İşten Ayrılma Süreci

Arkadaşlar herkeze merhaba bir olayla karşı karşıyayım yardımlarınızı bekliyorum 05.10.2013 tarihinde ford yetkili serviste işe başladım 15.06.2014 işten ayrıldım. ayrılma sebebim 3 arkadaş ile trafikten dolayı 5 dakika geç kaldık ve müdür bize ceza olarak dükkanı yıkayacaksınız dedi görevimiz olmayan bir şey teknisyen olarak çalışıyoruz ve çalışma alanımızın dışında olan bir yer ( ön kabul ) biz yıkamadık ve patron bize dedi ya ön tarafı yıkayın yada istifanızı yazın gidin dedi düşeşe getirdi bizi bizimde ilk defa başımıza geldiği için istifayı yazdık ve çıktık fakat o çıkardı bizi ve bu vatandaş işçinin maaşını asgari ücret gösterip gerisi elden veriyor bana ise 300 tl zam yapmıştı ilk 3 ay zamlı alamadım maaşımı sonrasındaki 2 ayda zamlı aldım yani içeride alacağım 900 tl zam farkı var şimdi paramı almaya gittiğimde istifa edip bir anda bıraktınız 15 gün çalışmak zorundaydınız diyor 15 günlük paramı vermiyorlar fakat o çıkardı bizi bankaya 481 tl yatırmışlar gerisini elden almaya gidicem 15 gün eksik vericekler sonuç olarak nasıl bi yol izlemeliyim bana bir yol gösterirmisiniz ? tazminat gibi haklarım varmıdır ?

Evet maalesef çalışmakta olduğum teknisyenlik görevinden istifa ediyorum yazıp bıraktık hep beraber ama 3 kişiyiz birbirimize sahitlikte edebiliriz

Sayın faremak,
1-İlgili müdür zaten işiniz dışında çalışma alanını temizletemez. Yapmadığınız için size çıkarsa bile işe iade davası açarak yüzde 99 kazanırdınız.
2-Olarak işi bırakıp gittiniz. 15 günlük ücretini kesiyorum diye bir kavram yok. Size ihbar sürenizin olduğunu hatırlatmak zorundadır. Hatırlatır siz ben kalmak istemiyorum gidecem derseniz kesme hakkına sahiptir. Eğer tabii siz çıkarken bütün haklarımı aldım diye bir kağıt imzalayıp adamın eline verdiyseniz her türlü kesintiyi yapar.
3-Elden aldığınız paraları ıspat edip şirket eksik prim yattığı iddası ile ilgili firmanın canını yakabilirsiniz. Hatta paranızı eksik vermesi durumunda sgk ya şikayet edeceğinizi elden aldığınız para istinaden elinizden kanıt olduğunu söylerseniz eksik vermekten bile vazgeçebilir.

3 Kişi bırakmanız bir şey ifade etmiyor. 3 Kişi Sgk ya şikayet ederseniz Sgk için anca ifade eder. Onun dışında adamın işini kolaylaştırmak için elinizden gelen herşeyi yapmışsınız.

Evet maalesef çalışmakta olduğum teknisyenlik görevinden istifa ediyorum yazıp bıraktık hep beraber ama 3 kişiyiz birbirimize sahitlikte edebiliriz

Malesef şahitlik de etseniz bu kazanılması zor ve zaman alacak uzun süren bir dava. Ortalama 3 yıl sürer. Kazanacağınız garantisi de yok. İşvereni ikna yoluyla alacaklarınızın bir kısmını almaya çalışın daha iyi.