fonradar

Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı

Valla hiç giriş yapmak gelmiyor içimden. :) Odanın sitesinde açıklama veya uyarıda yok.Mesela 31 mayıs geçerse ve sözleşmeler girilmezse ne olur gibi..Kararsız kaldım...

Son düzenleme:
Bende girmedim henüz, yine son güne kadar beklemek geçiyor aklımdan, girilse ne olur, ne olmaz orası da muamma, ancak bu sene bu iş topal oldu. Eksiklikleri çok, yaptırımı yok vs. onun için girilse de problem değil, girilmese de, girilse bile bir denetimi vs, olacağını sanmıyorum bana öyle geliyor.

31 Mayıstan sonra da sözleşme yapılacak ve girilecek bu 31 Mayıs sınırlaması niye var ben çözemedim henüz. Birde sözleşme iptal edince hem bu sistemden ediyosun hem internet vergi dairesinden ediyosun bir de odanın sitesi vardı onu kaldırmışlar. Ne bu arkadaş. Hepsi birleşsin doğru düzgün bir sistem yapsınlar. Hep uğraşan biz.

31 mayıstan sonra yapılacak sözleşmeler, ileride gelebilecek yeni müşteri sözleşmeleri; bunun içinde süreler var. Son günü beklemeden bir an evvel bitirin derim.. Ama anlamadığım neden sözleşmeleri sisteme girip yapmıyorsunuz :) merakımı hoşgörün ;)

Ben tahminlerimi söyleyeyim;

- Damga vergisi çıkacak.
- Tarife altı alınan ücret var.
- Girince her ay makbuz kesilecek izlenimi var.
- İş yoğunluğu, fırsat olmuyor. (Gib, Türmob, İsmmmo) Gir gir bitmiyor.
- Son dakikada iptal edilecek düşüncesi, gerek kalmayacak girmeye diye.

Ben sözleşmeleri sisteme giriyorum zaten. Hem gib hem e birlikten ayrı ayrı giriyorum. Siz sistem derken hangisini kastediyorsunuz.

birliğe girilen sözleşmelerden dolayı gibte aracılık sözleşmeleri de güncellenmeli mi iptal,fesih yeni giriş mi yapılmalı? bir de türmobun sözleşme numarası 2015/xxxx/xx şeklinde ancak gibe bu kadar uzun no yazılamıyor?

birliğe girilen sözleşmelerden dolayı gibte aracılık sözleşmeleri de güncellenmeli mi iptal,fesih yeni giriş mi yapılmalı? bir de türmobun sözleşme numarası 2015/xxxx/xx şeklinde ancak gibe bu kadar uzun no yazılamıyor?
Son kısımdaki "s..." ile başlayan kısım sayfa nosu o kısmı girmeyin.

türmob'un 'ebirlik' sitesi sabah saatlerinden beri açılamıyor. "bu sayfa görüntülenemiyor" diye bir uyarı çıkıyor. sorun bizim bölgede mi yoksa genel bir sorun mu var acaba?..

Meslek olarak en büyük sıkıntılardan birisi "Tahsilat" çünkü muhasebe en son düşünülüyor
Sözleşmeler giriliyor bir tutar çıkıyor örneğin yıllık 7.000 TL
- Biz bunlarla ilgili ödeme bilgisi girecekmiyiz?
- Bu tutarla ilgili makbuzlar kesilmek zorundamıdır?
Şuanda bile 1 yıl hatta 2 yıla yakın borcu olan mükellefler var
Bir de ben bunlara tam makbuz kestiğimde birde üstüne vergi mi vereceğim
Böyle bir şey olabilir mi? Biz nasıl yaşayacağız? Biliyorsunuz biz muhasebecilerde girdi yoktur tüm KDV zaten ödeniyor
Ben şunu anladım firmaya 7.000 TL yıllık çıktı ben ücret alamadım ama maliye gelecek diyecek ki 7.000 TL ücret makbuzu nerede ben toplamda 3.000 TL kesmişim
Şimdi ben alamadığım ücretin birde % 18 KDV ve % 15 vergi toplamda %33 vergisini mi ödeyeceğim?
Bu durumda;
Bizim kendi odamız bizi şikayet etmiş olmayacak mı? Bunlar ileride başımıza gelecek?
Ben yanlışmı düşünüyorum
Yoksa uygulama da maliye sözleşmeleri görmeyecek mi?
Başka hangi sektör yada iş olsun ki kendi kendini haksız yere ihbar etsin?
Bu konuda fikri olan var mıdır?
Teşekkürler

Sizden kesilen stopajları muhtasar b. bildirerek zaten düşük ücretleri (oluyorsa) kendi kendinize ihbar etmiş oluyorsunuz.

Arkadaşlar normal bir market 1.sınıf 1 işçi çalışıyor 400 tl ücret çıkıyor biz böyle mükelleflerden 400 tl yi nasıl alacagız. ya müşteriyi bırakacagız yada para kazanamayacagız sonra bizden birileri ile mükellef anlaşacak benim tuttugum paraya tutacak.zaten böyle bir ücrete mükelleflerimin sadece 40 tanesini tutsam yeter ama bu tarifeye göre çok zor elemanda çalıştırmam 40 mükellefe 40 bırak 25 bile yeter bence bu yazılımı yapanlar hayal dunyasında yaşıyor.dün evin orda nalburdan bişeyler alacam baktım adam muhasebe elemanını haşlıyor hayırdır dedim ne oldu. abi vergi parasını her ay alıyorlar ama borcum gözüküyor sistemde dedim ki kaç lira veriyorsun muhasebe ücreti adam 80 tl dememiz mi dedim sana müstehak böyle bir şey dedim.ayrıca meslek mensubu olacak o kişiyede 80 tl ye defter mi olur.130 lira tarife 130*0,33=43 tl vergiye gidecek ama makbuzda kesiyorsa tabii .maalesef piyasa böyle

Program maliye b. açıkladığı tarife üzerinden hesaplamaları yapmaktadır. Dolayısı ile çıkan rakamın altında iş görmek yasal olarak disiplin suçudur. VD bu durumu fark ettiğinde zaten o rakamlar üzerinden beyanlarınızı düzeltmenizi isteyecektir.

Program maliye b. açıkladığı tarife üzerinden hesaplamaları yapmaktadır. Dolayısı ile çıkan rakamın altında iş görmek yasal olarak disiplin suçudur. VD bu durumu fark ettiğinde zaten o rakamlar üzerinden beyanlarınızı düzeltmenizi isteyecektir.

Bende onu demek istiyorum zaten hepsi hayal dünyasında yaşıyor.80 tl ye defter tutuyorlar !!! diyorum.400 tl yi nasıl alacagız

Sisteme girişlerimi yaptıktan sonra bana özenerek önce mail, sonra mesaj ve sonrasında da ofisime posta yolu ile bildirimde bulunan sayın İSMMMO yetkililerini arayarak şu şekilde kınadım: Keşke bana o kadar işinizin arasında bunları göndermek için zaman ayıracağınıza gerçekten Haksız Rekabete sebebiyet verenler için bu enerjinizi harcasaydınız!!!
Saygılar deyip kapattım.

Yanlış yere sitem etmişsiniz kararı alan TÜRMOB, odanız disiplin kuruluna sevk edilmenizi önleyebilmek için çabalamış.

Arkadaşlar odadan mesaj gelmiş.Sözleşmelerin bir kısmı onaylanmadan sistemde beklediği şeklinde.Yeni giriş yaptığım sözleşmenin imzası eksikti.Onuda imzalandı şeklinde düzelttim..Sadece tahsilat kısımlarını henüz doldurmadım.
Özellikle bu sözleşme girişlerinde dikkat etmemiz gereken yerler var mı.Yrın Turmob'u arıycam ama bilgileriniz varsa,paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar

Arkadaşlar odadan mesaj gelmiş.Sözleşmelerin bir kısmı onaylanmadan sistemde beklediği şeklinde.Yeni giriş yaptığım sözleşmenin imzası eksikti.Onuda imzalandı şeklinde düzelttim..Sadece tahsilat kısımlarını henüz doldurmadım.
Özellikle bu sözleşme girişlerinde dikkat etmemiz gereken yerler var mı.Yrın Turmob'u arıycam ama bilgileriniz varsa,paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar

Konu TURMOB la çözülmüştür.Tümz sözleşmelerin imzalanması gerekiyormuş.Yani sözleşmeleri girmeniz yetmez,imzalanması da gerekiyor.Bilgi olarak paylaşmış olalım.

Yanlış yere sitem etmişsiniz kararı alan TÜRMOB, odanız disiplin kuruluna sevk edilmenizi önleyebilmek için çabalamış.
Merak etmeyin orayı da arayıp aynı cümleleri sarf ettim. Uygulamaya itirazım yok ama neden hep düzgün iş yapmaya çalışanlar suçlu bu ülkede çözemiyorum.