İş kazasının 3 gün içinde Sgk' ya bildirilmemesi.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
22.04.2009 tarihinde olan bir iş kazası 3 gün içinde Sgk' ya bildirilmemiş.Bugün itibari ile (03.03.2010) Sgk' dan yazı geldi.

Hastanenin işçi adına yapılan bütün sağlık harcamalarını 564,15-TL' yi firma adına kesmiş.Cezası ve tebligat masrafı ile birlikte 30 gün içinde yatırılmasını istiyorlar.

Benim anlamadığım iş kazasını 3 gün için de bildirilmediği için yapılan sağlık harcamalarını işverene nasıl ödettirirler.
Varmı böyle saçma bir uygulama.? Bu işçiyi niye sigortalı yaptık o zaman.?

Uygulanacaksa kanunda da yazıyor ise, 3 gün için de bildirilmediği için bir ceza kesin.!

Bu uygulama doğrumudur arkadaşlar.?
Yardımcı olurmusunuz.?

Ynt: İş kazasının 3 gün içinde Sgk' ya bildirilmemesi.?

SGK kanunu gereği doğrudur. İşverenin hatalı işlemi sonucu yaptığı harcamaların hatta işçiye ödeyeceği işgöremezlik paralarını dahi işverene ödetir. çalışan sürekli çalışamaz duruma gelir ise alacağı maaşı dahi belli oranda işverenden toplu olarak ister.

Sigortalı bir işçinin, iş kazasının 3 gün içinde bildirilmemesinin sonucu bu kadar ağır olmamalı.
Bu olayda rakam ufak, önemli değil.Ancak dediğiniz gibi daha büyük bir iş kazasında işveren kepenki indirir, iflas eder, Allah korusun.

Kanun gereği doğru olabilir.Ancak kanunun mantığında, ruhunda bir mantıksızlık var.
İşveren benim işim tehlikeli, preste çalışan işçiler, iş kazalarına karşın, işçileri sigortalı yapıyorum diyor, işkazasının bildirilmesini bilmiyordum, cezasının bu kadar ağır olduğunu bilmiyordum.

İşçiyi boşuna sigortalı çalıştırmışım diyor.Kendi penceresinden bakarak.Ssksız işçi çalıştıran yerler ödüllerindiriliyor çok açık bir şekilde.

Bunun ile ilgili kanun maddesini 5510 da mı aramalıyım sayın nane.?

3 gün içinde sigortaya ve ankara çalışma bakanlığına bildiriyorduk bunlarda bir değişme varmı acaba malum cezalar çok ağır

İşverenler işyerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç iki iş günü içinde yazı ile ilgili Bölge Müdürlüğüne bildirmek zorundadır. (4857 sayılı İş Kanunu md. 77) Bu bildirimi zamanında yapmayan işverenlere aynı kanunun 105 inci Maddesi uyarınca idari para cezası uygulanır.

Merhaba ;

Yazılanlara ek olarak , 2010 yılı için İPC 1.144 TL dır.

serhat durmus ' Alıntı:
3 gün içinde sigortaya ve ankara çalışma bakanlığına bildiriyorduk bunlarda bir değişme varmı acaba malum cezalar çok ağır

Ankara ' ya neden bildiriyorsunuz ki. Sadece bağlı bulunduğunuz sigorta ve bölge müdürlüğüne gönderiyorsunuz. Ankaraya çok emin değilim ama yaklaşık 2 sene olmuştur sanırım göndermeye gerek yok artık.

İlgili yönetmeliği,5510 sayılı kanunu (5510/13 Md.) ve İş kanunu 77 md.yi de okudum.
Kanunda yazdığı için, kurumca yapılan sağlık harcamalarına ve geçici iş göremezlik ödeneklerinin işverene rücu edilerek ödettirilir diyor.Tamam.

Ancak kanunda herhangi bir ipc cezasından bahsedilmiyor.? Yada göremedim.?

İşçiye vizite kağıdı verip sgk kurumuna bağlı bir hastaneye sevk edilmedimi?

Üstad;
İşveren iş kazalarının sskya bildirilmesi gerektiğini bilmiyormuş, onun için bana da haber vermemişler, işçiyi hastaneye getiriyorlar, bir kaç hastane bakmıyor, Çapa' ya göndermişler.Oradan da tedavisini yapıp, herhangi bir evrakta istememişler, hatta daha sonra gittiğinde kontrollerde bile vizite istememişler.

Vizite kağıdının yazılması durumu değiştirirmiydi ki.?

Evet iş kazası olarak işaretlenmiş vizite kağıdı ssk ya bildirim demektir.

Zaten 5510 ile beraber vizite kağıdı kanunen yok ancak fiilen eski alışkanlık olarak bazı yerler istemekte. Dikkat ederseniz eski ssk yönetmeliklerinde matbu şekli ile yer alırken, ne yeni kanunda nede herhangi bir açıklamasında (tebliğ/yönetmelik vs.) vizite kağıdı adıda örneğide yok.
-/-
5510 için harcamaların ödettirilmesi zaten başlı başına bir ceza. iş kanunu ise 105/c bakılmalı.

Herkese Teşekkür ederim.Bilgilendirmeler için.

1.000,00-TL cezadan bahsediyor İşkanunu 77' deki bildirimlere aykırı hareket edenler için.Güncel tutarıda 1.144,00-TL öğrendiğim kadarı ile.

Bu cezalarla kim ssklı yaparki işçilerini.Sigortasız işçi çalıştıranların üzerine gidilmesi gerektiğinden bahsedilirken, işçilerini sigortalı olarak çalıştıran bir işverene bu kadar ceza bence çok ağır.!

Teşekkürler.Kolay gelsin.

- İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hükümlere aykırılık
MADDE 105. - (Değişik: 15/5/2008-5763/9 md.)

Bu Kanunun;

c) 77 nci maddesine aykırı hareket eden, 78 inci maddesi gereği işletme belgesi almadan işyeri açan veya belgelendirilmesi gereken işler veya ürünler için belge almayan, 79 uncu maddesi gereğince faaliyeti durdurulan işi izin almadan devam ettiren veya kapatılan işyerlerini izinsiz açan, 80 inci maddesinde öngörülen iş sağlığı ve güvenliği kurullarının kurulması ve çalıştırılması ile ilgili hükümlere aykırı davranan, iş sağlığı ve güvenliği kurullarınca alınan kararları uygulamayan, 81 inci maddesinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen, 88 ve 89 uncu maddelerinde öngörülen yönetmeliklerde gösterilen şartlara ve usullere uymayan işveren veya işveren vekiline biner Yeni Türk Lirası,

idari para cezası verilir.