Belirli Süreli İş Akdinin Süresi Dolmadan İşveren Tarafından Feshi

Merhabalar,

Özel bir şirkette mühendis olarak "2 ay deneme süresi+1 yıllık" sözleşme imzalayarak başlamıştım. 5 ay dolmadan işten çıkarıldım. Fabrika büyük oranda küçülmeye gitmiş aynı gün onlarca kişi aynı sebeplerle işten çıkarılmıştır.

Aynı gün fabrika ile ilişkimin kesildiği bildirilmiştir. İş yerine Başlama ve Ayrılma tarihlerini,17. ve 18. maddeye göre geçerli nedenlerle işten çıkarıldığımı ve tüm haklarımın tarafıma verileceğini belirten bir belge imzalattırılmıştır.

Sözleşme sürem dolmadan iş akdinin işveren tarafından feshedilmesine karşı tazminat talep edebilirmiyiz. Bu konuda emsal davalar ve kararlar varmıdır.

Ynt: Belirli süreli iş akdinin süresi dolmadan işveren tarafından feshi

Sözleşmenizde sözleşme bitiş tarihi var ve sözleşmenizde sürsinden önce fesih edilebileceğine dair bir şey yok ise sözleşme süreniz sonuna kadar almanız gereken ücretinizi talep edebilirsiniz. İmzaladığınız yazıda "verileceği" mi "verildiği" mi yazılı idi, verildiği veya aldığınıza dair bir ifade var ise işiniz zor.

2 aylık deneme süresi dolduktan sonra 6 aya kadar işveren ihbar tazminatı ödeyip işten çıkarabilir.

pers13 ' Alıntı:
2 aylık deneme süresi dolduktan sonra 6 aya kadar işveren ihbar tazminatı ödeyip işten çıkarabilir.

Dediğiniz gibiyse sözleşme yapmanın bir mantığı yok. 1 yıl seni çalıştırmak zorundayım ama 6 aydan önce seni çıkarabilirim gibi bir durum olabilir mi yani.

Bu tip sözleşmelerde sözleşmenin bitim tarihi ve fesih biçimi, öneli belirtilmiş olmalıdır.
Belirli süreli iş akdi taraflardan birince haksız olarak, bitim tarihinden önce fesih edilirse fesih eden taraf karşı tarafın zararını (muhtemelen sözleşme sonuna kadar ki ücretini) karşı tarfa ödemek zorundadır.

nane ' Alıntı:
Sözleşmenizde sözleşme bitiş tarihi var ve sözleşmenizde sürsinden önce fesih edilebileceğine dair bir şey yok ise sözleşme süreniz sonuna kadar almanız gereken ücretinizi talep edebilirsiniz. İmzaladığınız yazıda "verileceği" mi "verildiği" mi yazılı idi, verildiği veya aldığınıza dair bir ifade var ise işiniz zor.

Fabrika büyük oranda küçülmeye gittiği için bu toplu çıkarımdı. İmzalatılan belgede işe giriş ve çıkış tarihleri,17. ve 18. maddeye göre geçerli nedenlerde çıkarıldığımız ve tüm haklarımızın ödeneceği yazıyordu. Gelecek hafta işyerine çağrıldık,muhtamelen işyeri ihbar ödeyerek sıyrılmak isteyecektir. İhbar tazminatını alırsam bunu kabul etmiş olacağımdan almamayı düşünüyorum.

Aşağıda benzer bir dava buldum.
YARGITAY
9. HUKUK DAİRESİ
E. 2002/12236
K. 2003/970
T. 30.1.2003
? İŞÇİ ALACAĞI DAVASI ( Ücret-İkramiye-Yemek Yardımı-Vergi İadesi ve Ücret Zammından Doğan Alacağın İstemi )
? İHBAR TAZMİNATI ( Tazminatın Ödenmesinin Belirli Süreli Hizmet Akdini Belirsiz Süreli Hizmet Akdine Dönüştürmemesi )
? BELİRLİ SÜRELİ HİZMET AKDİ ( Haklı Neden Bulunmadan İşveren Tarafından Feshedilmesi Halinde Bakiye Hizmet Süresi ile İlgili Alacakların Talep Edilebilmesi )
818/m.325
4857/m.17
ÖZET : Taraflar arasındaki akit belirli süreli hizmet akti vasfını kaybetmeden haklı neden bulunmadığı halde işveren tarafından feshedildiği anlaşıldığından davacı bakiye hizmet süresi ile ilgili ücret ve ikramiye alacaklarını talep edebilir. İhbar tazminatının ödenmiş olması belirli süreli hizmet aktinin belirsiz süreli hizmet aktine dönüştürmez. Ödenen ihbar tazminatı hak kazanılacak bakiye süreye ait ücret ve ikramiyeden indirilebilir.
DAVA : Davacı, ücret, ikramiye, yemek yardımı, vergi iadesi, ücret zammından doğan alacağı ile ikramiye farkından doğan alacağın ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.
Hüküm süresi içinde, davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü:
KARAR : 1- Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.
2- Taraflar arasındaki akit belirli süreli hizmet akti vasfını kaybetmeden haklı neden bulunmadığı halde işveren tarafından feshedildiği anlaşıldığından Borçlar Kanunu 325. madde gereğince davacı bakiye hizmet süresi ile ilgili ücret ve ikramiye alacaklarını talep edebilir. İhbar tazminatının ödenmiş olması belirli süreli hizmet aktinin belirsiz süreli hizmet aktine dönüştürmez. Ödenen ihbar tazminatı hak kazanılacak bakiye süreye ait ücret ve ikramiyeden indirilebilir. Mahkemenin yanlış değerlendirmeyle davacının bakiye süreye ait ücret ve ikramiye alacak isteklerinin yazılı şekilde reddedilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 30.1.2003 gününde oybirliği ile karar verildi.

Ynt: Belirli Süreli İş Akdinin Süresi Dolmadan İşveren Tarafından Feshi

Tüm haklarınızın ödeneceği yazılı olarak belirtilmiş ise bu sizin lehinize birşey. İşveren bunu ayrıca taahhüt etmiş demektir.
Tüm haklarınız nelerdir:

Sizin durumunuzda ihbar söz konusu değildir. Tüm haklarınız sözleşme sonuna kadar olan aylık brüt ücretinizin toplamıdır.
Ancak bunu otomatik ödeme olarak yorumlamayın.
Dava konusu olabilir. Ben genel şartlarda konuşuyorum.