İbraname İmzalatıldı Ve İşten Çıkarıldım. Ne Yapmam Gerekiyor?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
İbraname imzalatıldı ve işten çıkarıldım. Ne yapmam gerekiyor?

Soru: Sadettin Bey, beni bildirimsiz işten çıkardılar ama maaşımı ödemeden ibraname imzalatıldı. Ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim. İsimsiz.

Cevap: Değerli okurum, sizin başınıza gelen durum maalesef çalışma hayatında çok sık başvurulan bir yöntem. Kötü niyetli işverenler, işten çıkardıkları çalışanlarının yasal haklarını vermedikleri halde vermiş gibi belge imzalatıyorlar. İbraname olarak isimlendirilen belge, daha sonra mahkeme aşamasında çalışanlar aleyhine kullanılıyor. Ancak bu belgeler genel olarak acemice düzenlendiğinden, mahkeme safhasında pek dikkate alınmıyor. Şimdi size tavsiyem, öncelikle size en yakın Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne şikayette bulunun. Müdürlük, şikayetinizi incelemeye alacak ve işveren nezdinde haklarınızın takipçisi olacaktır. İdari aşamada sorun çözülmezse, Bölge Çalışma Müdürlüğü konuyu kendisi mahkemeye sevk edecektir. Çalışma müdürlüğüne vereceğiniz dilekçede, işveren tarafından ödenmeyen tüm ücret, yıllık izin, mesai gibi haklarınızı ayrı ayrı belirtin.

Yetim aylığı aktarılabilir mi?

Soru: Merhaba Sadettin Bey. Size bir sorum olacak. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Biz babası vefat etmiş iki kardeşiz. Şu anda babamızın maaşını alıyoruz. Bağ-Kur'dan. 1 yıl önce bağlandı maaşımız. Fakat şu anda kardeşimin evlenmesi söz konusu. Gelecek yıl evlenmiş olacak inşallah. Bu sebeple kardeşimin maaşı kesilir mi acaba? Ya da maaşının bize aktarılması gibi bir durum söz konusu olur mu? Annem ya da benim üzerimden kız kardeşimin maaşı bize bağlanır mı? Yazılarınızla bizi yönlendirdiğiniz ve ilginiz için şimdiden teşekkür ediyor işlerinizde kolaylıklar diliyorum. Ş.B.

Cevap: Şehbal Hanım, kız kardeşiniz evlenirse almakta olduğu yetim aylığı kesilir. Kız kardeşinizden kesilen aylığın size veya annenize aktarılması söz konusu olmaz. Ancak size ödenen aylık da kesilirse, bu takdirde annenizin aylık alan çocuğu kalmayacağı için, dul aylığı %25 oranında artırılır. Ayrıca sizin veya kız kardeşinizin evlenmesi durumunda, almakta olduğunuz aylıkların 2 yıllık tutarı peşin olarak evlenme (çeyiz) yardımı şeklinde ödenir.

İkramiye alabilecek miyim?

Soru: Sadettin Orhan Bey, ben SSK'dan emekliyim. 08.1984 ile 06.1993 yıllar arası devlet memurluğu yaptım. 06.1993 tarihinde istifa ettim. Son Anayasa Mahkemesi kararı gereğince memuriyet hizmetime tekabül eden ikramiyemi alma ihtimalim var mı? Varsa nereye başvurmam gerekir? Teşekkür eder, başarılar dilerim. Ü.K.
Cevap: Değerli okurum, önümüzdeki bir yıl içerisinde konuya ilişkin düzenleme sizi de kapsayacak şekilde yapılırsa ki büyük ihtimal yapılacaktır, siz de memuriyet görev sürenize ait ikramiyeyi alabileceksiniz. Bunun için SGK bünyesinde Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı'na başvuracaksınız. Konu 5 Haziran 2010 tarihine kadar netleşmiş olacaktır.

Özür oranım düşürüldü, ne yapmam gerekiyor?

Soru: Sadettin Bey ben 1972 doğumluyum. 1994 yılında sigortam başladı ve yüzde 50 iş göremezlik raporumla çalışıyorum. Emeklilik için müracaatımda 2006'da çıkan yasa gereği hastalığım artmasına ve kalıcı olmasına rağmen oranı yüzde 20 düşmüş durumda. Verilen hak geri alınır mı özürüm gözümde. Bir gözümü kaybettim, ben şimdi ne yapmalıyım? M.P.

Cevap: Muhittin Bey, öncelikle geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla iş kazası sonucu iş göremezliğiniz oluşmuş ve SSK sizi kontrol muayenesine tabi tutmuş. Kontrol muayenesi sonucu da özür oranınız düşürülmüş. Burada verilen hakkın geri alınmasından bahsetmek söz konusu olmaz. Zira SGK'nın (SSK) iş kazaları veya maluliyet durumunda kişileri tekrar muayeneye tabi tutma hakkı kanunla verilmiştir. Şu an sizin özür durumunuz %50 ise, 3760 prim günü ve 16 yıllık sigortalılık süresini doldurarak emekli olacaksınız. Öte yandan SGK'nın kararına itiraz etme hakkınız da var. İtirazınız Yüksek Sağlık Kurulu tarafından değerlendirilir ve herhangi bir yanlışlık varsa düzeltilir.

Sadettin ORHAN