Çalınan Faturalara İlişkin Düzeltme İstemi!

sayın üstadlarım merhabalar;
2006 yılı 10.nun cu ayında nakliye faaliyeti ile uğraşan mükellefimin aracından 1 adet fatura ve irsaliye ciltleri çalınmış ve bununla ilgili sadece gazete ilanı verip vergi dairesinde bildirimde bulunmuştum. ısrarlarımıza rağmen polis olaya inanmadığı için tutanak tutmadığından polis raporunu vergi dairesine ibraz edemedik. bunun neticesinde 20.02.2007 tarihinde aşağıda dökümün yaptığım vergi ceza ihbarnameleri tebliği edildi.
vergi türü vergi matrahı vergi miktarı ceza türü ceza miktarı
0015 2.400,00 432,00 3080 432,00
0001 2.400,00 480,00 3080 480,00
0032 2.400,00 360,00 3080 360,00

gönderilen vergi ceza ihbarnamelerinden dolayı bugün vergi dairesine uzlaşma başvurusunda bulundum. olayın biraz daha detaylandırmak gerekirse araçtan çalınan ciltte 38 adet fatura deftere kayıt yapılmış ve ilgili beyannamelerde beyan edilmiş kalan 12 adet faturadan hiçbiri düzenlenmeden(boş) çalınmıştır. benim burada uzlaşma komisyonundan alabileceğim muhtemel kara ne olabilir. yada direkt vergi mahkemesine dava açsam daha iyi olur mu? yardımlarınızı bekliyorum. bu olaya benzer ilgili bir karar alınmış

Dairesi Karar Yılı Karar No Esas Yılı Esas No Karar Tarihi
DÖRDÜNCÜ DAİRE 2004 1551 2004 313 28/06/2004

KARAR ÖZETİ
KAYBOLDUĞUNU BİLDİRDİĞİ FATURALARI KULLANDIĞI VE GELİR ELDE ETTİĞİ YOLUNDA TESPİT YAPILMADAN TARHİYAT YAPILAMAYACAĞI HK. Temyiz Eden : Hocapaşa Vergi Dairesi Müdürlüğü/İSTANBUL Karşı Taraf : ... Kağıt Sanayi Ticaret Anonim Şirketi İstemin Özeti : Zirai mücadele ilaçları imali ve satışı işi ile uğraşan davacı şirketin bir cilt faturasının kaybolduğunu idareye bildirmesi üzerine 1996 yılı için re'sen takdir edilen matrah üzerinden kurumlar vergisi salınmış, fon payı hesaplanıp, ağır kusur cezası kesilmiştir. İstanbul 3. Vergi Mahkemesi 20.10.2003 günlü ve E:2003/856, K:2003/2685 sayılı kararıyla; davacının kaybolduğunu bildirdiği faturaları kullandığı yada beyanı dışında bir geliri bulunduğu yolunda herhangi bir tespit yapılmadan genel ifadelerle takdir edilen matrah üzerinden re'sen yapılan tarhiyatta isabet görülmediği gerekçesiyle tarhiyatın kaldırılmasına karar vermiştir. Davalı İdare yapılan tarhiyatın yasal olduğunu ileri sürerek kararın bozulmasını istemektedir. Savunmanın Özeti : Savunma verilmemiştir. Tetkik Hakimi Abdurrahman Gençbay'ın Düşüncesi : Temyiz dilekçesinde öne sürülen hususlar, temyize konu mahkeme kararının bozulmasını sağlayacak nitelikte bulunmadığından temyiz isteminin reddi gerektiği düşünülmektedir. Danıştay Savcısı İbrahim Erdoğdu'nun Düşüncesi : İdare ve vergi mahkemelerince verilen kararların temyizen incelenerek bozulabilmesi için, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49 uncu maddesinin birinci fıkrasında belirtilen nedenlerin bulunması gerekmektedir. Temyiz dilekçesinde öne sürülen hususlar, söz konusu maddede yazılı nedenlerden hiçbirisine uymadığından, isteminin reddi ile temyiz edilen Mahkeme kararının onanmasının uygun olacağı düşünülmektedir. TÜRK MİLLETİ ADINA Hüküm veren Danıştay Dördüncü Dairesince gereği görüşüldü: Temyiz dilekçesinde ileri sürülen iddialar, bozulması istenilen kararın dayandığı gerekçeler karşısında, yerinde ve kararın bozulmasını sağlayacak durumda görülmemiştir. Bu nedenle, temyiz isteminin reddine 28.6.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi. BŞ/ÖEK

bu karara göre salınan bu vergi ve cezaları tamamen kaldırmak gibi bir şansım olabilirmi.

Ynt: Çalınan Faturalara İlişkin Taktir Komisyonu Kararı

Uzlaşmada vergi dairesi kesilen cezayı %10'kadar düşürmeye yetkili, genelde de düşürülüyor. Mahkeme olayı bildiğiniz üzere çok uzun bir süreç, ekte sunmuş olduğunuz tarhiyatın bozulmasına ilişkin karar dayanak olabilir ancak sonuç nasıl olur bilemiyorum.

Ynt: Çalınan Faturalara İlişkin Taktir Komisyonu Kararı

arkadaşlar bu gün entersan bir şey oldu. bu konuyla ilgili mükellef beni arayarak fatura ve irsaliye ciltlerini bulduğunu söyledi. incelemelerim neticesinde 2 adet faturanın 7-9/2006 kdv ile 7-9/2006 geçici vergi döenminde beyan edilmediğini tespit ettim. ilgili taktir komisyonu kararını düzeltme ya da iptal ettirme şansın varmı. ilgili faturalara 371 düzenleyerek versem nasıl olur. lütfen acili yardımcı olurmusunuz.