Çalınan Malın Muhasebe Kaydı

Merhaba,
Çalınan malların muhasebe kaydı konusunda yardıma ihtiyacım var. Olay tarihinden 2 ay sonra experin verdiği rapor henüz sigorta yönetim kurulundan geçmediği için elimizde sigortanın ödeyeceği rakamla ilgili bir bilgi yok.Sigorta KDV'yi ödemem diyor. Çalınan malların KDV hariç rakamı yaklaşık 135.000YTL. Sigorta yaklaşık 92.000 YTL ödeyecekmiş. Bunun kaydını ne zaman yapmam lazım? Yıl sonu geldi. Sigorta Ocak'tan önce karar çıkmaz diyor.Bu durumda kar nasıl oluşacak? Önümüzdeki yıl gelen para nasıl işlenecek?

Teşekkürler

Re: Çalınan malın muhasebe kaydı

eaylanc' Alıntı:
Merhaba,
Çalınan malların muhasebe kaydı konusunda yardıma ihtiyacım var. Olay tarihinden 2 ay sonra experin verdiği rapor henüz sigorta yönetim kurulundan geçmediği için elimizde sigortanın ödeyeceği rakamla ilgili bir bilgi yok.Sigorta KDV'yi ödemem diyor. Çalınan malların KDV hariç rakamı yaklaşık 135.000YTL. Sigorta yaklaşık 92.000 YTL ödeyecekmiş. Bunun kaydını ne zaman yapmam lazım? Yıl sonu geldi. Sigorta Ocak'tan önce karar çıkmaz diyor.Bu durumda kar nasıl oluşacak? Önümüzdeki yıl gelen para nasıl işlenecek?

Teşekkürler
Sayın Forumdaş Eaylanç Çalınan malların muhasebe kaydının nasıl olacağını daha önceki mesajlarımda var dilerseniz bakarsınız.Ben kısaca sigortadan yeni yılda gelen paranın muhasebe kaydına değineceğim olay 2005 olduğu ve sigorta bu parayı 2006 Ocak ayında ödeyeceği için Yeni Yılda Gelen parayı 671-Önceki Dönem Gelir ve Karlar hes.almanız gerekmektedir.Bunuda Sigortadan Evraklar geldiği zaman yapabilirsiniz.Bunu yanında çalınan malların Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak değerlendirilmesi ve K.D.V indirim konusu yapamayız.

Saygılar FERHAT

Ancak çalınan malların bedelinin gider veya maliyet olarak dikkate alınması mümkün değildir. Çalınan malların bedelinin KKEG olarak dikkate alınması gerekmektedir. Eğer çalınan mallar sigortalı ise malın bedeli ile sigorta tazminat bedeli karşılaştırılır ve sigorta tazminat bedelini aşan mal bedeli KKEG olarak dikkate alınır.

sayın ferhat, ".....sigorta bu parayı 2006 Ocak ayında ödeyeceği için Yeni Yılda Gelen parayı 671-Önceki Dönem Gelir ve Karlar hes.almanız gerekmektedir....."dediğinize göre firma 92.000 YTL'nin vergisini ödeyecek öyle mi? :)

Ferhat Bey, Merhaba.
Önceki yazılarınıza baktım.Orada geçen bir konu var. Sigorta şirketine fatura kesilmesi.Sigorta fatura istemiyor. Ve " ben KDV ödemem" diyor. Çünkü KDV sigortanın teminat kapsamında değilmiş.Sigorta eksper tespitine göre çıkan "mal bedeli"ni ödüyor ve kendi belgelerini esas alıyor. Bu durumda fatura kesmeden çalınan mallara ait KDV'yi beyyannameye ekleyebilirmiyiz?
Çünkü eğer gelen parayı tamamen mal bedeli kabul etmekle, KDV dahil mal bedeli olarak kabul etmek arasında şirketin kârını etkileyen bir fark söz konusu.

Sayın 1760 ve eaylanç

Sayın 1760 Döenmsellik kavramı gereği 2006 tahsil edilen paranın vergisi 2005 yılında ödenmez.Soruda dikkat edersen Sigorta şirketi parayı 2006 yılında ödeyeceğini söylüyor

Sayın eaylanç

'Sigorta şirketine fatura kesilmesi'Bu cümle kafama takıldı bunu muhakkak bir şeye istinaden yazmışımdır.yani konu farkı olabilir.Çünkü Sigorta evrakları işlemi yapmanız için yeterlidir.kdv'yi indirim konusu yaptığın için eklemelisin.Sigorta istyediği gibi ben kdv ödemem desin bence kdv ödemem konusunu bir avukata danışın
Saygılar FERHAT