Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

Ynt: Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

arkadaşlar ben kebir kayıtlarını yaptım ama sıralı değil. çoğunda hesap kodu yazıyor hs isimlerini yetiştiremedim. birde kebirler açık duruyordu sizce azda olsa puan gelirmi.süre yetmiyorki kahsertsin. hepimiz isteriz şöyle güzel düzenli kebir ,bilanço gelir tablosu yapalım.

oztemiz80 ' Alıntı:
mel34 ' Alıntı:
Kasa için yaptım ama 120 Alıcılarda ki 30.000 $ ne oldu kur yükselmesiyle fazla ödeme yapmış olmadımı

O zaman ömür boyu adamın verdiği parayı değerleyip durmamız lazım.

Parayı ödediği günde kaç lira ediyorsa bize borcu karşılığı verdiği para o dur. Sonrası onu ilgilendirmez kur düşmüş veya çıkmış.

120 hesap adam borcu ödediği anda kapandı.
artık döviz cinsinden para ve değerleme yapma sırası kasada.
adam bir ödeme yapmamış olsaydı ve hesabında döviz cinsinden borc duruyor olsaydı 120 hesabı değerleyecektiniz.

adamın borcu tl cinsinden fakat dolar ödedi ne yapmalı?
kur ile cevirip 120 hesaptan mahsup edilir.
döviz artık kasadadır. adamın hesabı tl cinsinden oldugu icin degerleme yine yapmayız.
kasadaki mevcut dövizi değerlemeye devam ederiz.
taaki o para orada oldugu surece..

saygılar

sserpil ' Alıntı:
arkadaşlar ben kebir kayıtlarını yaptım ama sıralı değil. çoğunda hesap kodu yazıyor hs isimlerini yetiştiremedim. birde kebirler açık duruyordu sizce azda olsa puan gelirmi.süre yetmiyorki kahsertsin. hepimiz isteriz şöyle güzel düzenli kebir ,bilanço gelir tablosu yapalım.

doğrudur. demekki biraaz daha hazırlanıp gitmemiz gerekiyormuş... saygılar.

cuma_01 ' Alıntı:
sserpil ' Alıntı:

doğrudur. demekki biraaz daha hazırlanıp gitmemiz gerekiyormuş... saygılar.

kayıtlar düzenliyse,
kapanış kaydını yaptıysanız
bilancoya g.t benzer bir şeyler karaladıysanız
geçeceğinizi düşünüyorum ben

Arkadaşlar finansal muhasebede soru kağıdında bi puanlama yoktu. Sizce puanlama nasıl olur. Bir fikri olan var mı?

arkadaşlar kapanış kaydını yetiştiremedim gelir tablosunu yaptım bilançoda anca duran valıklara kadar yapabildim dönem içi işlemler+dönemsonu işlemlere ait yevmiye maddelerinde 1 yada 2 tane yanlışım var kapanış kaydını yapmadığım için kalabilirmiyim

1-2 yanlışınız varsa geçmişsinizidr. rahat olun.

Puanlama nasıl olur?
Cevap anahtarına baktığımızda kaç madde var? Kapanışla beraber 34 madde.(Dehanın cevap anahtarından bakarak söyledim)
Bilanço ve Gelir Tablosuna 5?er puan verse eder 10 puan
Kalanıda 90/34= dersek= madde başına 2,67 olur.

Eğer Bilanço Gelir Tablosuna 10 ar puan yazarsa
O zaman kalır 80/34=2,35

Bilançonun ve Gelir tablosunun hiç yapılmadığını varsayarsak gerçi bir çoğumuz Gelir Tablosunu yapmışızdır ama biz kötünün en kötüsünü düşünelim.
13 yanlışı olan bile 50 de kalır demektir çünkü 13*2,35=49,45 yapar.Zaten arkadaş bu sınavda 13 yanlış yapanda kalsın geçmesin..

Bence bu sınavda ki tek zor soru tahvil alımı ve dönem sonundaki tahvilin faizi sorusu. Bu soruyu araştırdım ama tam olarak aynı olan bir soruya rastlamadım. Ancak tek bir yerde benzerini buldum 2008 yılı KPPS soruları içinde merak eden geoogle dan (Tahvil alım muhasebe kaydı) olarak aratır.
Muhasebe dersleri sitesinin içinde 2008 KPPS soruları 9.ve 10.sorular bu konu ile ilgili, benim izlediğimden anladığım aslında o nominal değerle satış değeri arasındaki farkın 181 değilde 198 olduğu vede tahvilin çıkarılma tarihiyle bizim alış tarihimiz arasındaki farkın faiz hesaplanarak bulunduğu eğer böyleyse deha da muratta bu soruda çuvalladı. Gerçi.
Ben 3 defa izledim ama hiçbir şey anlamadım.Sizde izleyin bakalım bir şey anlayacakmısınız.

Karşılık sorusuna gelince; 644 değilde 671 yazılsa da ben not kırılacağını sanmıyorum. Kırılsa bile tümden yevmiye kaydını geçersiz saymaz.Ama en doğrusu tabiki 644..daha önce deha nın soruları tartışılırken 644 olması gerektiğini yazmıştım. Bütün geçmiş sınavlarda 644 yazılmıştı. Ama yine 671 yapılmış, olsun sorun değil umarım cevap anahtarında (644)(671) cevabı olur.

Ayrıca 2 yıllık kira bedeli sorusunda geçmiş sınav sorularında olduğu gibi giderleştirilmiştir(760) yada aktifleştirilmiştir (180) gibi bir ibare olsaydı tartışmaya gerek bile yoktu. Olmadığı için kimi 9 ayı 180 e aldı (deha) bazılarımızda 1 ayı gider yazdı 8 ayı 180 e aldı(murat). Bundan sonraki kısım olan 280 de bir sorun yok. Bence 2 cevapta doğru sayılır. parantez içinde 1 nisanda yapılması gereken kaydın yazmış olması sanki nisanı giderleştir sonraki ayları geleceğe al izlenimi veriyor, ben sınavda böyle düşündüm ve 760 yaptım aslında sonuca bakacak olursak 2 cevapta yanlış deği

Bunun dışında bizim sınav stresiyle yanlış yaptığımız sorular mutlaka olacaktır. Ama bu sınav tamamen temizleme sınavı olduğundan, kağıtları okuyanların bu sınavda kimseyi bırakacaklarını sanmıyorum. Bence herkes beklediğinden çok daha yüksek not alacaktır.Çünkü dikkat ederseniz yanlışlar rakamlarda var ama hesaplarda yok. Şu da varki Pazarlama gideri yerine Yönetim Giderine attık diye cevabın üstünü çizmez çünkü zaten hepsi 690 da kaybolup gitmiyormu. Sonuç olarak Şimdiden tek ders muhasebede giren arkadaşların mali müşavirlik belgesi hayırlı olsun çünkü benim gibi onlarda 3 dönemin tecrübesiyle T leri sıralı, yevmiye kayıtları düzgün ve açıklamalı yaptığımızdan cevap kağıtlarını okuyanların şaşırtacağımızdan eminim.

hakan_alt ' Alıntı:
arkadaşlar kapanış kaydını yetiştiremedim gelir tablosunu yaptım bilançoda anca duran valıklara kadar yapabildim dönem içi işlemler+dönemsonu işlemlere ait yevmiye maddelerinde 1 yada 2 tane yanlışım var kapanış kaydını yapmadığım için kalabilirmiyim

merak etme bence güzel bi temizlik yapacaklar. Zaten sadece 1-2 yanlışın varsa çok iyi bence. İnşallah geçersin.

inşallah dediğiniz gibi olur bu finansal tam bir kabus oldu benim için ilk girişte 6 dersi ver bir tane ders için git gel yinede güvenemiyorum mayısı iple çekiyorum

Sanmıyorum ki faizi yıllık hesaplamayla veya 3 yıllık hesaplamadan puan kırılsın. Bence o soruda önemli olan faizin uzun vadeli olmasıydı. Deha 181'e atmış ancak bana göre 281 olmalıydı. Puan kırılırsa bu mevzudan kırılır.

tahvil sorusunda baya düşündüm faizini ayırayımmı diye hatta ys.nin kitabında buna benzer bir soru vardı alış maliyeti üzerinden 112 e atmaya karar verdim ve 112 ile 102 bankayı çalıştırdım (305.000 tl) dönem sonunda da 45.000 faiz tahakuku yaptım. şimdi diyelimki bu tahvili biz 1 ocak 2011 de sattık sattığımız zaman faizi ile birlikte verdiğimizden oluşan kar veya zararın hepsini 645 -655 e atamayacaz ilk önce 181 hesaplarını kapatıp ona göre kar-zarar 645-655 hesapları kullanılacak bu nedenle bence 112 hesabına 300.000 yazıp faizini 181 e atılması sonucu değiştirmiyor

Menkul Kıymetler Hesaplarının İşleyişi:

Menkul kıymetler edinildiğinde alış bedeli üzerinden yukarıdaki hesaplara borç, elden çıkarıldığında ise, aynı bedel ile alacak kaydedilir.
Tebliğde hesap açıklamalarında geçen cümle...

bende alış maliyeti cümlesinden esinlenerek hepsini 112 ye attım :) inşallah doğrudur

arkadaşlar 36 ay vadeli tahvil alımı 248 Diğer Mali Duran Varlıklar , faiz tahakkuku da 281 olması gerekmiyor mu

yasinsayar ' Alıntı:
arkadaşlar 36 ay vadeli tahvil alımı 248 Diğer Mali Duran Varlıklar , faiz tahakkuku da 281 olması gerekmiyor mu
Faiz tahakkuku konusunda katılıyorum ama tahvil alımı 248 nolu hesapta olmaz gibi geldi. Tabi bu benim görüşüm, olabilir de. Ama Grup açıklamalarına bakılırsa 11 nolu grup daha mantıklı.

11 ? MENKUL KIYMETLER

Bu grup, faiz geliri veya kar payı sağlamak veya fiyat değişmelerinden yararlanarak karlar elde etmek amacı ile geçici bir süre elde tutulmak üzere alınan hisse senedi, tahvil, hazine bonosu, finansman bonosu, yatırım fonu katılma belgesi, kar?zarar ortaklığı belgesi, gelir ortaklığı senedi gibi, menkul kıymetler ile bunlara ait değer azalma karşılıklarının izlenmesi amacıyla kullanılır.

24 ? MADDİ DURAN VARLIKLAR

Uzun vadeli amaçlarla veya yasal zorunluluklar nedeniyle elde tutulan uzun vadeli menkul kıymetlerle veya paraya dönüşme niteliğini kaybetmiş uzun vadeli menkul kıymetler bu grupta izlenir. Ayrıca, diğer bir işletmeye veya bağlı ortaklığa ortak olmak amacıyla edinilen sermaye payları da bu grupta yer alır. Bu grup aşağıdaki hesapları kapsar.

ya arkadaşlar ben finansalda 21 sorudan 7 sini yanlış yaptım puanlama hakkında fikriniz varmı delircem valla
lütfen yanıtlar mısınız

Dönemiçi ve envanter işlemlerinden 19 doğrum var bilanço ve gelir tablosunu yaptım. sizce geçermiyim. Tahvil faiz tahakkukunu yapamadığımdan 8800 tl zarar buldum. Faiz hesaplaması yapmadığımdan kapanış kayıtlarını yalnış olarak değerlendirdim.Geçmek istiyorum.Sizce ne olur.50 alır mıyım?

5 yanlışta bende var ve gelir tablosu yok kapanış da yarı kaldı :(

arkadaşlar ben ücret tahakkukunda soruda işveren payını göremeyince alttaki soruyu okudum ve orda yazdığını gördüm iki soruyu birleştirerek yaptım yani brüt ücret olarak 30.000 yazdım sizce bu kabul edilir mi yoksa ayrı soru olduğu için ayrı mı yazmak gerekirdi eğer bu şekilde doğru kabul edilirse 2 tane yanlış sorum var demektir