Çalışmayan Sgk Lının Tazminat Talebi ??????

selamlar;
Uzun yıllar bordrolu çalıştıktan sonra babamın vefatı nedeniyle devir almak zorunda olduğum işletme ile ilgili bir kaç sorum olacaktı.(ben sadece bordroluların tazminatla ilgili problemi olduğunu sanırdım ama işverenlerinde varmış :))
1.vefat nedeniyle kardeşim ve benim üzerime geçen(anneden feragatname alınarak) işletmedeki personelin kıdem tazminatlarındaki sorumluluk ta bizim üzerimize mi geçmiş olur ?
2.Kardeşler dışında aileden biri iyiniyet çerçevesinde iş yerinde çalışmadan sadece sgk lı olması amacıyla çalışan olarak gösterilmiş.Şimdi bu kişi art niyetle kıdem tazminatı talebinde bulunuyor.Böyle bir durumda bu tazminatı alma durumu olabilir mi?
3.Tazminat hakedişi gibi bir durum kanunen varit ise,bu şahsı işe devamsızlık nedeniyle tazminatsız işten çıkarabilirmiyiz?
4.Şahsı devamsızlık nedeniyle işten çıkarabilme imkanımız var ise geçerli ve bizi yormayacak yöntem ne olmalıdır ?
5.Tutanakla olacaksa 18 Mayıs tarihinde üzerimize geçen işletmede bu şahsı o tarihten itibaren işe gelmemiş olarak mı göstermeliyiz yoksa işyerinde üstüste bulunmadığı üç gün için ayrı ayrı tutanak tutup noterden ihtar çekme zorunluluğumuz var mı?
6.Küçük bir işletmeyiz İK yada muhasebe departmanımız yok.tutanakta kimlerin imzası ve şahitliği bulunmalıdır?

ilginiz ve yardımınız için şimdiden teşekkürler

Sayın çikeba;
Uzun yıllar bordrolu çalıştıktan sonra babamın vefatı nedeniyle devir almak zorunda olduğum işletme ile ilgili bir kaç sorum olacaktı.(ben sadece bordroluların tazminatla ilgili problemi olduğunu sanırdım ama işverenlerinde varmış :))

1.vefat nedeniyle kardeşim ve benim üzerime geçen(anneden feragatname alınarak) işletmedeki personelin kıdem tazminatlarındaki sorumluluk ta bizim üzerimize mi geçmiş olur ?

**Evet

2.Kardeşler dışında aileden biri iyi niyet çerçevesinde iş yerinde çalışmadan sadece sgk lı olması amacıyla çalışan olarak gösterilmiş.Şimdi bu kişi art niyetle kıdem tazminatı talebinde bulunuyor.Böyle bir durumda bu tazminatı alma durumu olabilir mi?

**Evet olabilir. Tabi bu işin ispat tarafı önemli zira bu kişinin fiilen o iş yerinde çalıştığını, sizin de onun çalışmadığını ispat etmeniz lazım. Ayrıca çalışmadığı halde çalıştı gösterdiğiniz bu kişi için S.G.K tarafından incelemeye alınırsınız.

3.Tazminat hakedişi gibi bir durum kanunen varit ise,bu şahsı işe devamsızlık nedeniyle tazminatsız işten çıkarabilirmiyiz?

**Kanunen tazminat hakkı var. Eğer iş yerinizde 30 kişinin altında çalışan varsa bu kişinin iş akdini fesih edebilirsiniz. Eğer 30 kişinin üzerinde çalışan varsa birde işe iade davaları ile uğraşırsınız. Devamsızlık nedeniyle tazminatsız fesih etmek yukarıda yazdığım gibi S.G.K tarafından incelenmeye kadar gider. Zira bu kişide tazminatını almak için sizi şikayet edebilir, Tazminatının ödenmesi için ihtar çekebilir .

4.Şahsı devamsızlık nedeniyle işten çıkarabilme imkanımız var ise geçerli ve bizi yormayacak yöntem ne olmalıdır ?

**Sizi yormayacak yöntem 30 kişinin altında çalışanınız varsa kıdem tazminatı ödeyerek işten çıkarmak

5.Tutanakla olacaksa 18 Mayıs tarihinde üzerimize geçen işletmede bu şahsı o tarihten itibaren işe gelmemiş olarak mı göstermeliyiz yoksa işyerinde üstüste bulunmadığı üç gün için ayrı ayrı tutanak tutup noterden ihtar çekme zorunluluğumuz var mı?

**Yukarıda yazdım bu maddenin cevabı yukarıda var