fonradar

Doğum İzni Sonrası İş Feshi ve İşsizlik Maaşı

Eşim doğum izni dönüşünde işten çıkarılacağı konusunda bilgi aldı fakat rapor süresinin bitiminde iş akdi fes olursa işsizlik parasını alabilirmi yada işsizlik parasını hak etmesi için rapor sonun da kaç gün sigortalı çalışması lazım ,
bilgi verirseniz çok seviniriz teşekkürler.

Ynt: Doğum izni sonrası iş feshi ve işsizlik maaşı

Eşinizin çıkarıldığı günden itibaren
son 120 gün çalışmış (burda raporlu günler sayılmaz rapordan önceki 120 gün önemlidir)
son 3 yıl içinde en az 600 gün prim yatmış ise
işsizlik maaşı alabilir
ayrıca eşinizi doğumdan sonra işten ne gerekçe ile çıkaracaklar unutmayın geçerli bir neden olmazsa çıkaramazlar işe iade davası ile yüklü miktarda tazminat veya işe geri alınabilirsiniz (ancak bunun için işyerinde en az 30 işçi çalışmalıdır)

Sigortalı işsizin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte,

1- Hastalık,

2- Ücretsiz izin,

3- Disiplin cezası

4- Gözaltına alınma,

5- Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,

6- Kısmi istihdam,

7- Grev,

8- Lokavt,

9- Genel hayatı etkileyen olaylar,

10- Ekonomik kriz,

11- Doğal afetler,

nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulması, işe ara verilmesi veya sigortalının çalışamamış olması halinde, 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.

Ynt: Doğum izni sonrası iş feshi ve işsizlik maaşı

çok teşekkür ederim verdiğiiz bilgi için benim eşim yaklaşık 2 yıldan beri aynı işyerinde çalışmakta doğum iznine ayrılmasıyla iş yeride zaten ekonomik sıkıntı içerisindeydi böyle bir karar aldılar. Eşimin patronu iyi niyetli biri çıkış verip tazminatımızı ödeyecek ama işsizlik sigortası bizim için önemli çevremizdeki kişiler hemen çıkış vermesin 15 gün çalışması lazım yoksa hak edemez gibi söylentiler duyduk ama sizin de dediğiniz gibi normal şartlarda eşim işsizlik sigortasını hak ediyor doğum izninden sonra olması birşey değiştirmeyecek heralde
Verdiğini bilgiler için çok çok teşekkür edriz.
Saygılarımızla,

Arkadaşlar Merhabalar ; Eşimin İşsizlik Ödeneği İçin Sorum Olacak Yardımlarınız İçin Şimdiden Teşekkürler.

İşe Giriş: 2014/05

Eşim Doğum İznine Ayrılmadan Önce 29 Gün Ücretsiz İzin Kullandı. Sonrasında Doğum Raporu Başladı. 2016/03 'de Raporu Bitiyor ve İşten Cıkarılması Gibi Bir Şey Var Şayet İşten Çıkarılırsa İşsizlik Ödeneği İçin Başvuru yapabilirmiyiz ? (ücretsiz İzni Kasım Ayında Kullandı)

Kasım ayı bildirgelerinde devamsızlık nedeni olarak ücretsiz izin şeklinde bildirildiyse,
işverenden talep edilip işveren tarafından da onaylanmış olan ücretsiz izin kullanımları devamsızlık olarak değerlendirilmemekte ve son120 gün hesabında dikkate alınmamaktadır.
Kuruma başvuruda bulunabilirsiniz.

Doğum izni bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin hakkınızı kullanmışsınız. Bu izin bittikten sonra işe devam etmeniz gerekiyor normalde işveren habersiz olarak çıkışınızı yapamaz. 6 ay ücretsiz izin için talep dilekçesi verdiniz herhalde işverene. Eğer bunu vermediyseniz belki sıkıntı olabilir.

Ama normal şartlarda şuan sizi haksız yere işten çıkarttığı için ihbar ve kıdem tazminatı alma hakkınız var. Önce işveren ile görüşüp durumu çözmeye çalışın eğer çözülmezse şikayet edersiniz.

İşcinin kendi iradesi,beyanı olmadan,işveren istifa olarak çıkış yapamaz,yapmamalı.Çünkü bu durum işci aleyhine sonuçlar doğurur.Ayrıca işci gerçekte istifa etmediği halde,istifa etmiş gibi göstermek de gerçeğe aykırı beyan/bildirim olur.
İşveren sizin gerçekten istifa etmiş olduğunuzu ispat etmek zorunda,oysa sizin böyle bir beyanda bulunmadığınız,dilekçe vermediğiniz anlaşılıyor.
Durum böyle ilken,işveren,gerçeğe aykırı beyan ve bu uygulaması ile iş sözleşmesini haksız ve geçersiz olarak feshetmiş demek olur ki,kanaatimce tazminata hak kazanırsınız düşüncesindeyim.
İsterseniz önce işverenle görüşün,sonra şikayette bulunun,böylelikle neticeyi öğrenin,sonuca göre de karar veriniz.
takdir sizin.

Ben doğum iznine ayrıldım normal de iş başı yapmam gerekiyor ama ben 6ayda ucretsi izin aldım bu izin bittiğinde beni işten cikarirlarsa işsizlik maaşı alabilir miyim

İşv. ücretsiz izin günlerini sgk bildirgelerinde "19 ücretsiz doğum izni" seçeneği ile vermeli.

Merhaba doğum izni bitiminde işten çıkarılma söz konusu olduğunda işsizlik ödeneği alma hakkım doğuyor mu İşyerinde 10 yıldır çalışmaktayım. Şubat ayında sadece 5 gün rapor kullandım onun dışında düzenli işe geldim çalıştım. İşsizlik ödeneği alabiliyorsam kaç ay devlet bana bu maaşı ödüyor. Bilgi verirmisiniz Teşekkürler.

Issizlik maasi

Is yerimde 6 yildir çalıyorum dogum oncesi primlerim kesintisiz yatti dogum sonrası ücretsiz izin kullandim ve ise dönüş günü işten çikarildim bu durumda işsizlik maasi alabiliyormuyum ? ( isten cikarilma sebebim is yeri küçülmeye gidiyor )

Is yerimde 6 yildir çalıyorum dogum oncesi primlerim kesintisiz yatti dogum sonrası ücretsiz izin kullandim ve ise dönüş günü işten çikarildim bu durumda işsizlik maasi alabiliyormuyum ? ( isten cikarilma sebebim is yeri küçülmeye gidiyor )

İşten ayrılış bildirgenize bakın. Çıkış kodu 04 ise alabilirsiniz.

Aslında durum soyle muhasebecimiz cikisimi kendi cikti olarak yapmis ve duzeltildiginde tekrar 120 gun prim yatmasi gerektigini soyledi işsizlik maasi alabilmem
Için simdi çıkış islemini duzeltecek fakat maaş alamayacakmisim oyle söylüyor

Benimde bir sorum olucaktım ben doğum yaptım 3 ay ücretli izin 3 ayda ücretsiz izin kullandım , şuan kızıma bakan olmadığı için yani bebeğim durmadığı için işi bırakmak zorunda kalıcam , işverenim beni işten çikardi göstericek ben işsizlik maaşindan yararlanabilirmiyim ? Çünkü işverenim ne süt iznimi kullanmama izin veriyor , ne akşam erken çıkmama izin veriyor. Yoğunluk olduğu için göndermiyor , işverenim ayrica resmi evraklarda 1.300 net maaş gösterip 700 tlsini elden veriyor , işe basladiğim gunden beri de hiçbir sekilde maas bordlarina imza attirmiyor, sabah 8 akşam 8 çalistiğimiz halde hiçbir şekilde mesai ucretleri yatmiyor.

Merhaba,
Benim de sorum olacak 32 haftalıkken analık iznine çıkmayı ve geri dönmeden işten çıkarılmayı planlıyorum çünkü bebeğime bakacak kimse yok, işverenim sorun çıkaracak insanlar değiller hatta taminatımı da öderler. 16 haftalık analık parası işe başlayınca ödenir deniyo ben hem analık paramı hem işsizlik maaşımı alabilir miyim? Son 3 yıl içinde 600 gün fazlasıyla doluyor. Eşimin maaşıyla geçinmemiz çok zor o nedenle bizim için çok önemli bir konu yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba,
Benim de sorum olacak 32 haftalıkken analık iznine çıkmayı ve geri dönmeden işten çıkarılmayı planlıyorum çünkü bebeğime bakacak kimse yok, işverenim sorun çıkaracak insanlar değiller hatta taminatımı da öderler. 16 haftalık analık parası işe başlayınca ödenir deniyo ben hem analık paramı hem işsizlik maaşımı alabilir miyim? Son 3 yıl içinde 600 gün fazlasıyla doluyor. Eşimin maaşıyla geçinmemiz çok zor o nedenle bizim için çok önemli bir konu yardımcı olursanız sevinirim.

Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz işsizlik maaşını. Son 3 yıl içinde en az 600 gün priminiz varsa, doğumdan önce son 120 gün prim kesintisiz ödendiyse ve işveren tarafından işten çıkartılırsanız işsizlik maaşı bağlanır.

6 yıldır aynı kurumda çalışıyorum
Doğum iznine çıktıktan sonra işe başlamadan kurum ile görüşüp işten ayrılsam işsizlik maaşı alabilirmiyim.Son 4 ay doğum raporu olduğu için merak ettim