Doğum Sonrası Ücretsiz İzin Kullanımı Hakkında

özel bir şirkette çalışmaktayım. Doğumdan sonra ücretsiz izin talep ettim ve bana 3 ay verebileceklerini söylediler.
Bende ihtiyacımdan dolayı kabul ettim. 15 gün sonra iş başı yapmam gerekiyor benim 1 hafta veya 1 ay çalışıp tekrar kalan 3 ayımı isteme hakkım varmı? yada işe başlamadan tekrar dilekçe verirsem kabul etmemeleri gibi bir hakları var mı ? Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Ynt: Doğum Sonrası Ücretsiz İzin Kullanımı Hakkında

merhabalar

sn.capri_corn 4857 sayılı iş kanunun 74.maddesi işçinin istemesi halinde 6 aya kadar ücretsiz izin verilir diyor.yani kanunen sizin 3 ay daha ücretsiz izin talep hakkınız var.

Sayın İlgili ;
Kadın işçilerin hamileliği ve doğum yapmaları halinde dikkate alınması gereken esaslar 4857 sayılı İş Kanunu 74. madde ile belirlenmektedir.

Bu kapsamda; kadın işçinin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin hakkı bulunmakta, bu süre boyunca Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası hükümleri uyarınca geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Bu sürenin bitiminde yazılı olarak istekte bulunan kadın işçiye, 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilmektedir.

Bu izin, yasa ile hüküm altına alınmış bir hak durumundadır. Bu nedenle, kadın işçinin 16 haftalık doğum izni bitiminde yazılı olarak talep etmesi halinde kendisine 6 aya kadar ücretsiz izin verilmesi zorunludur.

Şule KÖKÇÜ

cevaplarınız için teşekkürler...
son bir sorum daha var iş yerim bana; adama ihtiyacım var izin veremeyiz diye bilir mi ?

capri_corn ' Alıntı:
cevaplarınız için teşekkürler...
son bir sorum daha var iş yerim bana; adama ihtiyacım var izin veremeyiz diye bilir mi ?

Merhaba,

Ücretsiz izin hakkınız sizin için yasal, işverenin kullandırmaması yasal değildir.

İşverenin pesonel ihtiyacı varsa, sizin bulunduğunuz birime siz gelene kadar geçici personel (Belirli Süreli) istihdam edebilir. Siz geldiğinizde de alınan personeli diğer departmanlarda, değerlendirilecek münhal kadro varsa değerlendirilir, yoksa çıkışı verilebilir. Zaten sizin yerinize alınan personel, işe girerken nasıl ve ne şartlarda alındığının bilgisi verilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak siz, ücretsiz izin hakkınızı kullanabilirsiniz.

Kolaygelsin.