İş Müfettişi Kararı Sonrası

Arkadaşlar 2,5 yıl çalışmış olduğum şirketten fazla mesailerimi ödemedikleri için çalışma bakanlığına şikayet ederek ve ihtarname çekerek ayrıldım. İş müfetişinin vermiş olduğu karar işyerine tebliğ edildi karara göre tüm işçilik alacaklarımın (fazla mesai,kıdem tazminatı,bayram mesaileri vs.) ödenmesi belirtilmiş. Şimdi bu durumda bu tebligat kesin bir hüküm taşımaktamıdır?Şirkete şifahen ödeme yapmalarını belirten bir mail attım ancak herhangi bir dönüş olmadı. Bu aşamada ne yapmam gerekiyor?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Ynt: İş Müfettişi Kararı Sonrası

bence dogru bir başlangıç yapmışsın .
iş müfettişinin kararı neticesinde tebligatda şu süre içerisinde ödeyindiye bir metin yoksa kanımca
noterden tekrar ihtarname çekmelisin .

çalışma bakanlıgı ..... sayılı karar geregi ( iş müfettişinin kararını ekle )
.... yıllara ait fazla mesai , bayram mesaisi, izin vb tüm alacaklarımı ödemediginiz zaman zarfındaki ysal faiziyle ödemenizi talep ediyorum. bu noktada rakam belirlesenmi belirlemesenmi o konuda bir avukat ile görüşmende fayda var 20 bin tl ( örnek gibi )madde madde hepsini yazarsan daha iyi olur . 1 hafta süre içinde tarafınıza ödenmesini aksi halde tüm haklarınızı yasal yollaradan arayacagınızı ( mahkeme ) belirtirseniz .

sanırım karşı taraf daha dikkate alacaktır . 1 hafta süre içinde ihtarnamenize karşı cevap gelecektir .
alacagınız yoktur şu şu sebeplerden siz ayrıldınız vs vb. veya işvereniniz sizi çagırıp pazarlık edecektir .
neticesinde ya size ödeme yapacaktır ve elinizden yazılı ibraname alacaktır .
veya ihtarınıza verdigi cevabı okudugunuzda mahkemeye dava açacaksınızdır .

benim anladıgım kadarıyla yapabilecegim yorum budur .
genede konuya vakıf bir avukat ile görüşmeni tavsiye ederim

Ynt: İş Müfettişi Kararı Sonrası

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, belirttiğiniz sekilde ilerleyeceğim. Saygılar . . .