İbraname ve 1 Aylık Süreç Hk.

Merhaba,
İş akdi fesih durumlarında işçiye imzalatılan ibranamelerin imza sürecini, imza tarihini nasıl planlıyorsunuz?
Normal şartlarda fesih tarihinden sonra 1 ay geçmiş olması gerekiyor ki ibraname geçerli olsun. Ama pratiği düşündüğünüzde kişinin iş akdini feshetmek, fesihten 1 ay sonra da "gel ibraname imzala" demek çok da yürütülebilir bir süreç değil. Kişi tekrar gelip ibraname imzalamaktan imtina da edebilir. İbranameyi fesih esnasında imzalatıp, tarihsel olarak da 30 gün sonrasını yazdırmak da çok doğru gelmiyor. Siz bu süreci nasıl yürütüyorsunuz ?

Pratikte genelde dediğiniz gibi durumlar düşünülüyor ve oluyor,ekseriyetle yapılan ilişik kesilirken aynı gün imzalatılıyor,işçi imzalamazsa bir aylık sürenin geçmesi bekleniyor,gelir veya gelmez,gelmezse iadeli taahhütlü gönderildiğide oluyor.
Tabiki ibraname konusu önemli,alınıp dosyasında saklanması gerekir,hem yasal açıdan hamde olası dava yönünden,diğer taraftan malum ibranameye sınırlı ölçüde değer verilir,tek başına yetmez,bu noktada esas önemli olan kayıtlar,diğer açıdan önemli olan da kayıtlara ve ilgili mevzuata uygun branamenin düzenlenmesi olsa gerek.

Biz bir ay sonrasının tarihine yazarak imzalatıyoruz, Kanun koyucular (kanunda ise)böyle bir şeyin mümkün olabileceğini mi düşünmüşler de 1 ay süre koymuşlar. Karakola bildirim gibi, şu ana kadar 1 defa bildirim yapmadım yapan da var mı bilmiyorum. Şapka kanunu gibi yürürlükte ama kimse uygulamıyor

Kanun koyucular (kanunda ise)böyle bir şeyin mümkün olabileceğini mi düşünmüşler de 1 ay süre koymuşlar.
Hayır kanun koyucu böyle düşünmez.
Borçlar kanunu(6098)M.420
Yüksek ihtimal bir aylık süre;
işe iade davası yönünden(birde belki hak edecek şekilde ayrılan işçiye muaccel hale gelen k.tazminatının en azından bu süre içinde ödenmesi düşünülmüş!!!)olabilir.

Merhaba,
bu konuyu 1 yıldır iş hayatında tartışma konusu yapıyorum ama hukukçular dahil hep muğlakta kalıyor.
''fesihten 1 ay sonra da "gel ibraname imzala" demek çok da yürütülebilir bir süreç değil. Kişi tekrar gelip ibraname imzalamaktan imtina da edebilir.''

Ve aynen de böyle oluyor... Ucu açık bırakılmış bir mesele bence. Umarım ki burada mantıklı tartışmalarla olumlu ve uygulanabilir orta yol buluruz.