Hasar Yansıtma Faturası

tanca

Katkı Sunan Üye
işverenin oğlu kaza yaptı aracı aldıkları firmaya götürdü yarın tamirden çıkacak firma biz size fatura keseceğiz sizde sigorta firmasına fatura keseceksiniz dedi işveren bu ne saçmalık dedi işin aslı doğrusu nedir cariler nasıl kapanacak bu yansıtla faturasımıdır ne şekilde kesilecek teşekkürler

Sayın tanca

Büyük bir ihtimalle firmanın patronun oğlunun aracı şirkete kayıtlıdır. Kaza bedeli de sigortadan tahsil edilmek için böyle bir yola başvuruluyor. Yani kaza bedeli sigortadan karşılanacak. Eğer siz ödemeyi şirket hesabından yaptıysanız,tamirciden gelen faturayı sigorta şirketine aynısını ''yansıtma faturası'' şeklinde kesmelisiniz.

Yanlız muhasebe kayıtlarında size kesilen tamir faturasının tamamı 689-Diğ.Olg.Gid.ve Zararlar Hs. altında K.K.E.G olarak kayıtlar alınacak Sigortadan gelen para ise 679-Diğ.Olg.Gelir ve Karlar Hs. altında Sig.Tazminat Gelir Hs v.b hesapta takip edilmesi gerekir.

Sayın tanca

Büyük bir ihtimalle firmanın patronun oğlunun aracı şirkete kayıtlıdır. Kaza bedeli de sigortadan tahsil edilmek için böyle bir yola başvuruluyor. Yani kaza bedeli sigortadan karşılanacak. Eğer siz ödemeyi şirket hesabından yaptıysanız,tamirciden gelen faturayı sigorta şirketine aynısını ''yansıtma faturası'' şeklinde kesmelisiniz.

Yanlız muhasebe kayıtlarında size kesilen tamir faturasının tamamı 689-Diğ.Olg.Gid.ve Zararlar Hs. altında K.K.E.G olarak kayıtlar alınacak Sigortadan gelen para ise 679-Diğ.Olg.Gelir ve Karlar Hs. altında Sig.Tazminat Gelir Hs v.b hesapta takip edilmesi gerekir.

Hocam Araç kaza hasarı neden K.K.E.G?

Sayın uğurcadır

patronun oğlunun aracı işle illiyet bağı olmadığından

Araç şirket üzerine kayıtlı patronun oğluda müşteriye mal götürürken kaza yapıyor gene de kkeg midir her türlü

O zaman gider.K.K.E.G değil

Patronun oğlunun şirketle bağı yoksa yani bordrolu değilse bence yine KKEG olur. Anlaşmalı servis değilse fatura kesilir. Anlaşmalı servisler firmayı hiç karıştırmadan hasar bedelini sigortadan alırlar.
Ancak sizin durumunuzda hasar bedeli ile sigorta bedelini karşılaştırmak mümkündür. Kalan olursa KKEG yapılır. Ancak kdv indirimi yapılamaz.

Sayın uğurcadır

patronun oğlunun aracı işle illiyet bağı olmadığından

Anladım. Patronun oğlu olarak değerlendirdiniz. Birden K.K.E.G. deyince şaşırdım. Ama konuyla ilgili bir sıkıntı doğuyor. Sigortadan gelen parayı şirket gelire atacak(yada yansıtma faturasını) Otomatikmen gelir elde etmiş olacak bu işten :D Biraz devletçi yaklaşım oluyor.

Son düzenleme:
keşke kanunen kabul edilmeyen gelir olsaydı ????

bana da saçma geliyor. Gideri kabul etme, geliri kabul et...

keşke kanunen kabul edilmeyen gelir olsaydı ????

bana da saçma geliyor. Gideri kabul etme, geliri kabul et...

Yansıtma faturası ile gider faturasını karşılaştırıp kapatabilirsiniz. Sonuçta tazmin edilen bir sigorta hasarıdır. Sigorta hasarı ödüyorsa bu şirketin aktifine kayıtlı araç içindir zaten. Fark olursa , yani gider fazla ise KKEG yaparsınız.. Aksi halde fiktif gelir yaratmış olursunuz. Bu doğru değil.

Sayın uğurcadır

Birden K.K.E.G. deyince şaşırdım'' Evet birden K.K.E.G dedim sizde şaşırdınız. Cevap verirken sizi görünce uğurcadır leb demeden leblebiyi anlar diye :) birden K.K.E.G yazdım kusura bakma. Sayın nguroy detaylı açıklaması ile destek verince konuda netleşmiş oldu

Sayın uğurcadır

Birden K.K.E.G. deyince şaşırdım'' Evet birden K.K.E.G dedim sizde şaşırdınız. Cevap verirken sizi görünce uğurcadır leb demeden leblebiyi anlar diye :) birden K.K.E.G yazdım kusura bakma. Sayın nguroy detaylı açıklaması ile destek verince konuda netleşmiş oldu

:) hocam tamamen sormamın nedeni yanlış anlaşılmaya maal vermemek.

Sayın Arkadaşlar,

Her açıklama tamam ancak Nizam dostumun bir açıklamasına katılmıyorum. KDV indirilebilir. Yansıtma faturasında zaten artan da olmaz çünkü gelen hasar faturası 1 e 1 kesilir. Esas ilke ortaya çıkan hasarın sigorta yapana herhangi bir yük doğurmadan giderilmesi değilmidir ?

Benim kdv indirilemez dememin nedeni. Eğer hasar faturasını kkeg kabul ederseniz, bunun kdv si de indirilmez mantığıdır. Aksi halde elbette gide ve gelir birbirini sıfırlarsa indirilen gider olmayacağı için kkeg de olmayacak ve kdv indirilebilecektir.

Terazinin sağınan örneğin 5 kg koyduysan, sol kefeye de 5 kg koyman lazım.sol kefeye 5 kg dan fazla koyarsan terazi sola çeker yani kkeg olur...