Fabrika Bekçileri Hangi Hesapta İzlenir

batlı

Katkı Sunan Üye
siz olsanız fabrika bekçilerini 730 ya da 770 hesaplarıdan hangisinde değerlendirirdiniz. ben fabrikamızda çalışan personellerimizin üretim ağırlıklı olmasından ötürü, bekçilerin ağırlıkta üretim bölümlerinin güvenliğini sağladığını, ve vergi idaresinin daha lehine de (bir anda giderleştirilmeyim satılan mamuluün maliyetine atılmasından ötürü) olduğu düşüncesi ile 730 da değerlendirilmesi uygun buldum. tabi bazı meslektaşların 770 de değerlendirilmesini uygun buldu. siz ne düşünürdünüz?

Ynt: fabrika bekçileri hangi hesapta izlenir

Büro personeli olsaydı. O zaman 770 daha makul olurdu.
Bence de 730 uygundur.

Ynt: Fabrika Bekçileri Hangi Hesapta İzlenir

büro personeli zaten tartışmasız 770 de. bazı meslektaşlarım güvenlik personelini de 770 olarak değerlendiriyor. aynı zamanda genel idarenin de güvenliğini sağladığı için herhalde..

Şirket üretim şirketi değilmi? Üretim dışında başka ticari faaliyet de var mı?

üretim ve ürettiğini pazarlama. çok çok az da olsa ticari mal alım satım.

Büyük ağırlık mal üretimi ve bunun satışı ise 730 en makuludur.

ben de aynı mantıkla düşündüm. teşekkürler...

işletmenin üretim işletmesi olduğunu düşünerek 730'u kullanırsak üretim işletmelerinde
770 hiç kullanılmamalı sonucu ortaya çıkar. gider üretim ilişkisini ,giderin üretimle olan ilişkisine göre kurmak daha mantıklı geliyor. bekçilik hizmetinin üretimle hiç bir ilişkisi yoktur. genel yönetim gideridir. diğer türlü muhasebede, personelde çalışanda üretimin işini yapıyor. onuda 730'da değerlendirmek gerekir.
ama isterseniz genel yönetim giderlerinden üretime pay verebilirisniz.
kolay gelsin.

770 hesaba alırsam ve 730 a pay vereceksem dediğim gibi bu işletme hem personel sayısı itibariyle hem de işlevsel anlamda üretime dönük bir işletme. öyle ise atıyorum %95'e %5 gibi 730'un ezici bir üstünlüğü gibi anahtar yapma gereksinimine duyulacak. bence %5'lik bir oran için de 770 hesabı çalıştırmanın gereği olmadığı kanaatindeyim.

bence 770 caizdir dönem giderleri içinde daha iyi olur yoksa stokların maliyeti içinde muhafaza olmasının pek gereği yok

eğer dönem karını azaltsın diyorsan 770
yok stoğumuz şişkin kar artsın diyorsanda 730
dönem sonu herhangi bir stoğun yoksa o zaman ha kel hasan ha hasan kel ;D ;D ;D

Merhaba ;

Sn hamdilevent ,hemen hemen her yazınızın sonunda ;D simgesine yer veriyorsunuz ,süpersiniz.

Allah yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmesin.

sizlerinde arkadaşlar stresli bir mesleğimiz var gülümseme yüzümüzden eksik olmasın ;D

770'den 730'a pay vermek zorunda değilsiniz. genel yönetim giderlerinden üretime pay vermek zorunlu değildir.

peki fabrikada (imalathanede) yani merkezde olmayan kırtasiye ve telefon giderleri hangi hesaba atılmalıdır
730
770
hangisi

tüm işletmeyi gider yerlerine göre hesap planında ayırırsanız, imaltahene içinde 730-10-305 imalathane telefon giderleri 730-15-305 planlama bölümü telefon giderleri , 770-50-305 merkez tlf.giderleri vb şeklinde takip edebilirisniz.