Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

Ynt: Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

Kırtasiye, yakıt vb giderleri alım sorularında eğer stoğa yada gelecek aylara ait gider hesabına kayıt istenirse bir bilanço hesabında aktifleştirilmiştir diye ifade kullanmalıydı.

fıstık ' Alıntı:
esperado ' Alıntı:
arkadaşlar ben ücret tahakkukunda soruda işveren payını göremeyince alttaki soruyu okudum ve orda yazdığını gördüm iki soruyu birleştirerek yaptım yani brüt ücret olarak 30.000 yazdım sizce bu kabul edilir mi yoksa ayrı soru olduğu için ayrı mı yazmak gerekirdi eğer bu şekilde doğru kabul edilirse 2 tane yanlış sorum var demektir

Bende aynen boyle yaptım,
770 de alt hesap brut ucret:25000 ssk ısveren payı:5000 dıye belırttım aynı sekılde 361 de de aynısını uyguladım.

Ben de aynı şekilde yaptım. Soru da işveren hissesini göremeyince kendi kendime bu soru yanlış dedim. Verilen tutarlarda cari oranlar değildi. Yevmiyesini çizip bir sonraki soruya atlayayım dedim. Meğer ertesi soruda vermiş işveren primini. 770 i 30.000, 361 i 8750 olacak şekilde ücret tahakkukunu yaptım.

Satıştan iadenin nakliyesini 760 a aldım ama galiba 153 olmalıydı :S Nakliye ücreti bünyemize giren 75.000 TL lik malın eklentisi olduğu için 153 de muhasebeleştirmek daha mantıklı galiba.
Öbür taraftan da ortada bir satış olmasaydı bahsekonu nakliye de olmayacaktı. O sebeple 760 a atmak daha mı uygun acaba diye düşünüyorum?

Ben tekrar 153 hesap kullanıp malın maliyetini arttırmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. Malın maliyeti neydi mal bedeli+nakliye+sigorta vb. Bu işlemler mal ambara girene kadar olan olan giderleri kapsıyor. O zaman malı hergün bir nakliyeciyle dolaştıralım ücreti maliyetine atalım. Özün önceliği kavramı.

Kira sorusunu

770 1000
181 8000
281 15000
360 4800
100 19.200

envanter kaydını
770
181

181
281

yaptım.. :(

. satıştan iade yapılırken Pazarlama satış dağıtım giderini kullanmakta mantıklı gelmedi. satış değilki bu işlem nakliye bedelini 760 a atalım. iade işlemi. nasıl bir sorudur bu. bakmadığım yer kalmadı bir örnek bulsam emin olucam.

aydinay ' Alıntı:
Ben tekrar 153 hesap kullanıp malın maliyetini arttırmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. Malın maliyeti neydi mal bedeli+nakliye+sigorta vb. Bu işlemler mal ambara girene kadar olan olan giderleri kapsıyor. O zaman malı hergün bir nakliyeciyle dolaştıralım ücreti maliyetine atalım. Özün önceliği kavramı.

size katılıyorum, satısın ve satıstan ıadenın naklıyesı 760 da ızlenır dıye bılıyorum. oyle de yaptım

fıstık ' Alıntı:
Kira sorusunu

770 1000
181 8000
281 15000
360 4800
100 19.200

envanter kaydını
770
181

181
281

yaptım.. :(
181 mi 180 mi

evet evet 180-280 yukardakı yalnıs olmus, oyle yaptım.. :(

Abi mağaza sorusunundaki gider hesabı 770 değil, 760 olmalı. Yönetim binası demiyor, mağaza diyor. Satış mağazası. Haliyle 760 da izlenmeli.

sedateroglu ' Alıntı:
Abi mağaza sorusunundaki gider hesabı 770 değil, 760 olmalı. Yönetim binası demiyor, mağaza diyor. Satış mağazası. Haliyle 760 da izlenmeli.
+1

sedateroglu ' Alıntı:

evet katılıyorum. 760 olmalı

oztemiz80 ' Alıntı:
yasinsayar ' Alıntı:
yakıt alımı sorusunda 770 e vermiyecekmiyiz, envanterinde de yarısı kullanılmamıştır deniyor buyüzden kullanılmayan kısmını da 770 den 180 e çeviriyoruz diye düşünüyorum

Ben de sizin dediğiniz gibi yaptım. Deha da tam tersini yapmış önce 180 sonra 770

deha o soruyu yanlış yapmış soruda zaten 1 aylık diyor ilk önce 770 dönem sonunda 180 olur kullanılmadığından dolayı

Arkadaşlar işin özünde hiç bir fark yada vergi kaybı yok. Soru özellikle 1 ekim tarihli sorulmuş yani geçici versen 4.döneme tekabül ediyor. Ha 770 180 ha 180 770, önemli olan o dönem yarısı gider. Kafaya takmayın

Oh be yusufun gittiği bu sınavda belli oldu inşallah geri gelmez.

aydinay ' Alıntı:
Arkadaşlar işin özünde hiç bir fark yada vergi kaybı yok. Soru özellikle 1 ekim tarihli sorulmuş yani geçici versen 4.döneme tekabül ediyor. Ha 770 180 ha 180 770, önemli olan o dönem yarısı gider. Kafaya takmayın

evet ya kagıtları okuyanlarda sızın kadar makul olurlar ınsallah..

bende kira giderini 760 yerine 770 e attım mağza kelimesine hiç dikkat etmedim kaydım ise 770-180-280-360-100 şeklinde dönem sonundada gerekli aktarmaları yaptım. bunun dışında dönem içi işlemlerden tahvil sorusunda 112-305.000 102-305.000 yaptım dönem sonunda 45.000 tl gelir tahakkunu yaptım (181-642) ve şüpheli alacağın tahsilinde 671 hesabını kullandım. kiralık olan depoya asma kat yaptırılmıştı 264 hesabına attım dönem sonunda soruda istenmemesine rağmen kira süresi belli olmadığı için 5 yıl üzerinden 268 hesabında amortisman ayırdım gelir tablosunu yaptım ama kar yanlış tabii bilanço duran varlıklara kadar geldim kapanışı ise yetiştiremedim zaten kağıtta yerde kalmamıştı bu kağıt geçer diye düşünüyorum ama ys.den sonra yinde elim yüreğimde içim içimi yiyor en azından kapanışı yetiştirseydim içim daha rahat ederdi.

21 yevmiye sorusundan yarısını doğru yapan geçermi sizce.

Kapanış kayıtlarını olması gereken gibi yaptıysan ki rakamlar önemli değil şekil olarak, 50 -52 alırsın

fıstık ' Alıntı:
aydinay ' Alıntı:

size katılıyorum, satısın ve satıstan ıadenın naklıyesı 760 da ızlenır dıye bılıyorum. oyle de yaptım
ben katılmıyorum satış iadedeki nakliyenin malın maliyetine girmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü mal tekrar ambarına giryor ve o malla ilgili yaptığın giderler malın maliyetine girer.