Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

Bu sınavı y.s nın hazırlamadıgı kesin ancak nedense nekagıt nere sure yetti. Birde ben geray sonunda KDV tahakuku yaptım sorun olurmu acaba sizce

Ynt: evet arkadaşlar sınav bitti. yorumlara başlayalım

Yaklasik 30 kayitta 2 yanlisim var.ama telastan amortisman kaydini atladim.kar tutmadi tabi.kdv tutuyor.kapanislarin yarisinda kaldim.gelir tablosu var.bilanco yok.hoca tek dersim.hoca insafli ise mali musavir olurum

Cevaplara nereden baktınız arkadaşlar?

bu sınavın y.s. nin hazırlamadığı belli olmuş. birde sanki çok hesapsızca acele hazırlanmış gibi ne yevmiye sayfası n tler yetti. birde bir soruda 103 hesabının kullanılacağı bir soru vardı ve ben dönem sonunda bunu özün önceliğine göre 321 borç senetlerine attım ama çevremdeki kimse atmamış benmi yanlış attım. Ama bugüne kadar öğrendiğim ve pratikte büroda yıl sonlarında böyle yapıyoruz biz.

gencay07 ' Alıntı:
bu sınavın y.s. nin hazırlamadığı belli olmuş. birde sanki çok hesapsızca acele hazırlanmış gibi ne yevmiye sayfası n tler yetti. birde bir soruda 103 hesabının kullanılacağı bir soru vardı ve ben dönem sonunda bunu özün önceliğine göre 321 borç senetlerine attım ama çevremdeki kimse atmamış benmi yanlış attım. Ama bugüne kadar öğrendiğim ve pratikte büroda yıl sonlarında böyle yapıyoruz biz.

Kardeşim, haklısın. Verilen çekler Hs.Pasif karakterli olduğu için yıl sonu bilançosunda aktifi zayıflatır. O yüzden yıl sonuda 321 veya 329 a alınır. Pratikte bu böyledir. Ben de 2 sınavda hep bu şekilde yaptım ama bu sınav öncesi geçmiş yıl sorularını incelediğim de hep bilançoda bırakılmış. Senin yaptığını da kimse hata olarak değerlendirmez.

Tahvil sorusunda faiz tahakkukunu 15.000 mi yaptınız, 40.000 mi?

sedateroglu ' Alıntı:
Tahvil sorusunda faiz tahakkukunu 15.000 mi yaptınız, 40.000 mi?
ben o soruyu dikkatli okumamaktan yanlış yaptım. daha sonra sınavdan sonra 15 bine yakın bir rakam çıkarttım ama doğrumu yanlış mı bilmiyorum.

Ynt: Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

öncelikle herkese geçmiş olsun arkadaşlar sizce finansal muhasebede nasıl bi puanlama olur bu benim tek dersim ve son hakkımdı yevmiyelerde 1-2 hesaplama hatam var hesap planları dehanın cevaplarına göre hemen hemen doğru kapanış kayıtlarını süre azaldığından biraz karıştırdım ve yetiştiremedim acaba geçer not alabilirmiyim bu durumda he bide kebir kayıtlarını karışıkta olsa çoğunlukla yaptım toplamlarını aldım

Şu doğru cevapları yazsanızda bizde karşılaştırsak.

Herkese geçmiş olsun arkadaşlar...Umarım herkes için güzel bir sınav olmuştur..Ama birde verdikleri kağıt yetseydi çok daha güzel olcaktı...Kapanış kayıtlarını sözel sorular için hazırlnamış olan boş sayfaya yapmak zorunda kaldım..Umarım emeğimizin karşılığını alır ve Allahın izniyle bu dersten geçeriz.

muhasebe sınavı kolaydı herkese geçmiş olsun..yalnız şu tahvil faizi nasıl hesaplanmış onu anlayamadım :-\ 45000 tl 'yi nasıl bulmuşlar ???

Ynt: Evet arkadaÅ?lar sınav bitti. Yorumlara baÅ?layalım

arkadaşlar herkese geçmiş olsun. 8urada bilgilerini yorumlarını paylaşan tüm arkadaşlara çokkk tşk ederim.
(1000*20*9 ay): 1200=150*300 adet=45000

ama 36 ay vadeli diyor, %20 faiz oranı senelik mi oluyor ben 3 senelik olarak düşündüğümden bulamadım :-\

Ynt: Evet arkadaÅ?lar sınav bitti. Yorumlara baÅ?layalım

deha cevaplar
2) 153 80000
191 14400
100 14400
321 40000
320 40000
153 1000
191 180
121 1180
3) 264 15000
191 2700
100 17700
4)

merhaba, herkese geçmiş olsunnn.. umarım ii notlar alırız inşş...

merhaba arkadaşlar
muhasebe dersinin yeni komisyon hocasının ismi nedir acaba
bu konda bilginiz var mı?

Acaba puanlama şu şekildemi olur

10 puan bilanço
5 puan g.tablosu
15 puan t ler
70 puan yevmiye kayıtları

Dehanın cevaplarına göre 6 yevmiye maddesinde hatam var.Kapanış kayıtlarını yaptım.T ler çok düzgün sıralı ve kapatılmış.G.tablom var, bilançom yok

Toplam 34 yevmiye maddesi : 70/34: 2 puan desek
28 doğrum*2=56 puan

T'ler 15 puan
10 puanda ordan verse

G.tablosu 5 puan

3 puanda ordan attım cebe desem

Dostlar oratalama sorunum var 65 almam gerek.70 puan verirmi bu şekliyle acaba?

bence dehanın bazı cevaplarında eksiklik ve yanlışlıklar var :
264.. özel maliyetler buna amortisman ayrılmalı 5 yıl üzerinden (15.000/3=5.000)
tahvil sorusunda 5.000 tl yi faiz tahakuku yapmış ama soruda 305.000 e alınmış diyor maliyeti üzerinden hesaba atılmalı faiz hesaplaması : (1.000x36x20/1200)*300=180.000 tl faiz
aylık 180.000/36 =5.000 tl
2010 yılı faiz geliri :5.000 x 9 ay =45.000
şüpheli alacağın tahsili; 2009 yılında karşılık ayrılan şüpheli alacak 2010 yılında tahsili yapılıyor tüm örenklerde bu hesap 671 neden 644 yapmış anlamadım

Özel maliyet yapılan binanın kiralık olduğu belirtilmişti. Ama kira müddeti belirtilmediği için oranı %20 diyemeyiz. Amortisman ayırmak ihtiyari bir durumdur. Soruda da bize özel maliyetlere amortisman ayırın demiyordu. 644 olayına gelince de, sözkonusu şüpheli alacak, bilançoda 128-129 olarak gelmeseydi, biz daha önce tahsil olamayacağı kanaatine varıp geçmiş dönemlerde 689 ile kapatsaydık ancak o zaman tahsilinde sizin dediğiniz gibi 671 no'lu hesap çalışırdı.

kira müddeti belirtilmediği zaman 5 yıl içinde itfa edilir diyor. islam çankaya da da benzer örenkler vardı önceki dönem gider yazdınız bu yıl ise tahsil ettiniz her halikarda elde edilen gelir önceki döneme ait olduğundan 671 olmalı şirket zaten kar çıkıyordu amortimanla karını azlatmış olduk :)