İşten çıkarıldım. Tazminatımı nasıl alabilirim?

öncelikle selamlar.ben 6 yıldır çalıştığım işyerimden çıkarıldım. hiç senelik izin kullanmadım bayram izni yapmadım ve ayrıca üç yıldır maaşıma zam yapılmadı. işten çıkarıldım fakat daha çıkışım verilmedi.bildiğim kadarı ile çıkışım verilmediği sürece çıkmış olmuyorum.peki işçi mahkemesine başvurmam için belli bir süre varmı? yani çıkışımı imzaladıktan sonra nezamana kadar mahkemeye başvurabilirim? beni oyalayıp tazminatımı vermeme hakları varmı?zaman aşımına yol açarmı? bilgilendirirseniz sevinirim.....

Ynt: işten çıkarıldımtazminatımı nasıl alabilirim?

İş mahkemesine işe iade davası için başvuracaksanız, çıkışınızın size bildirildiği günden sonra 30gün,
ihbar tazminatı ve ücret alacaklarınız için 5 yıl,
kıdem tazminatınız için 10 yıllık zaman aşımı sözkonusudur.
Bu süreler dolmadan önce o hakkınızı kullanmanız gerekir.

İlave: İşten çıkarıldığınız size sözlü olarak bildirildi yazılı yapılmadıysa ve bildirildiği günden sonra işe gitmediyseniz, devamsızlık nedeniyle fesih te yapılabilir.Noter kanalıyla bir ihtar gönderip, xx tarihinde işinize son verildiğinin sözlü olarak bildirildiğini belirtip, çıkış işlemlerinizin hala yapılmadığını, maaş, izin ücretleri, fazla çalışma ücretlerinizle, ihbar ve kıdem tazminatınızın örneğin 7 gün içinde ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağınızı bildirin derim. ;)

Ynt: İşten çıkarıldım. Tazminatımı nasıl alabilirim?

mahkemeye başvuru süreniz eğer size işten çıkacağınıza dair evrak verilip imzalarsanız bu evrak tarihinden itibaren başlayacaktır. aman buna dikkat edin. ve de işten ayrılırken ibraname denen kendi beyanınızı sakın imzalamayın. daha doğrusu hiç bir evrak imzalamayın. mahkemeye başvurup kıdem ihbar fazla çalışma hafta ve de bayram tatili ücretleri varsa fazla mesaileriniz için dava açabilirsiniz. ama bunları ispat edecek konumda olmanız gerekir. işe iade davası ise eğer iş yerinde 30 kişiden fazla çalışıyorsa bir anlam ifade eder. aksi halde böyle bir hakkınız yoktur.

Ynt: İşten çıkarıldım. Tazminatımı nasıl alabilirim?

sn.ilgili
işten çıkarılma nedenini dahi bilmiyorsunuz tarafınızada bir tebliğ yapılmış değil beklemedesiniz.İşveren size bildirim yaparsa burada önemli olan fesih nedenidir uygun görmezsseniz imzalamayın tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde yasal haklarınızı almak için davanızı açın.DİKKATLİ OLUNUZ...