Geçmişe Dönük İşe Giriş Hakkında

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
bir işçinin girişini 1/04/2013 tarihine yaptım.ancak işçi ekim ayından beridir çalışıyormuş.işverenin talimatıyla geriye dönük ekim ayına giriş verdim.( ceza kesilecek ) sistemde oldu 2 tane giriş.
ek bildirgeleri kuruma götürdüğümde defterlerin inceleneceğini söylediler.bende ek bildirgeleri vermedim ..

şimdi sitemde 2 işe giriş var.biri ekim ayına diğeri nisan ayına..

şimdi geriye doğru yaptığım ekim ayındaki girişi ne yapabilirim.kurum tarafından tespit edilirmi..?

Sayın aşkınbulduk,

Geçmiş olsun demekten başka bir yol yok maalesef.

İşyeri dikkate alınarak, sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediği ile ilişkili, kurumun denetim ve kontrol ile görevli memurların tespiti ile pek mümkün kurum kendi içinden farklı olarakta bu bilgilere ulaşabilir.

Sigortalı işe giriş bildirgesini yasak süresi geçmiş olsa bile kurumun tespitinden önce kendiniz vermeniz durumunda idari para cezanız daha az olacaktır.

5510 sayılı kanunun 102 md a bendi 1. fıkrasına istinaden,

Sigortalı işe giriş bildirgesi ile genel sağlık sigortası giriş bildirgesinin yasal süre içerisinde verilmemesi, yasal süre içinde verilmekle birlikte Kurumca belirlenen şekle ve usule uygun verilmemesi, internet - elektronik veya benzeri ortamda gönderilmesi zorunlu tutulduğu halde anılan ortamda gönderilmemesi halinde her bir bildirge için aylık asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır. (978,60 TL)

5510 sayılı kanunun 102 md a bendi 2. fıkrasına istinaden,

Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediğinin mahkeme kararından, denetim elemanlarının tespitlerinden, bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden anlaşılması halinde bildirgeyi vermekle yükümlü olanlar hakkında her bir bildirge için asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır.(1.957,20 TL)

Farklı bir nokta ise,
Ekim tarihli işe giriş bildirgenizi yasak süresi içinde kendiniz bildirmediğiniz takdirde kurumun tespiti ile durum ortaya çıkar ve yine 2013 döneminde işe giriş bildirgesini yasal süre içerisinde vermemeniz kurum tarafından ortaya çıkması durumunda karşılaşacağınız idari para cezası artacaktır bu durumda karşılaşacağınız idari para cezası ise,

5510 sayılı kanunun 102 md a bendi 3. fıkrasına istinaden,

İşyeri esas alınmak suretiyle sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediğine ilişkin yukarıdaki tespitin ardından, bir yıl içinde yukarıda sayılan (102-a/2) durumlardan biriyle tekrar bildirge verilmediğinin anlaşılması halinde, bildirgeyi vermekle yükümlü olanlar hakkında bu defa her bir bildirge için asgari ücretin beş katı tutarında idari para cezası uygulanır.(4.893,00 TL)

İyi Günler.

Zamanında verilmeyen işe giriş bildirgesi için eğer kurum tespit etmeden kendiniz yaparsanız 1 asgari ücret tutarında ceza ödersiniz.Ayrıca ek bildirge vereceksiniz ilgili aylar için onlarada ceza çıkar.

Daha yeni başıma gelen bir olayı anlatayım.Hani en azından tedbirli olursunuz..
İlk işe başlayan bir mükellefe ait işe giriş bildirgesini süresinde veremedik.(30 gün içinde) 4 gün gecikmiş haliyle onayladık.Hemen kuruma gidip ipc için müracaat ettim.Amacımız hemen ödeyip olayı kapatmak.Bildiğiniz üzere süresi geçtikten sonra 30 gün içinde kendiliğinden (kurumun tesbitinden önce) girişi yaparsanız ipc'nin hesaplanacağı tutar asgari ücretin 1/4'ü kadar oluyor.Bunuda 15 gün içinde öderseniz bu rakamın 3/4'ünü ödüyorsunuz.Bu da yaklaşık 191 lira tutuyor.Memur arkadaş ekrandan işlemi yaptı.Tamam,biz ekrandan göremiyoruz,banka sistemine aktarılacak.Siz ziraat'ten ödemeyi yaparsınız dedi.1 gün sonra bankaya gittim,sisteme
ceza, asgari ücretin 3/4'ü yani 765 lira olarak aktarılmış.Bende yanlış hesaplandığından emin olduğumdan cezayı "beyana dayalı olarak" 192 lira olarak ödedim.neden beyana dayalı ödedim.Çünkü sistem kısmi ceza ödemesi kabul etmiyor."Kısmi ödeme yapamazsınız" uyarısı geliyor.Bu durumda ödemeyi beyana dayalı olarak yapabiliyorsunuz.Ödemeyi yaptıktan sonra tekrar kuruma gittim.Sistemden kontrol ettiler ve hatayı sağolsun şef buldu.Çünkü memur hala,bu tip cezalarda önce asgari ücretin 1/4'ünün alınacağı sonra bununda 3/4'ünün ödeneceğini bilmiyor.O hala 3/4 hesabının doğru olduğunu savunuyor.Bende çaresiz şefe gittim,kontrol etti ve hatayı buldu..Sağolsun memur ekrandan giriş yaparken ipc kodunu 47 olarak girmiş,halbuki 49 olarak girmesi gerekiyormuş.49 şeklinde girilirse hesaplama direk benim dediğim şekilde sisteme aktarılıyor.Gerekli düzeltmeyi yaptı, sonra tahsilat servisindende makbuzu işlettim ve olayı bitirdik..
Sizinde bilginiz olsun diye paylaşayım dedim.Ekrandan her görünen cezayı ödemeye kalkışmayın diye uyarmak bizden olsun :)
Saygılar

eşimin 01.01.2013 tarihinde 10 aylık sigorta girişini yapsak bu ne kadar paraya mal olur.yapacağımız dükkanın başka sigortalısı yok. cevaplarsanız çok sevinirim

geriye dönük 10 aylık sigorta girişi yapsam toplam ne kadar para öderim cevaplarsanız çok sevinirim

Son düzenleme:
geriye dönük 10 aylık sigorta girişi yapsam toplam ne kadar para öderim cevaplarsanız çok sevinirim

01.01.2013 tarihine giriş yaptığınızda giriş bildirgesinden direk olarak 1 brüt asgari ücret tutarında ceza gelecek.Ayrıca geriye dönük 10 tane bildirge düzenleyip vereceksiniz.Ekim ayı bildirgesinin yasal süresi daha geçmediği için ondan ceza çıkmaz.Ancak 9 tane bildirge için ceza çıkacak.Bildirgedeki kişi sayısıda önemli.Ceza kişi başına hesaplanıyor.Ancak sizin sadece 1 kişi olacak sanırım.Bu yüzden 9 tane bildirge için bildirge başına brüt asgari ücretin 5 te 1 i oranında ceza çıkacak.

Aşağı yukarı toplam 2.800,00 TL civarı bir para cezası çıkar.Bunuda 15 gün içinde öderseniz 4 te 1 oranında indirim oluyor.2.100,00 TL falan ödersiniz.

Tabi geriye dönük prim çıkacağı için onlarıda ödeyeceksiniz.

Benim arkadasimin ilk sigortaya 2006 da girisi var 2 senedir calistigi isyerindede 2013 temmuz ayinda girisi yapilmis fakat 2012 ocak ayindan beri calisiyor gecmise donuk 2012 ocak tan 2013 temmuza kadar isveren kendi gidip sigortasiz isci calistirdigini bildirse idare para cezasi gecikmeli faizli primleri toplam nekadar patlar isverene

Geriye donuk 18 aylik sigortayi isveren gidip kendi bildirirse ona nekadara patlar.ben arastrdm ve idari para cezasinin yillik 1 asgari ucret oldugunu ogrendim. Ancak bu islemden hicbir muhasebecinin haberi yok sizler yardimci olursaniz sevinirim. Hickimsenin haberi yok boyle bi islemden siz biliyosunuzdur diye dusundum.

herkese meraba.eşimin sigorta girişi 24 eylül 2013 tarihinde yapıldı.2 ay geriye alma imkanım varmı.2 aylık geriye alma bana ne kadara mal olur.

herkese meraba.eşimin sigorta girişi 24 eylül 2013 tarihinde yapıldı.2 ay geriye alma imkanım varmı.2 aylık geriye alma bana ne kadara mal olur.

İlk olarak geriye dönük yapacağınız işe girişten 1 brüt asgari ücret tutarında idari para cezası çıkacak.2 ay dediğinize göre girişi Temmuz/2013 dönemine yapacağınızı düşünüyorum yani 1.021,50 TL ceza çıkacak (girişi yapacağınız dönemdeki asgari ücret).Daha sonra Temmuz , Ağustos ve Eylül 2013 dönemlerine ait ek bildirgeler verilecek (Eylül dönemi için hem iptal hem ek verilecek).Bu ek bildirgelerin her biri için ek belge niteliğinde olduklarından dolayı asgari ücretin 8 de 1 i oranında ceza çıkacak.Yani 383,06 TL ceza çıkar 3 aylık bildirge için.Ceza olarak ödeyeceğiniz tutar toplam 1.404,56 TL olur.Bunu 15 gün içinde öderseniz %25 indirim oluyor.Yani 1.053,42 TL ceza ödersiniz.

Ceza haricinde ilgili aylara çıkacak olan sigorta primleride ödenecek tabi.Eğer eşinizi asgari ücret üzerinden gösterirseniz ödeyeceğiniz sigorta primleride kaba taslak 1.000,00 TL'ye yakın bir tutar olur.