Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

Ynt: Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

Aynen senin yaptığın gibi brüt ücreti 30.000 Tl üzerinden hesaplayacağız. Ercan Beyazıtlı'nın kitabında birebir sadece rakamları değiştirilmiş aynı soru var.

atellia ' Alıntı:
Aynen senin yaptığın gibi brüt ücreti 30.000 Tl üzerinden hesaplayacağız. Ercan Beyazıtlı'nın kitabında birebir sadece rakamları değiştirilmiş aynı soru var.

yaptığınız yanlış değil sonuçta aynı kapıya çıkıyor ama aynı yevmyede isteseydi 2 ayrı maddede sormazdı birazda orda kafa karıştırılmak için böyle yapılmış. İşveren hissesini gidere ve 361 hesaba katacakmı diye bir tuzak sorusuydu bana göre... Benimde 3 yevmiye maddem hatalı. Bunun biride dönem içindeki tahvil alımını ben 305000 olarak kayda geçtim ama deha 300000 olarak geçmiş. Fakat diğer hatalardan dolayı gelir tablosu ve bilançoda yanlış. fiş açıklmaları var T ler sıralı ve 50 almak yetecek eğer alırsamda inşallah belgeyi alacam.

inşallah gencay07 finansalı geçerek belgeyi alırsın. Çünkü bu sınavda amaç adayları geçirmek, gidiş you doğruysa aday bell başlı bazı konulara hakimse, sınav kağıdından zaten çok açık anlaşılır. Bence geçirirler. Hesap Uzman YRd. lğı sınav sorularının değrlendirmesinde bile gidişata göre puan veriliyormuş.

fıstık ' Alıntı:
Dönemiçi ve envanter işlemlerinden 19 doğrum var bilanço ve gelir tablosunu yaptım. sizce geçermiyim. Tahvil faiz tahakkukunu yapamadığımdan 8800 tl zarar buldum. Faiz hesaplaması yapmadığımdan kapanış kayıtlarını yalnış olarak değerlendirdim.Geçmek istiyorum.Sizce ne olur.50 alır mıyım?
[/qu

sınırdasın sanırım :) şaka şaka geçersin yaa

şu T leri sıralı olarak nasıl yapıyorsunuz çok merak ediyorum.hangi hesapların kullanılacağını nerden biliosunuz birkaç T yi boş bırakıp öylemi devam ediosunuz zaten kağıttaki T ler yetmedi yansıtmalara başlarken hepsi bitmişti T lerin

gerçekten sıralı yapmanın formülü nedir biri anlatırsa sevineceğim

ceveevezvea ' Alıntı:
şu T leri sıralı olarak nasıl yapıyorsunuz çok merak ediyorum.hangi hesapların kullanılacağını nerden biliosunuz birkaç T yi boş bırakıp öylemi devam ediosunuz zaten kağıttaki T ler yetmedi yansıtmalara başlarken hepsi bitmişti T lerin

gerçekten sıralı yapmanın formülü nedir biri anlatırsa sevineceğim
T leri sona bırakıp önce yevmiye kayıtlarını yapıyoruz. Orada çıkan hesaplara göre kebir hesabı açıp rakamları T lere yazıyoruz.

arkadaşlar finansal da puanlama nasıl yapılacak fikri olan var mı

bu puanlamayı bende merak ediyorum 21 yevmiyede 17 doğrum var ama 4 yanlıştan dolayı yansıtmalarda şaştı doğal olarak kar zarar tutmadı, e bu yanlış yansıtmalara puan vermezler o zaman dimi? bakalım inş. geçeriz

kira tahakkuku

180 - 12.000
280 - 12.000
360- 4.800
100 - 19.200

olmayacak mı

envanter işlemlerinde de

770 - 9.000
180 - 9.000

olması gerekmiyor mu ?

stajer34 ' Alıntı:
bu puanlamayı bende merak ediyorum 21 yevmiyede 17 doğrum var ama 4 yanlıştan dolayı yansıtmalarda şaştı doğal olarak kar zarar tutmadı, e bu yanlış yansıtmalara puan vermezler o zaman dimi? bakalım inş. geçeriz

Ben senin sınavdan geçeceğini düşünüyorum. Sonuçta 1-2 yanlış yapanında yansıtması karı zararı farklı olacak. Senin dediğine göre yansıtmaların doğru kabul edilmesi için bütün yevmiyelerin doğru olması gerekir.
E o zaman kimse yansıtmalardan falan puan alamaz. Bence gidişata göre puan veriliyor. Eski dönemlerde hatırlarsan finansaldan herkesin not durumu çok iyiydi. 4-5 yanlışım var diyenlerin 70 aldığını biliyorum. 21 tane yevmiye maddesinden 4 yanlış bence çok iyi. Ve emin ol arkadaşım geçeceksin. ;)

sserpil ' Alıntı:
satıştan iade sorusunda iade edilen mallar için nakliye bedeli ödenmiştir diyor.
Ben bu nakliye bedelini o malın maliyetini artırıcı bir unsur olrak düşündüm ve 153-ticari mallar hesabını kullandım. deha ya göre 760-hesap kullanmış. sizler ne yaptınız
bende faizi 45000 ve iadeiy 153 hesaba attım alırken maliyete giriyorda nakliye iadede neden grimesin bence 153 kullanmak daha doğru olur mal satmıyoruz ki pazarlamaya atalım satılanı geri alıyoruz tıpkı yeni bir mal almış gibi düşünürüm ben bu soruda
benim bunlar dışında yanlışım yok eğer doğru ise 100 değilse en az 80 gelir herşeyiyle 4 / 4 lük kağıt verdim bilançomda tuttu açıklamalar tarih yevmiye defter toplamlarının bile aldım zaten 1,5 saatte sınavı bitirdim daha sonra açıklamarı tarihi ve yevmiye toplamlarını aldım yarım saat kalada çıktım çok basitti artık SMMM BİLGİN SUCU

ısırgan ' Alıntı:
Sanmıyorum ki faizi yıllık hesaplamayla veya 3 yıllık hesaplamadan puan kırılsın. Bence o soruda önemli olan faizin uzun vadeli olmasıydı. Deha 181'e atmış ancak bana göre 281 olmalıydı. Puan kırılırsa bu mevzudan kırılır.
bende 281 e attım çünkü soruda vade sonuda tahsil edilecek faiz diyor

yakıt alımı sorusunda 770 e vermiyecekmiyiz, envanterinde de yarısı kullanılmamıştır deniyor buyüzden kullanılmayan kısmını da 770 den 180 e çeviriyoruz diye düşünüyorum

yasinsayar ' Alıntı:
yakıt alımı sorusunda 770 e vermiyecekmiyiz, envanterinde de yarısı kullanılmamıştır deniyor buyüzden kullanılmayan kısmını da 770 den 180 e çeviriyoruz diye düşünüyorum

Ben de sizin dediğiniz gibi yaptım. Deha da tam tersini yapmış önce 180 sonra 770

raven ' Alıntı:
stajer34 ' Alıntı:

Ben senin sınavdan geçeceğini düşünüyorum. Sonuçta 1-2 yanlış yapanında yansıtması karı zararı farklı olacak. Senin dediğine göre yansıtmaların doğru kabul edilmesi için bütün yevmiyelerin doğru olması gerekir.
E o zaman kimse yansıtmalardan falan puan alamaz. Bence gidişata göre puan veriliyor. Eski dönemlerde hatırlarsan finansaldan herkesin not durumu çok iyiydi. 4-5 yanlışım var diyenlerin 70 aldığını biliyorum. 21 tane yevmiye maddesinden 4 yanlış bence çok iyi. Ve emin ol arkadaşım geçeceksin. ;)

sağol arkadaşım,inş. geçerim

ben yakıtı direk 157 ye attım yanınada yazdım 150 ilk madde malz de olabilir diye dönem sonundada kalanı 180 hesaba attım sonuçta o bir stok neden stoklara atılmasınki kömürü alır almaz gider yazamayız ki kullandıkçak giderleştirmek lazım sonuçta stokta durmasıl lazım diye düşünüyorum umarım bundan puan kırılmaz

157 diğer stoklar
100 kasa

770

157 diger stolar olarak yaptım hadi hayırlısı

oztemiz80 ' Alıntı:
yasinsayar ' Alıntı:

Ben de sizin dediğiniz gibi yaptım. Deha da tam tersini yapmış önce 180 sonra 770

ben önce 770 yaptım daha sonra dönem sonunda baktım yarısı kullanılmamış diyor döndüm 180 dönem sonundada 770 yaptım.

esperado ' Alıntı:
arkadaşlar ben ücret tahakkukunda soruda işveren payını göremeyince alttaki soruyu okudum ve orda yazdığını gördüm iki soruyu birleştirerek yaptım yani brüt ücret olarak 30.000 yazdım sizce bu kabul edilir mi yoksa ayrı soru olduğu için ayrı mı yazmak gerekirdi eğer bu şekilde doğru kabul edilirse 2 tane yanlış sorum var demektir

Bende aynen boyle yaptım,
770 de alt hesap brut ucret:25000 ssk ısveren payı:5000 dıye belırttım aynı sekılde 361 de de aynısını uyguladım.

bence dehadan farklı olarak,
* iade sorusunda nakliyenin 153 e yüklenmesi gerekiyor,
* faiz tahakkuku sorusu 36 ay vade sonu 181 e verilmeyip 281 çalıştırılması gerekiyor,
* kira sorusu da nisan ayının giderini niye 180 çalıştırayım ki zaten ilgili ayda olduğum için 770 çalıştırırım, envanterinde de 8 ayı 180 den çeviririm