Geç Gelen Kredi Ödeme Plandaki Faiz ve BSMV; Geçici Vergide Nasıl? Dikkate Alınır..

burcak

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

sayın arkadaşlarım,
öncelikle belirteyimki, kredi ödeme planı nasıl olur da geç intikal eder derseniz; maalesef mükellefin işgüzarlığı yüzünden geçen sene alınan aracın kredili olduğu tarafıma daha yeni tebliğ edildi. Ödeme planı da 21.02.2011 tarihinde başlıyor, 2011 yılı hesaplarına, bu kredi ile ilgili hiç bir kayıt yapılmadı.
Şimdi geçici vergi döneminde, mükellefe de vergi çıkıyor, ortada da alınan araç ile ilgili bir kredi ödeme planı var.

2012 yılının ilk 9 ayıNA AİT FAİZ ve BSMV sini finansman gideri olarak dikkate alabilir miyim?

2011 yılı FAİZ ve BSMV si; 163 seri nolu VUK tebliğine göre hareketle;
iktisadi kıymetin aktife alındığı yılın (dönemin) sonuna kadar tahakkuk eden kredi faizleri ve kur farklarının maliyete intikal ettirilmesinin zorunlu olduğu belirtilmiştir. denildiğinden; Acaba amortisman yoluyla bu 2011 yılına ait faiz ve gideri de kullanabilir miyim? (2011 yılında aracın sadece aktif değeri üzerinden amortisman ayrıldı) burada amortisman ayırma hak kaybı olur mu olmaz mı? irdeleyemedim, bilemiyorum bana göre aktife alınan bu araca amortisman ayrıldığı için sanki kayda alınmayan bu faiz ve gider içinde ayrılabilir düşüncesindeyim ama şimdi ayırıp da 2012 yılı gelirlerinden indirim yapılır mı? emin değilim.

2011 yılı faiz ve gideri toplamı ; 24.563.-TL ( maliyete yüklenmesi gereken)
2012/9 aylık faiz ve gider toplamı : 14.590.-TL
bu arada araç binek oto değil, 330.000.-TL değerinde bir otobüs.

Böyle bir durumda kayıtlara intikali geç olan bir ödeme planında Faiz ve giderler için nasıl bir işlem yapmam doğru olur?..

1-2011 yılı için amortismana tabi değeri yeniden hesaplayıp, 9 aylık faiz giderini ekleseniz bile 2011 için artık amortisman ayırmanız mümkün değil. Zira VUK md.320'nin son fıkrasında amortismanın herhangi bir yıl yapılmamasından veya ilk uygulanan nispetten düşük bir hadle yapılmasından dolayı amortisman süresi uzatılamaz denir.

2-2012 yılı faiz giderini ise direkt olarak gider yazabilirsiniz.

çok teşekkür ederim Koray bey,
bende size paralel düşünüyorum,
demekki, ATİK'in aktif değeri üzerinden amortistismana tabi tutulmasının; buna ilaveten amortisman ayrılmamış ve maliyete eklenecek unsurların yeniden amorti edilmesi mümkün değil. Ben, bir an o ayırma hakkı kaybolmadı sandım, asıl MDV üzerinden amortisman ayrıldığı için, öyle de yorumladım ama pek sağlıklı değil sanırım.

Makiyete ilave edilmesi gerekirken edilmeyen rakamı yıl başı düzeltme kaydı olarak maliyete ilave edebilirsiniz. Sadece ilave edilen kısmın 2011 amortismenını ayıramazsınız, 2012 ve sonraki yıllara isabet eden amortismanı ayırabilirsiniz.