Egitmen Kira Bedeli

gulcan

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Belediyelere egitim destegi veren bir firma, emekli sandığına bağlı bir ögretmenin yaz döneminde egitim vermesi için anlaşıyor fakat muhasebeleştirme ve bodrolama hakkında kafamıza takılan konular var.
1-Ögretmen emekli sandığına bağlı olduğu için sigortalanamıyor ne yapılmalı
Bu durumda gider pusulası ile işlem yapmayı düşündüm doğrumudur.2 aylık bir dönem olacak
2- Gider pusulası ile işlem yapılınca acaba ögretmenin maaşına yansıtılması gereken bir durummudur.Ek gelir olarak ,fakat işlemi milli egitim aracılığıyla yapmayacağımızı düşündüğümüzde sadece gider pusulası kesmek dahamı mantıklıdır.
3- Gider pusulası hangi oranda olacak hizmet alımlarında %10 diye biliyorum fakat Belediye %15 dir der.
Daha önce bu tür bir işlem yapmış olan var ise yardımcı olursa çok memnun olurum

Ynt: Egitmen Kira Bedeli

gider pusulasını bu durum için kullanamazsınız. ücretli olarak bordroda yer alması gerekiyor.
kendisinin emekli sandığında bulunması 4/a sigortalılığına engel değil. yalnız dikkat edilmesi gereken
konu milli eğitim bakanlığının izni var mı acaba?

Kemal Bey

Yanıtınız için teşekkür ederim. Vergi dairesinin görüşüde bu yönde oldu fakat sigortalı yapmayacaksınız sadece bodro yapıp gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi göstereceksiniz der

Muhatap olacağınız kurumların içinde vergi dairesinden başka SGK da var. 5510 sayılı kanun sigortalı olacakları saymış. şimdi vergi dairesi öyle dedi diye kanuna muhalif iş yapmak doğru mudur?

Birden fazla sigortalılık mümkün değildir. 4c li olduğu için sizin 4a yapmanıza gerek yok. Ücretli olarak bordro düzenleyeceksiniz % 15 gelir vergisi ve damga keseceksiniz. Sizdeki kazançları toplamı %20 lik dilime geçmediği sürece % 15 kesinti olacak. Diğer kazançları sizi ilgilendirmiyor (eskiden kümülatif vermi matrahı beyanı istenirdi artık gerek yok). MEB'teki kazançları % 20 dilime geçiyorsa vatandaş sizden elde ettiği kazançları kendisi ayrıca beyan etmesi gerekiyor sizlik bir durum yok yani.