İhracat Ve İade İşlemleri

acziyet

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar uzun zamandır ihracat ve iadesi işlemleri yapmamıştım bu dönem başıma geldi, galiba artık internet üzerinden yapılıyor. Sormak istediğim şu: Vergi dairesine ayrıca eskisi gibi 3 dosya hazırlamaya gerek var mı ? İnternet üzerinden ind. ve yüklenim listeleri hazırlanırken nelere dikkat etmeli ? Hepinize teşekkürler, iyi çalışmalar..

Nakden ve mahsuplarda gene maliyeye 3 dosya verilmesi zorunlu. Tecil terkinde tek nüsha vermek yeterli. İnt. örnek dosya indirebiliyorsunuz ona göre düzenlemeniz yeterli. Birde explorer dan yüklemek gerekiyor

Arkadaşlar uzun zamandır ihracat ve iadesi işlemleri yapmamıştım bu dönem başıma geldi, galiba artık internet üzerinden yapılıyor. Sormak istediğim şu: Vergi dairesine ayrıca eskisi gibi 3 dosya hazırlamaya gerek var mı ? İnternet üzerinden ind. ve yüklenim listeleri hazırlanırken nelere dikkat etmeli ? Hepinize teşekkürler, iyi çalışmalar..

Merhaba 3 dosyadan kastettiğiniz excel de dosyalar fatura fotokopileri gibi dosya oluşturmak ise artık onlar yok(ama bazı vergi dairelerinin hala istediğini duymaktayız maalesef) internetten vergi dairesinden alacağınız şifre ile girişleri yapabilirsiniz. Kolay şeyler soruyorlar sıkıntı yapmayın:)) Dikkat edilmesi gereken tabiki sağlam faturalar naylon olmasın:)) birde ihracat için kestiğiniz fatura tarihinden sonraki harcamaları koymayın derim sonra izah istiyorlar zor oluyor birde sistemden giriş yaptıktan sonra 3-5 gün sonra kdv servisinden risk analiz raporunu sorun derim. yüklenilen kdv de sorun varsa veya diğer sorunlar size hemen bilgi versinler ki iade talebinizi hızlı bir şekilde sonuçlandırın birde nakit istememeye bakın maliyenin hoşuna gitmiyor:)) Firmanız ilk kez ihracat kdv iade isteyecekse eğer ihracat yoklamasına gelmek isteyecektir vergi dairesi bilginize....

İnd. ve yüklenim listelerinde faturalar tarih sıralı olmak zorunda mı acaba ?

Hayır, unvana göre alfabetik sıralı olsun.

Bende dün Güneşli vergi dairesine vermek istedim, artık almadıklarını söylediler, herşey internetten artık, listelerin yüklenmesi de, mahsup dilekçelerin verilmesi de. Ama bazı vergi daireleri isterse şaşırmayın, geçişler zor oluyor bu ülkede malum.

Teşekkürler Sn. ZİNDAN.. İnternet Vergi dairesi örneğinde tarih sıralı yapmışlar onun için mecbur diye tereddüt ettim, madem ünvana göre alfabetik sıra istiyorlar, bunu en azından belirtmeleri lazım.. evet bizde farklı durumlardan mahsup dilekçesi hazırladık, kabul etmediler..

Merhaba arkadaşlar ;
biz mümesil firma aracılığı ile y.dışına satış yaptık.faturayı da bu firmaya normal (ihraç kayıtlı değil)kestik.y dışındaki firma bu ödemeyi (ft.tutarını)şimdi mümesillik arıyor beni bu ft.iptal et .bize niye kesiyorsun zaten?direk y.dışındaki size bu parayı gönderen firmaya kes diyor.iyi güzel de Elimde gçb yok bilmem ne yok.Ayrıca bizim ürünlerimiz direk yurtdışına o firmaya değil önce burdaki bizim ft.kestiğimiz mümesil firmaya gönderildi.onlarda parça parça ups kargo ile göndermişler.
şimdi ft.da düzeltme yaptım y.dışına kestim.kdvsiz.beyanda napıcağımı şaşırdım kaldım.ihracat olarak göstersem gçb yok.kdv li normal satış gibi göstersem KDV Sİ YOK NOLUR BİR YARDIM BEKLİYORUM.BU GÜN BEYANIN SON GÜNÜ.

pardon bu arada yurtdışındaki firma ft.tutarını bize direkt göndermiş.sakin olamadığımdan yazamamamışım elim ayağım titriyor zaten.

yurtdışı fuar teshir ürünlerinden gümrük beyannamesi bildiriminde , teshir ürünlerinin faturalandırılma işleminde kdv kesiliyormu ? yardımcı olurmusunuz :(( teşekkürler