E-defter Başvuru 2015

NİSANK

Katkı Sunan Üye
merhaba,

2014 brüt satışmız sebebiyle 2015 yılında e-fatura uygulamasına geçişimiz zorunlu oldu.
başvuru ne zaman yapılmalı? 01 ocak itibariyle e-fatura düzenleyecek ve alacak şekilde hazırlıkları tamamlamalı mıyız?

teşekkürler

yürürlükteki kanuna göre 2011 yılı brüt satışlara göre e fatura kullanma mecburiyeti var.
Meclisteki yeni kanun taslağına göre'de 2013 yılı brüt satışlar baz alınacak.Tahmini 10.000 tl
Bu kanunda 2015 de yasalaşır sa Hep beraber 2016 da e faturaya geçeriz.
Dolayısıyla 2015 için bir zorunluluk yok.

referans olarak elimde bulunması için kanun taslağının maddesi veya taslağa ulaşabilceğim bir kaynak paylaşabilir misiniz?
şuan çok mutlu oldum :)

teşekkürler,

Sayın Mesleştaşım,
Konu ile ilgili taslağa ulaşamadım.Diğer meslektaşlarımdan vede forum müdavimiz Sayın Ferhat beyin 16.12.2014 tarihindeki paylaşımına istinaden yazdım.
Bu yazıyı kopyalarsam kendisine ayıp olur.Forum içerisinde bulabilirsiniz.
2011 yılındaki brüt satışlara göre 2013 yılında e faturaya geçen geçti.
Bu e faturaya geçenler 2014 yılında e deftere geçmek zorundaydılar zaten onlarda geçti.
Benim gibi kıl payı satışlardan kurtaran veya Migros, Tansaş,CArrefor gibi marketlerin fişlerini yevmiyeye işlemeyip sisteme geçmekten kurtaranlar için kaçış 2015 de son buluyor.
Eğer limit 10 milyon tl olursa li ortada taslak var sa bu olacağı anlamına gelir.
Şimdiden kullandığımız muhasebe programlarını e fatura sistemine uygun hale getirmek.
2015 yılı içerisinde eğitimlere vede kurslara katılmakta fayda var.

e defter için ayrı bir bilgi gerekmiyor. Sadece geri dönüşü yok. Bir kere kayıt yaptınmı eskisi gibi silip değiştirmek yok.

Sayın Güroy,

Mali idare bir defter yazım tekniğine karışmıyodu ona da karıştı. Yevmiye defteri kayıt tekniği tamamen farklı bir hal aldı, artık neredeyse "Basit Madde" dışında madde şekli kalmadı. Bir diğeri yanlış yazarsanız düzeltebilirsiniz ancak programlara loglama zorunluluğu geldi, düzeltme yapılamaması ise onay aldıktan sonra ancak. Ve bu bilgilerin hiçbiri tebliğlerde yazmıyor. Detaylar sanki mükellef yada meslek mensupları onlarmış gibi program evleri ile konuşulup paylaşılıyor.

Onay alınana kadar elbette düzeltme yapabilirsiniz. Ancak şunu da dikkatten kaçırmamak lazım. Artık her işlem için zaman damgası var. Yani bu ne demek. VUK kayıt esasına uymak zorundasın demek . Diyelim ki 15 ocak tarihli bir kaydı VUK müsade ettiği süreler içersinde
". Defterlerin Kayıt Zamanı:
- İşlemlerin ticari defterlere 10 gün içinde kaydedilmesi gerekir.
- Kayıtlarını devamlı olarak muhasebe fişleri, primanota ve bordro gibi yetkili amirlerin imza ve parafını taşıyan, yazılmış evraklara dayanarak yürüten kuruluşlarda, işlemlerin bunlara işlenmesi, deftere işlenmesi hükmündedir. Ancak işlemlerin esas defterlere aktarılması 45 günü aşmamalıdır.
- Serbest meslek kazanç defterine ise işlemler günü gününe kaydedilir. Halen günü gününe tutulması zorunlu bulunan tek ticari defter serbest meslek kazanç defteridir"
Yapman gerekir. Bu süreyi aşarsan Maliye isterse bunu saptayabilir. usulsuzluk cezası da tahakkuk ettirebilir.

Sayın Güroy,

Zaman damgası kayıtlar için değil defter onayları için kullanılıyor ( son onay günününde eğer onay almakta sorun çıkarsa zaman damgası doğru sürede onay için müracaat ettiğinizi belgeliyor) , ayrıca kullanmak zorunda da değilsiniz. En azından şimdilik böyle.

Kevork bey;

Yaptığınız tüm kayıtların ne zaman yapıldığını sistem üzerinden görebiliyor. Ben de zaten şu anda geç kayıtlara hemen ceza yazar demiyorum. Ancak Maliye isterse tespit eder diyorum.
Basit madde konusunda haklısınız. Bazı istisnalar dışında örneğin her bir belge için bir madde yapılması gerekiyor. Belge cinsi belirtiliyor, kaydı yapan ve kayıt zamanı işleniyor.

E Defter kullanan veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımızdan bilgilerini burada paylaşmalarını istiyoruz. Alış faturaları, satış faturaları, bordro tahakkuku, banka hareketleri, dekontlar, vs. gibi işlemlerin formatları nasıl olacak, bunları kaydederken özel bir durum var mı?

E Defter kullanan veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımızdan bilgilerini burada paylaşmalarını istiyoruz. Alış faturaları, satış faturaları, bordro tahakkuku, banka hareketleri, dekontlar, vs. gibi işlemlerin formatları nasıl olacak, bunları kaydederken özel bir durum var mı?

Bu başlıkta bazı konuları yazdım. Uzun zamandır konu hakkında da çalışıyorum. Halen uygulama içinde olan hem sistemini geliştirdiğim hem programların gelişimine katkıda bulunuyorum. Fırsat buldukça bilgi aktarmaya gayret ederim.

Sayın Güroy,

Sistem online çalışmıyor zaten böyle bir zorunluluk da yok. Bir fatura portalını beceremediler online bugün için mümkün değil o da ayrı. Programlar tekniği ise farklı, aslında onay aldım diyen programları da kullanmanıza esasen gerek de yok. ( bu detaylı bir konu ). Entegratör veya bulut sistemleri de hiç gerekmiyor. Mali idare tüm defterlerin özel kurallar içeren dosya isimleri hiyerarşik bir düzenle önce "İŞLETMENİZDE" saklanmasını istiyor. Sistem asla bilgini,n maliye tarafına yüklenmesi yada gönderilmesi şeklinde de çalışmıyor. Kayıtlar tamamen işletmede kalıyor. Zaten resmi defterlerimizi de böyle saklamıyormuyuz.

Varsa sorularınızı cevaplandırmaya çalışayım, ancak inanın bazı işlem ve olayları daha mali idare de bilmiyor. Ama yevmiye defteri yazma alışkanlığımız tamamen değişecek bunu şimdiden bilmekte fayda var. "Her evrak tek madde." Şimdiden alışın.

Bugün için mümkün olmadığını biliyorum. Ben zaten E fatura ve E defter uygulaması yapıyorum. Gib üzerinden kestiğiniz faturaları görüntülemeniz mümkün değil. Ayrıca saklama hizmeti ileriye dönük.
Ben de her evrak tek madde dedim zaten.
Her halde siz benim yazdıkalrımı okumadan itiraz olsun diye cevap yazıyorsunuz.

Bugün için mümkün olmadığını biliyorum. Ben zaten E fatura ve E defter uygulaması yapıyorum. Gib üzerinden kestiğiniz faturaları görüntülemeniz mümkün değil. Ayrıca saklama hizmeti ileriye dönük.
Ben de her evrak tek madde dedim zaten.
Her halde siz benim yazdıkalrımı okumadan itiraz olsun diye cevap yazıyorsunuz.

Sayın Güroy,

Tabiki hayır. Tek madde konusuna itiraz etmedim bunu başka bir başlık altında daha önce de yazmıştım. Zaman damgası konusuna itiraz etmiştim. Diğeri de tespit konusuydu, yazdıklarım bu anlamı ifade ediyordu.

Siz yazdıklarımı okuyormusunuz ?

Tabiki okuyorum. E fatura entegretör ve e defter zaman damgası konusunda verdiğiniz bilgiler doğru değil. Bu beni etkilemez ama bu konuda bazı arkadaşlarımızın yanılgıya düşme ihtimali var.

E fatura gib portalı üzerinden kesilebiliyor. Ancak bu faturalar geri dönüp görüntülenemiyor. Saklama digital olacak elbette siz saklayacaksınız. Entegretör firmalar bu konuda e arşiv hizmeti veriyor. Bilindiği gibi defter saklama süresi 10 yıldır. Bir firmanın digital olarak 10 yıl bunu sağlıklı saklamak zorunluğu biraz risklidir. Ayrıca zaman damgasının da görüntülenmesi lazım.

Aslında gerek elle tutulan gerek bilgisayar ortamında (kağıt) tutulan olsun yapılan hiç bir kaydı silememeli/üzerinde (geçmişe dönük) değişiklik yapılmaması gerekmektedir. Eğer hata var ise hatanın tesbit edildiği tarihte düzeltme kaydı işlenmelidir. Ancak geçmişe dönük düzeltmeleri kolayımıza gittiğinden ve tesbiti yapılması imkasıza yakın olduğundan yapmayan yoktur. E-defter ile olması gereken (VUK) yapılacaktır. Buda daha çok mükelleflerin daha disiplinli olmasını gerektirecektir.

Aslında gerek elle tutulan gerek bilgisayar ortamında (kağıt) tutulan olsun yapılan hiç bir kaydı silememeli/üzerinde (geçmişe dönük) değişiklik yapılmaması gerekmektedir. Eğer hata var ise hatanın tesbit edildiği tarihte düzeltme kaydı işlenmelidir. Ancak geçmişe dönük düzeltmeleri kolayımıza gittiğinden ve tesbiti yapılması imkasıza yakın olduğundan yapmayan yoktur. E-defter ile olması gereken (VUK) yapılacaktır. Buda daha çok mükelleflerin daha disiplinli olmasını gerektirecektir.

Katılıyorum.
Bu bir başlangıçtır. Sistem oturduktan sonra Mali İdare istediği firmanın defterine online olarak girip istediği bilgileri indirecektir. Şu anda online olmadığı olgusu, çok yakında olmayacak demek de değildir.

Sayın Güroy,

• Mali idare bir defter yazım tekniğine karışmıyodu ona da karıştı. Yevmiye defteri kayıt tekniği tamamen farklı bir hal aldı, artık neredeyse "Basit Madde" dışında madde şekli kalmadı. Bir diğeri yanlış yazarsanız düzeltebilirsiniz ancak programlara loglama zorunluluğu geldi, düzeltme yapılamaması ise onay aldıktan sonra ancak. Ve bu bilgilerin hiçbiri tebliğlerde yazmıyor. Detaylar sanki mükellef yada meslek mensupları onlarmış gibi program evleri ile konuşulup paylaşılıyor.

• Zaman damgası kayıtlar için değil defter onayları için kullanılıyor ( son onay günününde eğer onay almakta sorun çıkarsa zaman damgası doğru sürede onay için müracaat ettiğinizi belgeliyor) , ayrıca kullanmak zorunda da değilsiniz. En azından şimdilik böyle.

Ben bu bilgileri yazdım burada da e-fatura ile ilgili bir bilgi de vermedim. Verdiğim bilgiler de son derece doğru, ancak yanlış bilgiler varsa düzeltin lütfen.

Sayın Güroy,

• Mali idare bir defter yazım tekniğine karışmıyodu ona da karıştı. Yevmiye defteri kayıt tekniği tamamen farklı bir hal aldı, artık neredeyse "Basit Madde" dışında madde şekli kalmadı. Bir diğeri yanlış yazarsanız düzeltebilirsiniz ancak programlara loglama zorunluluğu geldi, düzeltme yapılamaması ise onay aldıktan sonra ancak. Ve bu bilgilerin hiçbiri tebliğlerde yazmıyor. Detaylar sanki mükellef yada meslek mensupları onlarmış gibi program evleri ile konuşulup paylaşılıyor.

• Zaman damgası kayıtlar için değil defter onayları için kullanılıyor ( son onay günününde eğer onay almakta sorun çıkarsa zaman damgası doğru sürede onay için müracaat ettiğinizi belgeliyor) , ayrıca kullanmak zorunda da değilsiniz. En azından şimdilik böyle.

Ben bu bilgileri yazdım burada da e-fatura ile ilgili bir bilgi de vermedim. Verdiğim bilgiler de son derece doğru, ancak yanlış bilgiler varsa düzeltin lütfen.

Hep yaptığınız gibi sonunda benim dediklerime geliyorsunuz ama bunu sanki sizin söyledikleriniz doğru imiş gibi yapıyorsunuz. Ben herhangi bir yorum yapmayacağım. Forumdaşlar kendileri gereken izlenimi edinmişlerdir.