Bilirkişilik ve Kazanç Durumu Hakkında..

1economist

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar meslek mensuplarının bilir kişik yapması meslek yükünü arttırmaktamıdır? yada bilirkişilik işinin yoğunluğu ve o oranda kazanç durumu diğer muhasebe işlerine göre kıyaslandığında ne gibi artıları veya eksileri vardır..

Ynt: Bilirkişilik ve Kazanç durumu hakkında..

Uğraştığınıza değmiyor.

Her yerde olduğu gibi adliyedede adamlarınız olması lazım size dosya gelmesi için

Uğraşıp 9-10 sayfa rapor hazırlıyorsunuz aldığınız rakam aylık bir işletme defteri ücreti.

Kolay gelsin

Peki nasıl nereye müracaat ediliyor prosedürü bilen arkadaşlarımız anlatırsa yararlı olur.

Merhaba, günaydın
Sayın Güroy,
İlinizde bulunan Adliye ye; sitelerinde yayımlanan bilirkişi müracaat formlarını doldurup başvuruyorsunuz. Başvururular her adliye döneminde 31.10.20.. tarihlerine kadar alınıyor. örneğin, 31.10.2010 tarihine kadar formları verip listeye adını yazdıranlar 2011 ve ileriki yıllar için görev alıyorlar.
Tanıdık avukat çevreniz varsa dosya bulmanız dahada kolay oluyor. Onun haricinde mahkeme kalemi size ulaşıyor, dosya hakkında bilgi veriyor, size yemin ettiriyorlar. Dava dosyasını kabul ederseniz, dosyayı alıp, dosya üzerinde incelemeye başlıyorsunuz.

Bilir kişilik yapacak meslektaşlarımızda; mesleki yargı becerisinin çok iyi olması ve bu konuda kendilerini yetiştirmiş olmaları gerekmekte.

Bazen incelemelerde; hakim, mahkeme heyeti ile birlikte, bazende; hakim, dosyayı birden fazla bilirkişi ile birlikte incelemenizi isteyecek.

Eğer büronuz varsa, hem büro içi faaliyeti hemde bilirkişilik aynı anda biraz zor oluyor. Ben bunu yaptım çünkü. Bu işi yapacak meslektaşlarıma önerim; büro içi faaliyetini çalıştırdığınız elemanlarınıza kaydırıp, sizin bu bilirkişilik faaliyetine zamanınızı daha çok ayırmanız.
Çünkü Adalet kurgusu; insanın vicdanını bayağı sorguluyor. İncelemerinizde; dava ve icra kapsamındaki bilgi ve belgeler üzerindeki duruşunuz çok önemli. Bu yüzden bu faaliyeti yapacak arkadaşlarımızın mesleki yargı becerileri çok iyi ve gözlemleyici olmalı.

Ücret konusuna da değineyim; mahkeme, size yemin ettiriken ücretide açıklıyor, imzalıyorsunuz, eğerki dava konusu inceleme, kapsamlıysa ek ücrette talep edebiliyorsunuz. Bilir kişi ücretleri için makbuz kesmiyorsunuz. Ücret üzerinden kaynakta kesinti yapılıyor. Ücretler dava konusu ve inceleme kapsamına göre 100.-TL ile 250.-TL arası değişiyor..

Tabi raporlarınız bazen mahkemeden geri dönebilir, çünkü tarafların avukatlarıda bu raporları okuyor. Gözden kaçırdığınız, incelemeyi unuttuğunuz bir bilgi ve belge olduğunda; sizden ek rapor talep ediyorlar.

Gözlemlerimi söyliyim;
Temiz para var ama çevre gerekli. Hakim tanıdıgınız olmadıktan sonra dosya almanız çok zor.
Belli bir çevre edindikten sonra hem güzel gelir, hemde yeni iş kapıları olanağı sağlıyor.
Benim 3 adet kayyumum vardı.
1,500 tl aylık ödüyordum herbirine 2009 da 2010 basında işten ayrıldım durumları ne bilmiyorum.
Mali müşavrimiz etkin bir şekilde bu işi yapıyodur. Getirisi iyiyidi onun yönünden.
Kayyumlarımın hepsi safi bu işi yapıyordu. Bilirkişilik,tasfye memurlugu ve kayyum.
Ve bankadan emekliler. Zamanında belgeleri öyle almışlar işte.
Ben bu konuda şansımı deneyeceğim ama ruhsatı almayı bekliyorum ::)

Teşekkürler. Gayet açıklayıcı olmuş. Ben belki ilerde yaparım. :)

Bizim burda bilirkişilik yapan arkadaşlarımızdan duyduğumuz rakamlar aylık 500 ila 5000 TL arasında kazanç sağladıkları yönünde. fakat yukarıdada belirtildiği gibi adli çevre şart dosya alabilmeniz için. birde 3 yıl mali müşavirlik geçmişinizin olması gerekiyor. bilgilerinize.

mali müşavirlik değil.
hatta kanunda ruhsat belge sahibi bile demiyor.
bilirkişilik yapacağı konuda 3 yıllık mesleki deneyim(uzmanlık) istiyor.
ruhsatı olmadan bu işi yapanlar var.
meslekteki deneyimlerini ispatlayabiliyorsan, hakim tanıdıgın ya da hukuk cevresinde tanıdıgın varsa oluyor.
zira alırsın ruhsatı kullanmaz köşeye atarsın 3 yıl sonra basvurursun olabilir mi böyle bir şey.
Kısacası iş çevrede bitiyor :)
çevre var dosya aldın düzgün rapor yazamadın taşlarlar adamı o ayrı mesele
eski şirketimde 5 yıl bilirkişilerle bogustum ben ya :'(

BİLİRKİŞİ LİSTESİNE GİREBİLME KOŞULLARI

Yönetmeliğin 5.maddesine göre komisyonlar bilirkişi olarak görev yapmak isteyenlerin komisyon başkanlığına müracaat ederler.Listeye girenler ilan edilir İlanda listeye kabul edilenlerin yemin için hazır bulunmaları ve tarihleri gösterilir.(5271 sayılı ceza muhakemeleri kan.64.mad.5.fıkrası)
Listelere kaydedilen bilirkişiler, il adlî yargı adalet komisyonu huzurunda ?Görevimi adalete bağlı kalarak, bilim ve fenne uygun ola¬rak, taraf¬sızlıkla yerine getireceğime namusum ve vicdanım üzerine yemin ederim.? sözlerini tek¬rarlayarak yemin ederler. Bu bilirkişilere görev¬lendirildikleri her işte yeniden yemin verilmez.

LİSTEYE KAYIT OLABİLMEK İÇİN

1-) Gerçek Kişiler
a-) T.C vatandaşı olması
b-) Başvuru tarihinde yirmi beş yaşından küçük olmaması
c-) Bilirkişilik yapacağı alanda en az 3 yıllık mesleki deneyime sahip olması
d-) Affa uğramış olsalar dahi yada ertelenmiş olsalar bile devlete karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet,irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas gibi bir suçtan veya kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, gerçeğe aykırı bilirkişilik yapama yalan tanıklık suçlarından biriyle hükümlü bulunmaması
e-) Disiplin yönünden meslekten yada memuriyetten çıkarılmamış veya sanat icrasından geçici olarak yasaklanmamış olması
f-) Komisyonun bağlı bulunduğu il çevresinde oturması veya mesleki faaliyeti icra etmesi
g-) Başka bir komisyonun listesinde kayıtlı olmaması

2-) Tüzel Kişiler
a-) Halen faaliyetine devam ediyor olması
b-) Listeye kabul edilen tüzel adına incelemeyi yapacak olan gerçek yada kişilerin listeye kabul şartlarını taşımaları gerekir.
Listeye kaydolmak isteyenler her yıl 31 ekim tarihine kadar komisyon abir dilekçe ile başvurur bu tarihten sonra gelen dilekçeler dikkate alınmaz.

BAŞVURU DİLEKÇESİNE EKLENECEK BELGELER
a-) Nufus cüzdanı örneği
b-) Komisyonun bulunduğu il çevresinde oturduğu yada bu ilde mesleki faaliyetini yürüttüğüne dair belge
c-) Adli sicil kaydı
d-) Uzmanlık alanına ilişkin diploma, ruhsatname sertifika gibi belgelerin onaylı örneği
e-) Bilirkişilik yapacağı alanda en az üç yıllık mesleki deneyime sahip olduğu gösteren belge
f-) 2 adet vesikalık fotoğraf
Bir önceki yılda listeye kayıtlı ise a,d,e, ve f şıklarında sayılanlar istenmez.
KAYNAK: A.İNAN ? R.KUMKALE Bilirkişilik raporu
Ceza Muhakemeleri Kanunu

bazı Arkadaşlar çevre lazım demiş,çevren olmadan yapabileceğin bir iş var mı ki zaten ;)

3 yıl mesleki tecrübe diyor sadece smmm olduktan sonra 3 yıl anlasılmasın benim arkadasım belgesini aldı basvurdu .dosya bile aldı.