Hesaplar arasında virman hk.

• Konbuyu başlatan gamze_
  • Başlangıç tarihi
G

gamze_

Ziyaretçi
Bi firmaya yaptığımız bi iş ile ilgili fatura kestik bunu 120'li hesapta takip ettim aynı fırmaya 11.000 küsür tl civarında iş yaptırdık, bunu da 320'li hesapta takip ettim firma 31.03.2010 itibariyle hesaplarda virman yapmış, bende 31.06.2010 itibariyle virman yapıcam, virman yapmam için karşı firmaya kaşe ve imzalanmak üzere virman yapıldığına dair bır yazı yollamam gerekıyormus, bu yazı nasıl olmalı?

Ynt: hesaplar arasında virman

bu tür bir firmayı hem 120 hemde 320 de takip etmek zorunda değilsiniz ağırlıklı olarak siz mal satıyorsanız 120 ağırlıklı olarak mal alıyorsanız 320 de tek bir cari hesap kullanabilirsiniz eğer böyle yaparsanız virman yapmanıza gerek kalmaz...

kaşe imzaya gerek yok da karşılıklı olarak aynı tarihlerde virman yaparsanız daha iyi olur...

Haklsınız Sayın Emansur ben mutabakat için firmayı aradığımda 31.03'te virman yaptıklarını söylediler,yani haberimiz yok en iyisi sizin dediğiniz gibi tek bi hesapta takip etmek.....

Böyle bir konu açmışken buna benzer bır sorunla karşılaştım onu da sormak istiyorum: Sahibi aynı olan iki firma var, fatura x firmasından kesiliyor fakat biz ödemeleri yanlışlıkla y firmasına yapıyoruz (daha önce y firmasından kesildiği için dikkat etmemişiz)iki firmanın sahibi aynı dediğim gibi şimdi bu hesaplarda virman yapabilir miyiz ya da nasıl düzeltebiliriz?

Talimatla öteki firmada kabul ederse yaparsınız.

Bir kez 5.000 tl ikinci kez 3.000 tl yapılmış banka havalesı ıle yapıldı ödeme,şimdi diyeceksınızkı birincisinde ödeme yanlıs yapılmıs ikincısınde yine aynı fırmaya ödeme yapılmıs ama bız ıkı fırmayı hep bı fırma gıbı dusunduğumuz ıcın ödemeyı yapan kısıyede şu fırmadan fatura kesıldı dıye belırtmedık....

Ynt: Hesaplar arasında virman hk.

Şahıs firmalarında firmaların tüzel kişiliği olmaz. Muhatap alınan kişi firmanın sahibidir. Burada sadece adres değişir. Zaten ödemeyi yaparken bankadan alıcı kim diye sorarlar. Burada bildirilen kişi firmanın sahibidir. Bu nedenle virman falan yapmaya gerek yoktur.

Osman Bey Şahıs firması değil Biri Ltd Şti,diğeri AŞ.Şirket sahibi derken şirketin yetkilisi, Aş'de de şirketin ortağı....Ödeme yaparken de firma hesabına yaptık bi firmanın unvanı ....Madencilik San ve Tic.Ltd.Şti. Diğeri .....San.ve Tic.Aş.şahıs firması olduğunu nereden çıkardınız?

Sermaye şirketlerinin tüzel kişiliği vardır, dolayısıyla ödemeyi alakalı olmayan bir kişiye yapmış durumdasınız. Aynı kişinin değişik şirketlerde ortak durumunda olmasının bu konuda hiçbir önemi yoktur. Burada yapılması gereken işlem yapılan ödemenin geri istenmesidir. Zira virman işlemi kişinin kendi mülkiyeti altında bulunan parayı bir ivaz mukabilinde başka bir kişiye devretmesi işlemidir.Virman sebepsiz olmaz. Bir inceleme sırasında bu virmanın neden yapıldığı sorulabilir. "Bir yanlışlığın düzeltilmesi " olarak izah edilebilmesi için sizin o firmaya bu havale işi için vekaletname vermeniz gerekir. Ayrıca bu muhasebe kuralların da aykırıdır.

Sonuç olarak parayı geri isteyin ve ödemeyi asıl alacaklıya yapın derim.

gamze_ ' Alıntı:
Böyle bir konu açmışken buna benzer bır sorunla karşılaştım onu da sormak istiyorum: Sahibi aynı olan iki firma var, fatura x firmasından kesiliyor fakat biz ödemeleri yanlışlıkla y firmasına yapıyoruz (daha önce y firmasından kesildiği için dikkat etmemişiz)iki firmanın sahibi aynı dediğim gibi şimdi bu hesaplarda virman yapabilir miyiz ya da nasıl düzeltebiliriz?

Merhaba,

Bu gibi üç köşeli ilişkeleri; poliçe düzenliyerek çözebilirsiniz;

Siz keşideci olacaksınız; size borçlu görünen firma lehdar; sizden alacaklı olan firma muhatap olarak TTK 583-687 maddeleri dairesinde yapılacak bu işlem üç firma için kambiyo senedi hükmüde olup, sorununuzu çözecektir.

Saygılarımla,

Türk hukukunda POLİÇE kapsamlı olarak tarif edilmiş olmasına rağmen uygulama alanı malesef sınırlı kalmıştır.

Ticari teamülde poliçe bugün pek kullanım alanı bulmuyor. Ayrıca salt teorik açıdan bakarsak da poliçe senet, çek gibi bir ödeme aracıdır.
Önemli olan bu ödemenin niye yapıldığını açıklamaktır.