Dövizli Sig.Poliçelerinde Değerleme ve Kur Farkı

bilge.deniz

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar,
Sigorta poliçelerim dövizli. Dövizli çalıştığım bu sigorta şirketinin carisini de yıl sonunda değerlemeye tabi tutacağım değil mi?
Ödemelerimse taksitler halinde ve döviz ödüyorum yine. Peki ödemeler sonunda bir kur farkı oluşacak. Normalde diğer dövizli çalıştığımız firmalarda faturalaşma yoluyla kur farkını kapatıyorduk. Ama sigorta şirketine fat.kesmek ya da onların bize fat.kesmesi gibi bir durum olamaz sanıyorum.
Bir de dikkatimi çeken şudur. Ana poliçeye istinaden daha sonra farklı tarihlerde artı veya eksi zeyilleri geliyor ya. firma bu poliçelerde de ana poliçenin kurunu kullanarak tl rakamını ayrıca belirtmiş. Bende bu kurları dikkate alarak zeyilleri muhasebeleştirdim.
Aynı şekilde ödeme dekontlarımı işlerken bu poliçe kurundan carisini işleyip aradaki farkı direkt kur farkına mı atmalıyım sizce?

Ynt: Dövizli Sig.Poliçelerinde Değerleme ve Kur Farkı

Direkt olarak kur farkına atın.

Kur farkı dövize endeksli borcun (veya alacağın) doğduğu tarih ile ödemenin (veya tahsilatın) yapıldığı tarih arasındaki döviz kurlarındaki farklardan dolayı ortaya çıkar. Örneğin 10.000 USD tutarında fatura kesildiğini farz edersek
10000$*2 TL.=20000 TL. Ödeme yapıldığında 10000$*2,5 = 25000 TL. Aradaki 5000 TL.fark kur farkıdır. Buradaki kur farkı satıcının lehine olduğundan faturayı satıcı kesecektir. KDV ise iç yüzde ile hesaplanacaktır.(4.237,29+KDV).... Muhasebe kayıtları ise yapılan işlemin durumuna göre değişir kur farkı bazen maliyet hesaplarına bazen de direkt gelir/gider hesaplarına verilir. Genel anlamı ile kur farkları 646 ve 656 hesapta takip edilir.

Sigorta poliçelerinde KDV olmadığı için. Bunlardan doğan kur farklarında da kdv yoktur. Doğrudan dekontla (karşı tarafla mutabık kalarak tabi) hesaba borç /alacak kaydı yapılır.