Geçmişe Yönelik Cari Hesap Düzeltmesi Hk.

beyhanserin

Katkı Sunan Üye
Geçmiş yıllarda müşterimizden fazla fatura keserek tahsil ettiğimiz bedelin şimdi fark ettik. Şuan hesaplarımız kayıtlarda sıfırlanmış durumda fakat müşterimiz fazla tahsil edilen paranın iadesini istedi bizde parayı iade ettik.Fakat bu sefer cari hesap kayıtlarda yani 120 hesap alacak bakiye veriyor nasıl bir düzeltme yapabilirim.?
Teşekkürler.........

Karşı taraf size fazla kesilen miktar kadar iade faturası düzenlemesi gerekir.

kolay gelsin.

karşı taraf yani müşterimiz banka ve bize iade faturası kesemiyor bu durumda ne yapabiliriz.?

karşı tarafın iade fatura kesmesi gerekir. faturası yoksa fatura bastıracak.

yoksa eski faturayı iptal edemezsiniz.

daha önce bende aynı şekilde bir olay benim de başıma gelmişti.ben de fazla kesmiştim faturayı. karşı tarafda vergi mükellefi değildi.faturası yoktu.fatura bastırdı ve bana iade faturası kesti. ama bu onu yine vergi mükellefi yapmadı.onlar defterdarlıktan o şekilde görüş almışlar.

kolay gelsin.

müşteriniz bir şekilde kestiğiniz faturayı önceki dönemlerde sonuç hesaplarına yansıtmış bulunmaktadır, faturanın içeriğini bilemiyoruz yani siz bu firmaya ne tür bir mal/hizmet sattınız burdan çözmek güç. İade faturası yerine bence fiyat farkı faturası almanız daha doğru olur. Çünkü fazla kesilen rakam bir şekilde maliyet arttırıcı unsur olmuştur müşteriniz için ve keseceği faturayı direk gelir yazmalıdır. Eğer fatura kesmeyecekse ya bu firmaya ödediğiniz parayı hiç kayıtlarda göstermeyeceksiniz yada Ortaklar C/H kullanarak bakiyeyi kapatmanız bence en mantıklı olanı...
İyi çalışmalar

Bankaya temizlik hizmet faturası kesildi.Banka ben fatura kesmem diyor.
aynı bankada hesabımız var ve hesabımızdan fazla kesilen rakamı çekmiş.
bundan dolayı cari hesabımız açık veriyor.

Açık veren tutarı, bankadan alacağınız dekont ile kapatabilirsiniz.

681 hesaba gider kaydeder, KKEG olarak nitelendirebilirsiniz.

En pratik çözüm bu olsa gerek, gerçi rakam ne kadar bilemiyorum ama.

K.K.E.Gidere neden atayım ki? sonuçta ben bunun vergisini zamanında ödemişim şimsi k.k.e.gider yaparsam yine üzerinden vergi ödeyeceğim.

Dedimya rakam ne kadar bilmiyorum.

Ayrıca, Maliye Bakanlığı'nın, dönem sonunda yada sonradan iskonto, ciro primi vb. ad altında yapılan indirimlerde fatura kesilmesinin gerekmediği yönünde görüşü var ama, bu durum biraz farklı.

Fiyat farkı bu tanıma girer mi girmezmi bilemiyorum.

Bankalar fatura kesmezler. Yukarda birçok arkadaşım bunu belirtmiş. Bankadan alacağınız dekontla kapatın. Başka çare yok. İnceleme durumunda tüm belgeleri saklayın ve izah etmeye hazır olun. Zaman geçer bu işlem unutulur. Bu yüzden tüm evrakın fotokopilerini bir dosya oluşturarak saklamınızı öneriririm.

Bankalar fatura kesmezler. Yukarda birçok arkadaşım bunu belirtmiş. Bankadan alacağınız dekontla kapatın. Başka çare yok. İnceleme durumunda tüm belgeleri saklayın ve izah etmeye hazır olun. Zaman geçer bu işlem unutulur. Bu yüzden tüm evrakın fotokopilerini bir dosya oluşturarak saklamınızı öneriririm.
Bankalar sahip oldukları demirbaş, bina, arsa vs gibi sabit kıymetleri satarken de mi fatura kesmezler?

fazla fatura kestiyseniz müşterinize söyleyin iade faturası kessin fazla ödemeniz kadar
üzerinden yıl geçtiği için 610 hesap kullanmak bu yılın stışlarını düşüreceğinden
153 xxxxx
191 xxxx
120 xxxx
120 xxxxxx
100 xxxxxx
şeklinde kayıt yapabilirsiniz
sorunuz doğru anladıysam bu şekilde kayıt yapabilirsiniz