Hamiline Pay Senetleri

Elaj

Katkı Sunan Üye
Merhabalar, Anonim şirket sermaye arttırımı yaptım nama yazılı olan hisse senetlerinin hamiline çevirdik.

hisse senedi bastırmak için Hamiline yazılı hisse senedi MKK bildirimi yaptık ticaret siciline tescil ve ilan için de kararımızı aldık başka sicili vereceğimiz evrak veya işlem var mı acaba

Merhabalar, Anonim şirket sermaye arttırımı yaptım nama yazılı olan hisse senetlerinin hamiline çevirdik.

hisse senedi bastırmak için Hamiline yazılı hisse senedi MKK bildirimi yaptık ticaret siciline tescil ve ilan için de kararımızı aldık başka sicili vereceğimiz evrak veya işlem var mı acaba
01.04.2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bildirim zorunluluğu getirildi:

Elinde Hamiline Yazılı Pay Senedi Bulunanlar

• Halihazırda; hamiline yazılı pay senedine sahip olanlara, Merkezi Kayıt Kuruluşuna ve pay senetleri ile birlikte ilgili anonim şirkete başvurma zorunluluğu getirilmiştir.
  • Yapılacak bu başvuru üzerine, ilgili anonim şirket yönetim kurulunun, 5 iş günü içinde hamiline yazılı pay sahipleri ile sahip oldukları paya ilişkin bilgileri Merkezi Kayıt Kuruluşuna bildirmeleri zorunlu hale getirildi.
  • Pay sahiplerinin anonim şirkete başvurmaması durumunda, Kanundan doğan paya bağlı haklarını, gerekli başvuru yapılıncaya kadar kullanamayacakları hüküm altına alındı.
  • Burada getirilen başvuru veya bildirim yükümlülüklerine uymayanlara 5.000 TL ile 20.000 TL arasında idari para cezası verilecek.

Siz herseyi tamamlamissiniz, Zaten evrak eksikliginde ticaret sicil sizden bunu isteyecektir. Zira Hamiline yazılı pay senetlerinin Merkezi Kayıt Kuruluşuna bildirilmesi ve kaydedilmesine ilişkin usul ve esaslar Ticaret Bakanlığınca çıkarılacak bir tebliğle belirlenecek.