Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

Ynt: Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

Yakıt sorusuna son noktayı koyuyorum. Problem neydi ilk kaydın stık mu gider mi olduğu.

Soru metnini şimdi tekrar okudum metin derki "Dönem içinde alınan yakıtın yarısının kullanılmadığı
anlaşılmıştır. Bu ne demek gidere alındığı halde yarısının kullanılmadığı, eğer stokta olsaydı ne dememiz gerekirdi ..............yarısının kullanıldığı anlaşılmıştır. dolayısyla kullanılan kısmı gidere atardık.

Yeterince açık mı?

aydinay ' Alıntı:
Yakıt sorusuna son noktayı koyuyorum. Problem neydi ilk kaydın stık mu gider mi olduğu.

Soru metnini şimdi tekrar okudum metin derki "Dönem içinde alınan yakıtın yarısının kullanılmadığı
anlaşılmıştır. Bu ne demek gidere alındığı halde yarısının kullanılmadığı, eğer stokta olsaydı ne dememiz gerekirdi ..............yarısının kullanıldığı anlaşılmıştır. dolayısyla kullanılan kısmı gidere atardık.

Yeterince açık mı?

İkiside aynı şey. yakıtın yarısını kullanmadığı için yarısını gidere at demek.. birkaç ay kullanmak üzere aldığın yakıtı ilk etapta gidere atamazsınki.

aydinay ' Alıntı:

Yeterince açık mı?

bu dediğin dönem sonu için. birde dönem içi işlemlerdeki soruda da aynen şunu diyor. bir kaç aylık ihtiyacını karşılamak için yakıt almıştır. ben bu sorudan o ay için ne kadarlık kısmını gidere almak gerektiğini bilemiyeceğimizi düşünüyorum. o yüzden bence dönem içinde 180 dönem sonunda 180 den 770 ye gitmesi gerekiyor.

bencede yakıt sorusunda dönem içinde 180 dönem sonunda 770 den 180 e virman olması gerekir.Çünkü daha önce çıkmış sorularada baktım o sorularda açıkça hemen giderleştirilmiştir diye belirtmiş ama burada birkaç aylık ihtiyacı için demiş ve giderleştirildiğinden bahsetmemiş ayrıca 770 gider hesabının düzeltme haricinde alacak tarafa kaydedilmesi çok doğru gibi gelmiyor bana

Yaw arkadaşlar, teferruatlara niye bu kadar takılıyorsunuz ki. Örnek olay bir monografi ve kağıt ortamında yapıyoruz. Yıl içinde 180 e atanda, 770 e atmış olanın da yıl sonu kayıtlarında kebir kalanları aynı değil mi? Atıyorum ben yıl içinde yevmiye kayıtlarında bir hata yaptım ve bunu sonradan farkettim. Denetim dersinde bize öğretilen gibi ters kayıtla düzelttim. Yanlış mı olur?. Elbette hayır. Sınav kağıdında puanlama sisteminin belirtilmemesini ben iyi niyet olarak yorumluyorum ve başarı oranının %80 in altına düşmeyeceğini tahmin ediyorum.

1.Alıştan iade edilen malın nakliyesi kaydını 153 borç çalıştıran arkadaşlar;
Sizce her satıcıya iade edilen malın nakliyesi 153 hesaba mı yazılır.Yoksa iade ettiğimiz malı, alırken nakliyesine katlandığınız ve maliyetin içine attığımız malları mı iade ederken bunu yaparız. Bizim sınav sorumuzda iade edilen malın maliyeti içinde nakliye var mı ki? Eğer 2.Ocaktaki alınan mal iade olsaydı tamam ama sadece maliyeti verilen içinde nakliye gideri var mı yok mu bilmediğimiz malı iade etmişiz.Bu durumda 153 B yapmak doğrumudur. Yoksa bu tür sorularda önceki mal alışlarına bakıp maliyetinin içinde nakliye var mı ona bakmak eğer yoksa sorunun nakliye gideri kısmında alırken katlandığı gibi bir ibare varsa bu şekilde yapmak daha doğru değil mi?

şimdi oldu. ben de örnek soru arıyordum. O zaman doğrusu 760 olmalı. ama 2 ay sonra sonuçlar açıklandığında 153. hesap çıkarsa cevap şaşırmam ;D

arkadaşlar bende size satıştan iade sorusundaki kendi mantığımı anlatayım şimdi satıştan iade aldığımız için 760 olması saçma ama 612 hesabı gayet mantıklı çünkü hem sevk giderini göstermiş hemde satıştan iade olan kısmı bir indirim kaleminde gösterip iadeyi satışlardan düşmüş ve net satışlara en doğru şekilde ulaşmış oluyoruz bence en mantıklısı bu görüşlerinizi bekliyorum

arkadaşlar bizler dönem sonunda işlemlerin nasıl olacağını bilmiyoruz.Yani ileriiyi görmüyoruz.Görmediğimiz halde bir kaç aylığına alınmış olan bir yakıtın yarısının kullanılmış olacağını nasıl tespit edeceğiz.Yani yakıtın alındığı gün ile dönem sonu arasında 3 4 ay var.dolayısıyla alınan yakıt 180 e alını, dönem sonunda sayım yapılınca kullanılıp kullanılmadığını tesipt edersin.Soru da yarısı kullanılmamıştır diyorsa demekki yarısı kullanım olmuş ve gider yazılması gerekmektedir.benim kaantime göre dönem içi 180 B 100 Kasa A,Dönem sonunda ise 770 B 180 A olmalıdır.

erkan212 ' Alıntı:
sedateroglu ' Alıntı:
Satıştan iadenin nakliyesi ile ilgili 2009/1 döneminde benzer soru sorulmuş. (bkz.13 soru) ve iade nakliye bedeli 760 numaralı hesapta muhasebeleştirilmiş.

http://www.tesmer.org.tr/sorular/data/smmm/2009/1/01/smmm_2009_1_01.pdf
Ben mi soruyu yanlış okuyorum bu satıştan iade sorusu. Bizim sorumuz alıştan iade değil mi?

Bizim sorumuz da bunun gibi satıştan iade nakliyesi idi.

merkose ' Alıntı:
arkadaşlar bizler dönem sonunda işlemlerin nasıl olacağını bilmiyoruz.Yani ileriiyi görmüyoruz.Görmediğimiz halde bir kaç aylığına alınmış olan bir yakıtın yarısının kullanılmış olacağını nasıl tespit edeceğiz.Yani yakıtın alındığı gün ile dönem sonu arasında 3 4 ay var.dolayısıyla alınan yakıt 180 e alını, dönem sonunda sayım yapılınca kullanılıp kullanılmadığını tesipt edersin.Soru da yarısı kullanılmamıştır diyorsa demekki yarısı kullanım olmuş ve gider yazılması gerekmektedir.benim kaantime göre dönem içi 180 B 100 Kasa A,Dönem sonunda ise 770 B 180 A olmalıdır.

aydınay abimizin belirttiği gibi envanter işlemlerinde dönem içinde alınan yakıtların yarısının kullanılmadığı anlaşılmıştır diyor. Yani sen kullanmış gibi hepsini gidere attın, kullanmadığın kısmı 180 al demek istiyor :) Bugüne kadar sorulmuş bütün kırtasite malzemeleri sorularını inceleyebilirsiniz.

bir kaç aylık ihtiyacı karşılamak için dediğinde o masrafı gidere atıyosan o zaman gelecek aylara ait giderler hesabı niye var? gelecek aylar dediği illa 31.12 den sonrasınımı anlamak gerekiyor.

neyse herkesin yorumu farklı. yorumlar farklıda olsa inşallah herkesin sonucu aynı olur ve geçeriz.

Burada bahsedilen bir kaç ay ifadesi aslında yakıtın yıl sonuna kadar kullanılacağının tahmin edilmesidir.

arkadaşlar bu yakıt giderinde bence bi sorun yok yani her iki şekilde de değişen bişey yok nasıl yorumlarsan aynen sattığımız malın nakliye giderini 612 yada 760 a attığımız gibi bunda da önemli olan kullandığımız hesaplardır 770 ve 180 i kullananların kayıtları doğrudur bu hesaplar dışında hesaplara kayıt yapan varsa o zaman yanlış olur, sonuçta soruda alınan yakıt giderleştirilmiştir demiyor gelecek aylarda kullanılmak için alınmıştır diyor, buna karşılık dönem sonunda yarısı kullanılmamıştır diyor yani her ikisini ayrı ayrı değerlendirirsek zaten çelişiyor birbiriyle o yüzden kullanılan hesap ister 180 olsun ister 770 doğru kabul edilmelidir çünkü soru açık değil

aydinay ' Alıntı:
Burada bahsedilen bir kaç ay ifadesi aslında yakıtın yıl sonuna kadar kullanılacağının tahmin edilmesidir.

tamam öyle tahmin edilse bile ekim ayında ekim-kasım ve aralık ayları için yapılan gideri 770 e mi atarsın 180 e mi? Olması gereken Ekim ayı için 770 diğer aylar için 180 Fakat o soruda sadece ekim ayı için ne kadarını kullandığını bilemediğimiz için hepsinin 180 e atılması gerektiğini düşünüyorum.

Abi zaten bir kaç aylık ikilemesi ile bize envanter kayıtlarında sana 180 numaralı hesabı soracağım diyor. Envanter işlemlerindeki amaç bilançoya ulaşmaktır. Envanter kayıtlarında bir bilanço hesabı devreye girecek demektir. Envanter işlemlerinde yarısının kullanıldığı deseydi o zaman ben gelecek aylara ait gider hesabına attığım tutarın yarısını giderleştirecektim. Ama tam tersini diyor yakıtların yarısının KULLANILMADIĞI tespit edilmiştir diyor. Aman yaw. Neyse ne.

Boşverin ama burda şöyle birşey var ya kelime oyunuyla soruyu zorlaştırmak yada her iki türlü anlayıp yazanları doğru kabul etmek. Bence ikincisi.

yusuf sürmen nin kitabında yakıt sorusuna benzer dönem içi 770 borçlu 100 alacaklı , dönem sonu 180 borçlu 770 alacaklı olarak çözülmüş.........tahvil sorusu ise 112 borçlu 305 bankalar 305 alacaklı.....mağaza kiralama sorusu 760 1000 , 180 8000 ,280 15000 borçlu ..