Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

Ynt: Evet arkadaşlar sınav bitti. Yorumlara başlayalım

Tahviller alış bedelleri ile kayıt edilirler. bu nedenle 111-305 (borç) 102-305( alacak) şeklinde olmalıdı kayıt. ben naptım ilkten böyle yapıp bıraktığım cevabı gittim son anda değiştirdim. 111-300 (Borç) gelir tahh. 5 (borç) 102.banka 305 (alacak) yaptım. keşkle değilştirmeseydim.

Özel sektör tahvili mi? Kamu Tahvili mi? 111 mi 112 mi? yukarıda dediğim gibi özellikle belirtilmemiş her ikiside doğru.....

özel sektör çünkü vade sonu ödemeli tahvil diyor bende şüpheye düştüm diğer menkul kıymetlerde izledim ama doğrusu özel kesim araştırdım

Arkadaşlar bu yakıt sorusunda da kalan yakıtı 157 hesaba kaydettim. Herkes 180 hesabı kullanmış. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu yanlış bir kayıt mı?

sorulara puanlandırma yapılmaması çok ilginç.....daha önceki sınavlarda böyle bir şeyle karşılaşan var mı merak ettim de......ben iyi niyet algısı fikrine katılıyorum...

yakıt sorusu efsane olacak gibi geliyor....bence işletme birkaç aylık yakıt ihtiyacını karşılamak için dendiği için 770 borçlu çalışır...dönem sonu kullanımayan 180 e atılır

inşallah değerlemeleri hakkıyla yaparlar.Yoksa 2.Yusuf vakası olur :(

hiç kimse yusuf sürmen gibi olamaz arkadaşlar rahat olun çoğu kişi geçer

Tahsile verilen alacak senetlerinde, öncelikle pörtföydeki senedi tahsildeki senetlere virmanlayan (121 02 Tahsildeki senetler B, 121 01 Pörföydeki senetler A) var mı? Yoksa gereksiz bir ayrıntı olarak mı düşünüyorsunuz :)

sedateroglu ' Alıntı:
Tahsile verilen alacak senetlerinde, öncelikle pörtföydeki senedi tahsildeki senetlere virmanlayan (121 02 Tahsildeki senetler B, 121 01 Pörföydeki senetler A) var mı? Yoksa gereksiz bir ayrıntı olarak mı düşünüyorsunuz :)

Direk cüzdandan kırdırmış amcam . Virman gereksiz.

sedateroglu ' Alıntı:

Ben oyumu gereksiz ayrıntı olarak kullanıyorum.

Ben tribünlere oynadım :) Önce virmanladım, sonra kırdım :)

Bu arada banka mı tefeci mi belli değil 3 aylık senede %15 faiz almış. Valla helal olsun firma çok sıkışıkmış anlaşılan.

arkadaşlar çoğumuz aynı sorular üzerinde duruyoruz. demekki yanlış çıkabilecek cevaplarımız aşağı yukarı aynı. bence korkamayın rahat olun geçiceksiniz. ayrıca yevmiye maddelerinin puanlaması aşağı yukarı 70 puan üzerinden yapılacak.

aydinay ' Alıntı:
Bu arada banka mı tefeci mi belli değil 3 aylık senede %15 faiz almış. Valla helal olsun firma çok sıkışıkmış anlaşılan.

Öyle diyorsun da abi :) Akabindeki yevmiye maddesinde 300.000 TL mevduata 50.000 TL faizde vermiş aynı banka. Hiç onu demiyorsun?:D

sedateroglu ' Alıntı:
aydinay ' Alıntı:

Öyle diyorsun da abi :) Akabindeki yevmiye maddesinde 300.000 TL mevduata 50.000 TL faizde vermiş aynı banka. Hiç onu demiyorsun?:D

Doğrusun onu düşünmemiştim ;)

Boşver abi böylesi yine iyi. Ya hoca tutucu bir firmanın monografisini sorsaydı. Hacılar A.Ş. Katılım Bankasına yatırmış olduğu 500.000 TL mevduata 50.000 TL kar payı almıştır. İşin yoksa hindi gibi düşün. Kar payı faiz mi? Faiz günah mı v.s. v.s. :) Bizim cebimizden çıkmıyor ya isterse 50.000 i 49.000 e kırdırsın :)

sedateroglu ' Alıntı:
Boşver abi böylesi yine iyi. Ya hoca tutucu bir firmanın monografisini sorsaydı. Hacılar A.Ş. Katılım Bankasına yatırmış olduğu 500.000 TL mevduata 50.000 TL kar payı almıştır. İşin yoksa hindi gibi düşün. Kar payı faiz mi? Faiz günah mı v.s. v.s. :) Bizim cebimizden çıkmıyor ya isterse 50.000 i 49.000 e kırdırsın :)

Ayrıca mevcut siparişin üretiminde kullanılmak üzere x kumaşçıdan murabaha yoluyla eşit taksitli 3 yıl vadeli kumaş almış.

ısırgan ' Alıntı:
Arkadaşlar bu yakıt sorusunda da kalan yakıtı 157 hesaba kaydettim. Herkes 180 hesabı kullanmış. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu yanlış bir kayıt mı?
bende öyle yaptı ben zaten ilk alınınca 157 stoğa attım aslında bana göre olması gerekende o .
okadar kömürü hemen yakacak değilller ya illaki bir yerde stokta duracak kullandıkca gidere atmak lazım ben önce 157 e attım dönem içinde kullanılanıda 770 e attım bu iş bitti

aydinay ' Alıntı:
sedateroglu ' Alıntı:

Ayrıca mevcut siparişin üretiminde kullanılmak üzere x kumaşçıdan murabaha yoluyla eşit taksitli 3 yıl vadeli kumaş almış.

1-05.01.2010 yılında Ortak Kerim Abdülcabbar 10.000 TL sermaye taahhüdüne karşılık şehir içi ulaşımında kullanılmak amacıyla işletmeye bir deve tesis etmiştir.
2-18.10.2010 tarihinde deve için birim fiyatı 10 TL den 10 balya saman ve birim fiyatı 20 TL den 30 kg küspe nakit olarak satın alınmıştır.
3-21.10.2010 tarihinde, işletme aktifine kayıtlı deve trafik kazasında ölmüştür.

Envanter işlemleri
1- Deve için ayrılan birikmiş amortisman tutarı 2000,00 TL dir.
2- Devenin 3 balya saman ile 5 kg küspeyi tükettiği tespit edilmiştir.
3- Ölen devenin eti mındar olmadan personele ayni yardım olarak dağıtılmıştır.