Bu Nasıl Mümkün Olabilir?

7297inciw4704011.jpg

Merhabalar. Foruma yeni üye oldum. Bu işlerden anlamıyorum. Lütfen sonuna kadar okuyunuz. Sizlerin yardımına ihtiyacım var. Başıma farklı işler gelmemesi için.
Öncelikle yukarıdaki resim benim sigorta 4a hizmet dökümüm. Üniversite otomotiv mezunuyum. 2010 yılının 6.ayında bir kursa diplomamı kiraladım. Kursta hoca olarak görünüyordum, ama derslere başkası giriyordu. Bana haliyle sigorta yapılmış. Kursta yapılan sigortanın belge kodu 1E. Part time çalışmama rağmen 30 gün sigortalı gösterilmişim. 2011 yılında da aynı. Arada girip çıktığım işlerin işyeri kodunu kırmızıyla kapattım, onlarda problem yok. Bazı aylar çakışmış, aynı ayda iki farklı yerde sigortalı görünmüşüm. 2012 yılında sigorta yok, 2012 yılının aralık ayında askere gittim, 2013 yılında da sigorta yok. Kursa sorduğumda askerlik sebebiyle senin istifanı verdik dediler. Askerden geldiğimde bana sigorta yaptınız mı diye sorduğumda bana sigorta yapmadıklarını söylediler. Her neyse, 2014'ün 3,4,5 ve 6.aylarında bu kurs beni tekrar hoca yapmış (katekulli yapmışlar burada) 3. ay 3 gün, diğer aylar sıfır gün sigortam gözüküyor gördüğünüz gibi. Hangi sebeple ben sıfır gün sigortalı görünüyorum? Üstelik bu defa firmanın kodu değişmiş ve 1E olan belge türü 1A'ya dönüşmüş. Durumu milli eğitime bildirdim, orada hoca olmadığımı bildirdim. Kursa benim numaramı vermişler anında kurs sahibi beni aradı ve özürdiledi seni sigortalı göstermek zorunda kaldık diye. İşin en önemli kısmına geliyorum: Ben polis okulu öğrencisiyim. O tarihlerde okulda değildim, memleketteydim onda sorun yok. Sigortada herhangi bir katekulli yapıldıysa bu benim başıma telafisi güç sorunlar açar. OKulla ilişiğim kesilir. Burada herhangi bir sahtekarlık var mı? Ben bu durumu alo170'e bildireyim mi? Ya da bulunduğum ilin sgk'sına gidip bildireyim mi? Bu son 4 ay kursun bana yaptığı sigortayı sildirebilir miyim? Sıfır gün ne ya? Lütfen yardım edin.

linkiniz yasaklanmış durumda...

Son düzenleme:
Şimdi ilk olarak 1a ve 1e dediğiniz kodları açıklayayım.1a dediği asıl belge türü oluyor.1e ise ek belge türü.Yani önce asıl olarak vermişler sizin bildirgenizi daha sonra birde ek vermişler.Oralarda bir yanlış var düzeltilmesi gereken.

İkinciside eğer sizi sıfır gün göstermek için ne sebep kullanmışlar bunu ancak SGK'dan öğrenirsiniz.Oraya bir belge verilmiş olması gerekiyor.Eğer siz gerçekten bu işyerinde çalışmadıysanız bunu gidip SGK'ya dilekçe ile beyan edin.Daha sonra SGK gerekli işlemleri yapar ve günlerinizi siler.Tabi işveren cezalar ile karşılaşacak.

Hocam işveren ne tür cezalarla karşılaşır? Benim talebimin ciddiye alınması ve o işlemlerin silinmesi lazım. Polis okullarında sigorta geçmişi de araştırılıyor. Kaçak sigortalılık durumuna düşmemeliyim. O tür durumlarda okulla ilişik kesiliyor. Bir kurs sahibi iki kuruş para kaybetmeyecek diye hayatımla oynamasına müsade etmem. İnsanların hayatı oyuncak değil.

Şimdi ilk olarak 1a ve 1e dediğiniz kodları açıklayayım.1a dediği asıl belge türü oluyor.1e ise ek belge türü.Yani önce asıl olarak vermişler sizin bildirgenizi daha sonra birde ek vermişler.Oralarda bir yanlış var düzeltilmesi gereken.

İkinciside eğer sizi sıfır gün göstermek için ne sebep kullanmışlar bunu ancak SGK'dan öğrenirsiniz.Oraya bir belge verilmiş olması gerekiyor.Eğer siz gerçekten bu işyerinde çalışmadıysanız bunu gidip SGK'ya dilekçe ile beyan edin.Daha sonra SGK gerekli işlemleri yapar ve günlerinizi siler.Tabi işveren cezalar ile karşılaşacak.

Şimdi 2012 yılına kadar çalıştım burada. Ama 2012'den sonra çalışmadım. Bu adam benim yerime istifa etmiş, tekrar başvurmuş falan bu tür işlemler yapmış. Bunlar da açığa çıkacak tabi şikayet edince. Çünkü benim durumumda çalışmak için diplomayla birlikte çalışmak gerekiyor. Adam diplomamdan faydalanıyor çünkü, derse başkası giriyor ama diploma benim diplomam. Sigorta yapılan tarihler bir de şehir dışındaydım ben üstelik, bunu da ıspatlayabilecek durumdayım.

O zaman siz o işyerinin bağlı olduğu SGK'ya bir dilekçe ile başvuru yapın.2012 den sonra bu işyerinde fiilen çalışmadığınızı ve işverenin sizin bilginiz olmadan sigorta giriş-çıkış işlemleri yaptığını belirtin.2012 den sonra gözüken günlerinizin silinmesini istediğinizi söyleyin.SGK gerekli işlemleri yapacaktır.Dilekçeyi verincede işin peşini bırakmayın takipte olun sürekli.