Çalışmamıştır Kutucuğu Ne İşe Yarar ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Aylık prim bildiriminde "İstirahatli günde çalışmamıştır" kutucuğu işaretlenmesi hakkında
Örnek: Çalışan Ali bey Ocak 2014 döneminde 5 gün raporlu dur 26 gün çalışmıştır
Bu durumda;
- Eğer işçi Ali bey aylık prim bildirgede 26 gün çalışmış 5 gün eksik gün verip nedenide "İstirahatli" dediğimizde ;
Hem viziteden çalışmadığına dair rapor onaylamamıza gerek yoktur hemde aylık prim gönderirken "İstirahatli dönemde çalışmamıştır" kutucuğunu işaretlememize gerek yoktur ki zaten eksik gün bildirdiğimizden kutucuğu işaretleyemeyiz
- Eğer işveren Ali beyi 30 gün tam gösterirse ;
Aylık prim gönderirken "İstirahatli dönemde çalışmamıştır" kutucuğunu işaretlediğimizde yine vizite girişten raporu onaylamasak da rapor onaylamadığımız için herhangi ceza almayız mı yani rapor onaylamış sayılır mıyız kutucuğu işaretlediğimizde?
Ya da vizite girişten raporu onayladığımızda ayrıca aylık prim gönderirken "İstirahatli dönemde çalışmamıştır" kutucuğunu işaretlemesek te herhangi cezai yaptırım olmaz çünkü zaten raporu onaylamışızdır

Yukarıdaki bilgiler doğrumudur
Sonuç olarak benim anladığım ; Aylık prim gönderirken "İstirahatli dönemde çalışmamıştır" kutucuğunun amacı işçi istirahatli olsa bile işveren prim gününü tam gösterdiğinde de bu kutucuğu işaretleyerek vizite girişten raporu onaylamasak ta bu sebepten ceza almaktan bizi kurtarır??
Saygılar

Dediğiniz doğru.Eğer işçi raporluysa ve biz buna rağmen tam gün gösteriyorsak o ayda "istirahat süresinde çalışmamıştır" kutucuğunu işaretlememiz gerekiyor.Eksik gün gösterirsek zaten o kutuyu işaretlememize gerek yok.Ancak raporlu işçiyi tam gösterip o kutuyu işaretlemezsek cezası var.

Diğer yandan rapor onayıyla ilgili sorunuza gelirsek işçiyi aylık bildirgede 01-istirahat kodu ile eksik gün gösterirseniz ayrıca rapora onay vermenize gerek yok.Eksik gün sayılarını doğru bir şekilde aylık bildirgede göstermeniz yeterli.Ancak diğer taraftan raporlu işçiyi aylık bildirgede tam gün gösterirseniz vizite giriş ekranından rapora onay vermeniz gerekiyor.Çünkü kanunda diyor ki ; çalışan kişi aylık prim ve hizmet belgesinde 01-istirahat kodu ile eksik gün olarak bildirim yapıldığında bu kişinin ayrıca vizite giriş ekranında raporunun onaylanmasına gerek yoktur.Bildirim yapılmış gibi sayılacaktır.Doğal olarak siz kişiyi aylık bildirgede eksik olarak göstermezseniz kanunda istenileni yapmamış oluyorsunuz.Yani kişiyi 01-istirahat kodu ile eksik gün olarak bildirmemiş oluyorsunuz.Bu yüzden kişiyi tam gün gösterirseniz vizite giriş ekranından rapora onay vermeniz gerekir.

Özet olarak ; raporlu işçiyi aylık bildirgede 01-istirahat kodu ile eksik gün olarak bildirirsek rapora onay vermemize gerek yok , ancak raporlu işçiyi tam gün gösterirsek yani aylık bildirgede 01-istirahat kodu ile eksik gün bildirmezsek rapora onay vermemiz gerekiyor.

Peki 2 günlük raporlarda, e-bildirgede göstermiyoruz raporu, yani tam 30 gün gösteriyoruz, ancak işçiye ssk bu günlerin parasını da vermiyor, çoğu zaman sistemde de gözükmüyor bu raporlar, bu durumda gözükenleri sistemden, gözükmeyenleri de manuel olarak yine de çalışılmadığına dair giriş kısmına onaylamak veya girmek gerekir mi?

Ben şöyle yapıyorum ; zaten 1 veya 2 günlük raporlara kurum herhangi bir ödeme yapmıyor.O yüzden vizite girişten bu raporlara onay vermiyorum veya manuel giriş yapmıyorum.Onay verilmediği için herhangi bir ceza le karşılaşmıyoruz.Eksik gün olayına gelirsek 1 günlük raporları 31 gün olan aylarda göstermiyorum hiç 30 gün olan aylarda gösteriyorum sadece.Ancak 2 günlük raporları gösteriyorum her zaman aylık bildirgede 01-istirahat kodu ile.Çünkü ay 31 günde olsa 29 güne düşüyor 2 gün rapor olanlarda.1 veya 2 gün rapor olan kişiyi aylık bildirgede 01-istirahat kodu ile eksik gün göstermezsek yani tam gün gösterirsek rapora onay vermemize yine gerek yok.Çünkü kurum bu raporlar için ödeme yapmıyor hiçbir şekilde.

Kurum ödeme yaptığımı onayla demiyor ki! Kaç gün olursa olsun ya eksik gün göstermek yada rapor onayı yapmak gerekli. Hiç belli olmaz sgk kasasını doldurmak için 1 günlük rapor için dahi ipc kesebilirler.

e-bildirgede, çalışan raporlu olmadığı halde yanlışlıkla çalışmamıştır kutucuğu işaretlenirse ne olur. Ne yapılmalı bu durumda teşekkürler..

merhaba, uzun rapor alan bir çalışanımız var, raporunu çalışılmadığına dair bildirim girişinden onayladık, ancak ebildirgede tam gün gösterildi ve çalışmamıştırı işaretlemedik, iptal ek vermek gerekir mi, ya da bugün bildirgenin son günü güncelleme imkanı var mı, acil yardımcı olabilir misiniz, teşekkürler

Bildirgede o kişiyi iptal edin, daha sonra kutucuğu işaretleyerek o kişiyle ilgili ek bildirge verin sorun olmaz. Ekstradan bir damga vergisi çıkar sadece.

Bu kutucuğu işaretlemediği için ceza yiyen görmedim duymadım. Ancak SGK'nın sağı solu belli olmaz. İleride düzeltin der bu sefer ceza yersiniz. Bence zaman varken düzeltin.

Bugün son gün daha vakit var. Önce iptal edin sonra çalışmamıştır kutucuğunu işaretleyerek ek bildirge verin. 22,30 TL damga çıkacak fazladan sadece.