bile duymadığına göre... kimse zam alamamış sanırım.

Bayağı oldu ancak %60/70 gibi bir zam aldığımı hatırlıyorum.Oran yüksek gibi gelebilir, ancak stajyer maaşlarını düşünürseniz, o zamanki maaşın zamlı hali bile yine de çok muhteşem diyemeyeceğim bir ücretti.Ancak zamanla yıldan yıla artıyor tabi.
Sabır sabır sabır.!!!

bende de arttı % 20 civarı. ama firma dışarıya ödediği mali müşavirlik ücretini içeride bıraktı .ne tuhaftır ki dışarıdakine verdiği tutarı bana yansıtsa en az % 40 artması lazımdı.

Ben daha olamadım stajımın bitmesine 24 gün kaldı ancak gözlemlerimi anlatayım
Bir arkadaşım cafe zinciri olan bir firmanın muhasebesinde çalışıyor begeyi aldı ancak evinde çerçeve yapıp astı o kadar çalıştığı firmanın bünyesinde üç tane SMMM var. Arkadaşım zam istediğinde zaten üç tane mevcut dördüncüye ihtiyaç yok istersen git iş ara demişler :'( :'( :'(

Bir diğer arkadaşım İstanbulda büroda çalışıyordu patronu olan SMMM yaşlı 70 yaşın üzerinde biriydi al belgeni büroyu sana devredeyim gibisinden çocuğu yıllarca oyaladı 6 yıl SSK sız çalıştırdı , tabi arkadaşım azmedip SSK sınıda kendi ödeyip belgeyi aldıktan sonra büronun kendisine devrini beklerken tersine büro falan devredemem daha çalışacak çok yıllarım var cevabını alınca zam ve gelecek beklerken birde tersine işinden oldu, patronu yanında yıllarca çalıştırdığı adamı rakibi gördü işten çıkardı. :'( :'(

Kısacası belge para etmiyor hatta aldıktan sonra ters tepki bile yapıyor. İnşallah benimde başıma ters birşey gelmez. Nerdeyse 4 yıldır çalıştığım şirkette kendime zemin hazırlıyorum çalıştığım şirketin defterlerini almak için yapmadığım şey kalmadı şuan SMMM olacak şahıs yattığı yerden 4 yıldır aidat alıyor, artık kayıtları geçtim vergi dairesi raporlarını ve dilekçelerini bile ben yazıyorum adam sadece beyannameleri gönderiyor o kadar ancak patronumda durumu görüyor, en son konuşmamızda al belgeni istersen büro açalım istersen defterleri bünyemde tutalım ücreti neyse sana vereyim diyor.
Son 2 yıldır mükellef peşinde koşturuyorum patronumun yakınında kim varsa yapışıyorum şu ana kadar herşey güzel gidiyor bakalım sonumuz hayrola.

Belgeyi aldıktan üç ay sonra zam ayıydı. Patronlara açık açık iyi bir zam beklediğimi söyledim. Evet yüzde olarak ortalamanın üzerinde bir zam yaptılar ama düşük bir maaşla çalıştığım için bu zam pekte bir etki etmedi. İlk önce çok kötü oldum çünkü beklentilerimin altında bir zamdı. Genel müdürün yanına çıktım dedim bu zam bana göre çok düşük. Oran olarak en fazla sana zam yapmışız dedi oda. Oran olarak öyle ama düşük bir maaşa yüksek zam oranı pek bir etki etmiyor. Üç yıldır burda çalışıyorum ve artık belli bir noktaya geldiğimi düşünüyorum, üstelik piyasaya bakın benim konumumda belgesi olan birini bu fiyatlarla çalıştıramazsınız sizden talebim maaş zammımın tekrar düşünülmesidir. Dedim ve yanından ayrıldım. Pek bir etki yapacağını sanmıyordum ve hemen internetten iş ilanlarına bakmaya başladım akşama doğru finanstan biriminden haber geldi verdikleri zam kadar bir daha vermişler. Ondan sonra anladımki ağlamayana meme yok. :)

Ağlama zamanımın gelmesini dört gözle bekliyorum...

Saygılarımla,

ağlanacak hallere düştüysek vay halimize ???

antepte bir arkadaşım var oda yeni smmm oldu çalıştığı şirkette 1100 tl alıyormuş.. dışarıdan smmm olan birinede 650 tl veriyorlarmış.. o demişki bana 400 tl verin ben kaşeleyim.. işyeride 200 tl veririz demişler.. ne tuhaf ya

Her meslekte açgözlülük yapıp fiyat kıran, başkasından müşteri hırsızlayan, kurnazlık yapanlar var ama kesinlikle akıllı bir davranış değil. Çünkü onun gibisi de çıkıp, onun mükellefini çalar.
Sonuç mesleğe ve bizlere olur.
"Hadii 3 kuruşa defter tutulur!"
Bu kadar zahmete değer mi peki?

Ağlanacak halimiz yok çok şükür.

Belgeyi aldıktan sonra ücretin yükselmesini beklemek çok normal.

Ağlayacağım derken ücretin yeniden belirlenmesi için konuşma gerekliliğinden bahsediyorum.

Zira ağlamayana meme vermiyorlar., örneklerle sabittir.

Saygılar.

Bizim insanımızın aklı direkt hinliğe çalışır Marka olalım, piyasa yapalım yok arkadaş nerdee , yukarıdaki örneği gördüm gene sinirlerim attı, kardeşim sen gidipde 650 TL lik işe 400 TL fiyat çekersen yani bir anda 250 TL indirirsen adam tabiiki sana gel 200 e tut der hatta bakar elemanın sesi çıkmıyo para bile vermez.

Staj yaptığım şirkette aylık 1000 TL aidat alınıyor benim maaşımda 1100 TL, patron belgeyi aldığında ne yapacaksın dedi. İşime gelirse kalırım işime gelmezse memlekette iş çok aynı gün çıkarım ancak defterini bünyene alıpda bana verirsen sıfır problemle derdin tasan olmadan muhasebeni tutarım, kafanda hiçbir soru işareti kalmaz, bankaların kredi için evrak istediğinde saniyesinde evrağını veririm, ekstradan bir işin olduğunda acaba ne tutacak derdin olmaz neyse makbuzu getiririm hariçten para almam bak geçen yıl SMMM senden 10,000 TL aidat almış ancak yaptığı işlerden 20.000 TL de ekstradan almış dedim adamın ilk teklifi 3000 TL versem burda kalırmısın oldu.

Marka olmak yani güvenilir olmak , müşteriye bu adam bu işi yapabilir arkama bakmam, hatta benim işimi yaptı arkadaş bu adamı sanada öneriyorum verebilirsen al sende defterini buna ver dedirtmek önemli. Kimse kızmasın ancak belge almak artık problem değil o belgeyi taşıyabilmek çok büyük bir problem

Stonhand arkadaşım belgeyi almak problem değil demişsin. Bunda yanılıyorsun. Binbir emekle alınıyor o belge.

Marka olma konusuda haklısın ama belgeyi almayı küçümsememelisin.

Bu yaklaşım mesleğe haksızlık olur.

Saygılar.

Kemalkaya üstadım belgeyi almak problem değil derken benim demek istediğim bu meslekte hala fiyat kırıpda piyasa yapma zihniyetindeki adamlar belge alabiliyorsa gerçekten demekki gerçekten belgeyi almak problem değilmiş.
Binbir emekle, ssk sını kendi ödeyerek, yeri gelir 2 satır bilgi için yıllarca bedavaya çalışarak alınan bir belge karşılığında benim gözlemlediğim çoğunlukta ilk icraat hemen piyasada fiyat kırmaksa benim diyecek bir lafım yok yazık o giden yıllara yazık verilen emeklere.

Bu yanlışı yapanlar haklı olarak bizlerin tepkisini çekiyor.

Malesef ki heryerde olduğu gibi çürükler bizim içimizde de mevcut.

Önemli olan verdiğimiz hizmetin kalitesidir, kaliteli olan bir hizmetinde bedeli yüksek olur.

Saygılar.

arkadaşlar bende aynı derde düştüm şimdi. 1,5 yıl smmm bürosu 2,5 yıl ymm bürosu stajımı ymm de tamamladım aralık/2009 da stajım bitti ve patron yolları ayırdı. şimdide 4 aydır smmm bürosundayım. belgeyi alınca en büyük hayalim büro açmak ama oda çevre faktörü malumunuz zor yani şimdilik. burda 1 sene daha çalışıp belgeyide alınca firmaya geçmek istiyorum. ilk defa şirket tecrübem olcak acaba nasıl olcak sizce zormu olur. anlaşabilirmiyim diye aklıma takılıyo hep. kendi belgemi kullanacağım bi şirket olması gerek tabiki. bu aradada ufaktan mükellef tutmaya başlıcam firmada. sonrada belli bi kapasiteye gelince ayrılıp büro açmayı düşünüyorum. sizce nasıl olur. akıl danışmak istedim.

Bence de ruhsatı alanlar mükellef sayısını artırmak için belli bir süre bağımlı çalışmalı. Direkt büro açarsa
maliyet unsurunu ve stres unsurunu dikkate almak gerekir.

Benim hedefimde arkadaşımla aynı yönde. Büroyu döndürecek kadar mükellef bulursa istifa edip kendi bürosunu çalıştırmak en mantıklı olanı.

kemalkaya ' Alıntı:
Bence de ruhsatı alanlar mükellef sayısını artırmak için belli bir süre bağımlı çalışmalı. Direkt büro açarsa
maliyet unsurunu ve stres unsurunu dikkate almak gerekir.

Benim hedefimde arkadaşımla aynı yönde. Büroyu döndürecek kadar mükellef bulursa istifa edip kendi bürosunu çalıştırmak en mantıklı olanı.

evet sayın kemal kaya mantıklı bencede. çok zor duruma düşebilirsin büro açarsan.ama bi şirkete geçip kendini toplayıp mükellefinide toplayım 3-5 sene kadar falan.ondan sona ver elini kendi işin. hayali bile süper yaa.5 alcağıma 3 tl alayımkendi işim olsun.