SGK?ya ve Müfettişi Sadettin?e Cevabım

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
13.11.2008 Ali Tezel [email protected] Bugün

Genelde ünlü olana saldır ki ünlü olasın kuralını uygulamaya çalıştığın belli oluyor. Gazetedeki yazılarında devamlı bana cevap vermeye, hariçten gazel okumaya çalışıyorsun ama trajikomik oluyorsun

Salı günü bu köşeden, 4857 sayılı İş Kanunu gereğince yıllık ücretli izinlerde kısa vadeli sigorta kolları primi alınması konusundaki SGK?nın gel gitlerinden sonra, ?SGK?da İş Kanunu?nu bilen kimse yok mu? diye sormuştum, aracı ile cevap verdiler. Diyorlar ki, 5510 sayılı Kanun?un ?Prime esas kazançlar? başlıklı 80?inci maddesinde, ?...Diğer kanunlardaki prime tabi tutulmaması gerektiğine dair muafiyet ve istisnalar bu Kanun?un uygulanmasında dikkate alınmaz? hükmü var, buna dikkatinizi çekeriz. Ben de sizin dikkatinizi çekeyim. Kısaca SPEK denilen sigorta primine esas kazanç kavramı farklı, bu SPEK?dan yüzde kaç prim alınacağını belli eden prim oranları farklı kavramlardır. Alınacak prim oranlarını belli eden Kanun?un 81?inci maddesinden tek tek sayılan ?Prim Oranları? ile ilgili maddede bu tür bir ibare olmadığından, 4857 sayılı İş Kanunu?nun 61?inci maddesi gereğince, yıllık ücretli izinli işçilerden KISA VADELİ SİGORTA PRİMİ ALAMAZSINIZ.

SGK?nın Müfettişi Sadettin?e gelince... Genelde ünlü olana saldır ki ünlü olasın kuralını uygulamaya çalıştığın belli oluyor. Ama benim yazılarıma karşı, yazılarının değerini belli eden, verilen telif bedeli tutarı sıfır olan gazetedeki yazılarında devamlı bana cevap vermeye, hariçten gazel okumaya çalışıyorsun ama trajikomik oluyorsun.

Aylıkların alt sınırının asgari ücretin üçte biri kadar olduğunu kabul ediyorsun (zaten Kanun?da açıkça yazıyor da senin gibiler bazen Kanun?da yazanları bile yok diyebiliyor) ama ileride asgari ücret 3000 dolar olacak. 3000 doların üçte biri 1000 dolar. 1000 dolar da bugünkü kur ile 1500 YTL yapar. O nedenle en düşük aylık 1500 gibi düşüncelerin ile vücudumun bütün deliklerini güldürdün, Allah da seni güldürsün.

Bak sana anlatayım, asgari ücret bir kişinin ölmeden aç olarak hayatta kalabileceği rakamı ifade eder. 40-50 yıl sonra asgari ücret 3000 dolar olsa da bunun asgari ücret (açlık ücreti) olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Açlık ücreti olan asgari ücretin üçte biri ise ölüm ücretidir.

Öte yandan, ben bugüne kadar hep doğruları ifade ederek bulunduğum yere geldim. Kimseye yalakalık, yardakçılık, ayak öpücülüğü yapmadım. Eski bir meslektaşım olarak daha önce sana verdiğim öğüt gibi sakın bu tür yardakçılık-yalakalık-vücudun eli ve yüzü dışında bir yeri öperek bir yere gelinemeyeceğini unutma. Diğerleri seni kullanır kullanır bir kenara atar. Kendini kullandırtma, hatta şu aralar yaptığın ?beni kullanabilirsiniz? tarzında yazılar sana da, yıllarca şerefle taşıdığım mesleğimize de yakışmaz. Bu sana ilk ve son cevabımdır.

Son olarak, büyüme oranı, güncelleme katsayısı, TÜFE, ortalama kazanç gibi kavramlardan haberin olmadığı görülüyor. Bu kavramları ve yeni 5510 sayılı Kanun ile nasıl kuşa çevrildikleri öğrenmek için birazcık oku. Gücün değil, milletin yanında ol, hiç kaybetmezsin. Bu millet bağrına bastığı, değer verdiği kişiler için canını bile verir ama gücü olanlar sadece güçsüzleri, kullanılmak isteyenleri kullanırlar.

Eski sigortalılara borçlanma hakkı

SS ve GSS Kanunu gereğince, 01.0.2008 gününden önce Bağ-Kur?lu olması gereken bir faaliyeti olup da bugüne kadar Bağ-Kur?a kayıt olmamış olanlar için Bağ-Kur sigortalılığın 1.10.2008 gününden sonrası için geçerli olacağını belirtmektedir.

Öte yandan isteyenler, 01.10.2008 gününden geriye doğru 04.10.2000 gününe kadar geçen zamandaki Bağ-Kur?luluk sürelerini de 6 ay içinde (01.04.2009 gününde kadar) SGK?ya müracaat ederek borçlanabileceklerdir ama bu tamamen isteyenler için geçerlidir. Son başvuru tarihi de 31.03.2009 günüdür.

SGK söylemez ama teyzene (oğluna da) aylık var

Eniştem, 28 Ağustos 2007 günü pirinç tarlasının başında su dinamosunu kontrol ederken elektrik akımına kapıldı ve elektrik akımından dolayı vefat etmiştir. Eniştem çiftçi, Bağ-Kur?luydu. Acaba teyzem eniştemden dolayı emekli olabilir mi? Bir de 8 yaşında bir oğlu var. Sağlık güvenceleri yok, hem sağlık güvencesine hem de maaşa ihtiyaçları var. Eniştem öldüğünde 3 yıllık Bağ-Kur?luydu. 28 yaşında kaybettik. Eğer borç varsa borç ödendikten sonra maaşa bağlanabilir mi? Eniştemin Bağ-No?su 7988262663 idi.

Selim Egemen

Selim kardeşim, siz büyük ihtimal ile enişteniz öldükten sonra Bağ-Kur?a (yeni adıyla SGK?ya) gittiniz ve size, ?Enişteniz 5 yıllık Bağ-Kur?lu olmadan vefat ettiği için geride kalan eşine dul ve oğluna da yetim aylığı vermeyiz? demişlerdir. Ancak bu doğru değil. Tarım Bağ-Kur?lu olan enişteniz tarım işi işyerinde kaza geçirip vefat ettiği için iş kazası neticesi vefat ettiğinden hiçbir prim ödeme süresi olmasa bile geride kalanlarına hem dul hem de yetim aylığı verilir. Öte yandan dul-yetim aylığı alanlar da hiç para ödemeden sağlık yardımını da SGK?dan alırlar. Bu bilgileri ise SGK?dan kimse size vermez.

Eniştenizin vefatı tarihinden geçerli olan gerek 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu?nun 41?inci maddesinde gerekse de 2926 sayılı Kanun?un Ölüm Sigortası ile ilgili maddeleri gereğince, normal şartlarda 5 yıllık prim ödeme süresi olmadan vefat edenlerin geride kalanlarına aylık bağlanmaz ama 41?inci madde gereğince; ?...Ancak, sigortalı iken geçirdiği iş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölenler için prim ödeme süresi aranmaz.?

İşte bu nedenle hemen Bağ-Kur?a (SGK?ya) gidin ve 2926 sayılı Kanun ile kıyasen uygulanan 1479 sayılı Kanun?un 41 ve 82?nci maddeleri gereğince teyzenize dul ve yeğeninize de yetim aylığı için talepte bulunun. Talebinizden sonra eniştenizin ölüm tarihini takip eden ay başı olan 1 Eylül 2007 gününden beridir birikmiş aylıkları da size toplu olarak verecekler.

Ynt: SGK?ya ve Müfettişi Sadettin?e Cevabım

Bu yazıyı kopyalayıp tüm gazetelere göndermek lazım. Halkı yanıltmaktan vazgeçmezler ama hiç olmazsa yalan ortaya çıkar.

Ynt: SGK?ya ve Müfettişi Sadettin?e Cevabım

Çok ağır olmuş epeyce sinirle yazılmış herhalde.