Belirli süreli iş sözleşmesinin işverence feshi

işveren ile 1 yıllık sözleşme imzaladık sözleşmem 19.01.2010 da bitecek fakat işveren işin sonuna yaklaşıldıgını söyleyerek işime son vermek istiyor acaba bitiş tarihie kadarkı ücretimi alabılırmıyım,ihbar tazmınatı talep edebiliriyim,işten cıkış nedenım 22 olcak sanırım işşizlik maasına basvurabılırmıyım.

Ynt: belirli süreli iş sözleşmesinin işverence feshi

ücret alamazsınız.

4 hafta ihbar vermek zorunda.

işsizlik alabilirsiniz.( son üç yıl içinde 600-800-1000 gün priminiz varsa )

Ynt: belirli süreli iş sözleşmesinin işverence feshi

19.01.2011 olacak sanırım ve bu tarihten sonra çalıştırılmayacaksanız hiç bir şey alamazsınız.

Ynt: Belirli süreli iş sözleşmesinin işverence feshi

Belirli süreli iş sözleşmelerinde sözleşmenin süresinin sona ermesi halinde kıdem tazminatı ödenmez.

Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin süreli olmasından dolayı belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz.?

Kanun belirli süreli iş sözleşmelerinin tanımını yaparken ayrıca, İK.md.11/f.1 de işçileri korumak amacıyla belirli süreli iş sözleşmesi yapma serbestisini sınırlandırmış ve bu tür sözleşmelerin kurulabilmesi ancak anılan fıkradaki objektif koşulların var olmasına bağlanmıştır. Bu objektif koşullar işin;
- belirli süreli olması;
--belli bir işin tamamlanmasına yönelik olması;

Sizin Yaptığınız iş nedir?

Belili süreli ise biteceği tarih zaten başlangıç bilinir. Bu nedenle ihbar söz konusu değildir.
Sözleşme sonuna kadar olan ücreti ödemek zorunludur.

sn.nguroy üstad
sözleşme sona ermeden çıkartmak istiyor deniyor .( ihbar olmaz demişsiniz)

Dedim. İhbar tazminatı koşulalrı belirlenmiştir. Cümlemin sonuna kadar okursanız. Ya sözleşme yapılırken erken fesih için tazminat belirlenmiştir.
Erken fesih halinde sözleşme sonuna kadar olan ücretler ödenir.

nguroy ' Alıntı:
Dedim. İhbar tazminatı koşulalrı belirlenmiştir. Cümlemin sonuna kadar okursanız. Ya sözleşme yapılırken erken fesih için tazminat belirlenmiştir.
Erken fesih halinde sözleşme sonuna kadar olan ücretler ödenir.

Kafama takılan bazı noktalar var konuyu açarmısınız. Mesela 1 yıl süreceğini tahmin ettiğimiz bir iş 8.ay sonunda bitti.Bu durumda kalan 4 ay'ın ücretini işçi çalışmasa bile alacakmı?

Eğer belirli süreli iş sözleşmesi yapılırken sözleşme bitim tarihi olarak alınan işin bitim tarihi yazıldı ve buna atıf verildi ise sorun yoktur. Ancak bir vade verilmiş ise o zaman vadeye uyarak kalan ayların ücreti ödenmelidir.